Úprava vody ve vířivce aneb jak často měnit vodu ve vířivce

V dalším článku, který se věnuje péči o vodu ve vířivce, se dozvíte vše o základních faktorech nezbytných pro údržbu vody ve vířivce, abyste ji nemuseli často měnit. 3 základní faktory jsou: pH, filtrace, cirkulace a dezinfekce vody.

 

V našem blogu najdete celou řadu článků o tom, jak udržovat vodu ve vířivce swim spa či bazénu. Snažíme se v nich vysvětlit vše důležité, co potřebujete k tomu, aby voda ve vaší vířivce, swim spa nebo bazénu byla dlouhodobě a bez větší námahy čistá, zdravá a krásná. Najdete zde články oprostředcích a bezchlorové chemii do vířivky.

„Díky našim dlouholetým zkušenostem víme,
že udržet vodu ve vaší vířivce, swim spa či bazénu čistou,
je jednoduché, pokud znáte základní faktory
a máte k dispozici funkční systémové řešení.“

V tomto článku se proto zaměříme právě na ty tři základní faktory,  které jsou pro údržbu vířivky nezbytné. Jsou jimi pH, filtrace a cirkulace a také dezinfekce vody. Je nezbytné, aby tyto tři prvky byly vždy splněny a ideálně se plynule prolínaly.

 

1. pH vody

Ideální pH vody ve vířivce je 7, s určitými odchylkami se ale počítá a tak se rozmezí pohybuje spíše mezi 6,8 – 7,2.

Příliš nízké pH způsobuje korozivnost vody, což může dělat problémy vykuřovacímu tělesu či jiným kovovým částem. Příliš vysoké pH zase způsobuje kalnou vodu a její zbarvení, nejčastěji na mléčnou, hnědou nebo zelenou barvu, podle obsahu minerálů a dalších látek ve vodě.

Pokud pro úpravu vody ve vaší vířivce používáte chlorovou či bromovou dezinfekci na bázi kyslíku, je stabilita pH vody velmi důležitá.

„Při výkyvech pH je totiž nutné dávky dezinfekce navýšit,
aby nedošlo ke snížení její účinnosti.“

S pH souvisí také alkalita vody, která je v našich končinách většinou poměrně vysoká. Alkalitu nelze snižovat běžnými prostředky pro úpravu vody ve vířivce, lze ji pouze zvyšovat. Snižování se provádí odfiltrováním minerálních látek a dalších složek z vody, jejichž obsah se liší místo od místa.

 

2. Filtrace a cirkulace jako základ údržby vody ve vířivce

Kromě viditelných nečistot obsahuje voda ve vířivce také kal, minerální látky, které mají vliv na vzniku vodního kamene, miikroorganismy a jiné biologické látky. To vše je naším očím sice neviditelné, i přesto je nutné se toho zbavit pomocí odfiltrování.

 

uprava vody ve virivce

 

Každá vířivka je vybavena nějakým filtračním systémem a filtry. Nejméně účinný filtrační systém mívají obykle levné akrylátové a nafukovací vířivky. Jejich filtry jsou často schopné odfiltrovat pouze objekty větší než 60 mikronů. Mikročástice proto cirkulují skrze filtry z a zpátky do vody, zakalují ji a znečišťují a zároveň se neuvěřitelně rychle rozmnožují. Pokud nebude průtok vody přes filtry dostatečný, může se vám na displeji zobrazit „vířivka chyba E90„.

„Kvalitní vířivky s důmyslným filtračním systémem
mají zajištěnou filtraci vody v pravidelných intervalech
a také po každém použití vířivky.“

Používají filtry do vířivky s dostatečnou filtrační plochou a jsou schopné filtrovat objekty už od 20 mikronů.

Jak si ale poradit se znečištěnou vodou, abychom nemuseli často měnit vodu v nafukovací vířivce nebo v těch levných akrylátových? Po několika letech různých pokusů a omylů jsme dospěli k závěru, že velmi účinným řešením je pořízení kvalitní externí mikrofiltrace.

Ta je schopná filtrovat vše od velikosti 3 mikronů a je díky tomu až 140× účinnější než filtrační systém v nafukovacích vířivkách. Tuto kvalitní externí mikrofiltraci využijí ale také majitelé kvalitních vířivek s účinným filtračním systémem v případě, že žijí v oblasti s výrazně tvrdou vodou.

„Externí mikrofiltrace vám velmi usnadní péči o vodu
a s ní spojený čas i peníze.“

Její použití je důležité zejména v prvních dnech od napuštění vířivky, kde pomáhá eliminovat vodní kámen, kal i vše ostatní, co do vody nepatří. Externí mikrofiltrace šetří také filtry celoroční venkovní vířivky a lze ji použít kdykoliv, kdy se voda zakalí nebo jako prevenci.

Filtrace ve vířivce musí pracovat alespoň 2 × 4 hodiny každý den. Všechny trysky, vodopády, fontány i jiné otvory musí být během procesu filtrování otevřené, aby se z nich odfiltrovala stojící voda, která se kazí nejrychleji. Při použití filtrace v nafukovacích vířivkách ji doporučujeme nechat puštěnou alespoň 12 hodin denně.

Výborným pomocníkem, který ještě před napouštěním vířivky částečně upraví a změkčí vodu, je tento změkčovač vody na hadici. Voda je tak upravená a důkladně přefiltrovaná hned od začátku, což výrazně šetří spotřebu látek na péči o vodu, a i díky tomuto přípravku nemusíte tak často měnit vodu ve vířivce.

Soft Water Filter promění nepotřebný vápník a hořčík pomocí iontové výměny na sodík a vydrží a přefiltruje až 30 000 litrů vody.

 

3. Úprava vody ve vířivce pomocí dezinfekce

Vodu ve vířivce, jakékoliv, je nutné také dezinfikovat. Nenechte si namluvit, že pro dostačující dezinfekci vody ve vířivce stačí, když je vybavená ozonátorem, salinátorem, UV lampou či čímkoliv jiným. Kvalitní ozonátor s injektorem vám sice může posloužit jako dobrý pomocník, jen on však na dezinfekci vody rozhodně nestačí.

„Údržba vody bude vždy vyžadovat trochu vašeho času,
ale čím kvalitnější vířivku máte,
čím kvalitnější je napouštěná voda
a použité prostředky pro komplexní úpravu vody ve vířivce,
tím méně času bude potřeba.“

Nám se nejlépe osvědčily přípravky Aqua Excellent, jako ucelená řada přípravků pro údržbu vířivky, kterým se podrobněji věnujeme v jiných článcích na našem blogu. Také se nám osvědčila tato bezchlorová dezinfekce vody.

Nejvíce času vám zabere vyčistit filtr do vířivky, pokud je však budete provádět důkladně a pravidelně, bohatě vám na ně postačí 15 minut jednou za 7 až 14 dní. Samozřejmě v případě kvalitních vířivek s kvalitním filtračním systémem. U levných akrylátových modelů s minimální filtrační plochou můžeme mluvit o 15 minutách co 2 až 3 dny, u nafukovacích vířivek pak o 7 minutách každý den. Chcete-li vyčistit filtr snadno, efektivně a s minimální námahou a spotřebovanou vodou, určitě oceníte tento čistič filtru.

 

Připravili jsme si pro vás konkrétní případy z praxe. Na první fotografii vidíte novou kvalitní vířivku s čerstvě vyměněnou vodou ze studny, která je průzračně čistá.

udrzba vody ve virivce

 

Vířivka nebyla po dobu prvních 7 dní od výměny vody vůbec použita, přesto se po této době z ničeho nic zakalila.

jak casto menit vodu ve virivce

 

To samé se stalo po výměně vody druhé vířivky.

uprava vody ve virivce

 

Bylo zjištěno příliš vysoké pH, které se následně několikrát snižovalo. Obě tyto vířivky mají mimořádně kvalitní filtrační systém. V případě potřeby je ale možné odfiltrování minerálů, dalších látek a vodního kalu výrazně urychlit pomocí externí mikrofiltrace. Takto vypadá voda ve vířivce druhý den po použití externí mikrofiltrace.

udrzba vody ve virivce

 

A takto vypadá další den večer.

jak udrzat vodu ve virivce

 

Voda ve vířivce je opět křišťálově průzračná a čistá.

udrzba virivky

 

V obou vířivkách.

jak se starat o virivku

 

Z těchto fotografií vidíte, že odfiltrovat lze v podstatě všechno a je lepší přistoupit k odfiltrování, než než často měnit vodu ve vířivce. To je jednak neekonomické (a také neekologické) a navíc zcela zbytečné.  Co se týče údržby vody ve vířivce, vše začíná s novou výměnou vody od začátku.

 

Jak často měnit vodu ve vířivce?

„U kvalitních vířivek je potřeba měnit vodu
zhruba jednou za 6 měsíců.“

Pokud své vířivce zajistíte dokonalou filtraci vody a také odfiltrování všech složek, které ve vodě nemají co dělat,  a to už od prvního napuštění pomocí změkčovače, o to snáze se vám bude udržovat pH vody. A díky přidávání vhodné dezinfekce pro úpravu vody ve vířivce a pravidelnému čištění filtrů, například tímto pomocníkem, máte jistotu, že vám voda ve vířivce vydrží čistá, zdravá a krásná po dobu několika měsíců. A vy nebudete muset tak často měnit vodu ve vířivce. Právě souhra pH, filtrace a cirkulace a dezinfekce vody je vaším klíčem k úspěchu v péči o vodu ve vířivce!

 

V případě jakýchkoliv dotazů, jak udržovat vodu ve vířivce, se na nás neváhejte obrátit! Rádi vám pomůžeme a poradíme s výběrem vhodných produktů.

KONTAKTUJTE NÁS:
723 703 755 
[email protected]


 

TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:

4 Komentáře

  1. Vratislav Petřík

    mužu do nafukovaci vyřivky použit mořskou sul aby nedošlo k poškozeni ohřevu nebo čerpadlaVVv

    Odpovědět
  2. Marcela

    Dobrý den, když pustím bublinky ve vířivce začne se mi dělat čistá pěna. Po vypnutí bublinek e pěna rozplyne. Kde je chyb a jak ji odstranit? Nemáme zkušenost, vířivku máme pár dnů. Díky za radu.

    Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *