Domácí sauny: Jaké sauny jsou nejlepší pro domácí saunování?

Pořízení vlastní sauny není jen investicí do domácí sauny jako takové, jde především o investici do vašeho zdraví. Na rozhodnutí, jaký typ sauny pořídit, proto velmi záleží. Na výběr máte hned z několika možností.

 

Jaká domácí sauna je pro vás nejvhodnější?

Parní sauna, klasická finská sauna, infrasauna, nebo sauna kombinovaná? Pro domácí saunování si lidé nejčastěji volí dva typy saun. Prvním z nich je klasická finská sauna, kterou mnoho lidí „důvěrně“ zná, a nebo o něco populárnější infrasauna.

Oba tyto typy saun napomáhají vašemu tělu s odstraňováním toxinů, uvolňováním stresu a napětí a navozováním příjemného pocitu relaxace. Z pohledu těchto potřeb mají obě sauny řadu výhod, mezi nimi jsou ale velké rozdíly. Principy těchto saun jsou totiž v zásadě velmi odlišné.

 

Finská sauna vs. infrasauna

Finská sauna se ohřeje na 90 – 110 °C, i více. Doba, než se sauna vyhřeje, je ale poměrně dlouhá a je také nutný určitý elektrický příkon (5-9 kWh). Tím se zvyšuje spotřeba elektrické energie a tím rostou i náklady na provoz finské sauny. S používáním finské sauny se běžně pojí více kontraindikací, jejichž počet přibývá s věkem. Ale problém s jejím používáním mají i malé děti.

Energetické požadavky infrasauny jsou minimální, její provozní náklady jsou zanedbatelné. Jedno saunovaní v ní vás vyjde přibližně na 5 Kč.

„Infrasauna má méně kontraindikací, takže je vhodná i pro malé děti a starší lidi, stejně jako pro astmatiky či kardiaky.“

 

Rozdílné je také pocení v sauně

Ve finské sauně vzniká pot vlivem vysoké teploty. Jeho primární funkcí je ochlazení povrchu těla. V tomto potu je obsažena voda, a to až z 95 %. O to menší jsou ale jeho detoxikační účinky.

Teplota v kvalitní infrasauně dosahuje 41 °C až 52 °C. Infrasauny, které jsou vybaveny kvalitními infrazářiči, dokáží proniknout 3-5 cm pod pokožku. Kvalitní infrasauny jsou také vybaveny předními infrazářiči, díky kterým dochází k prohřátí i jádra těla a dokonalému vypocení „tuku“. Tento pot obsahuje přibližně pouze 85 % vody. Díky tomu je probíhající detoxikace o poznání důkladnější.

 

Zdravější život díky domácí infrasauně

Kvalitní infrasauny mají na naše zdraví nemalý vliv. Pozitivně účinkují na náš metabolismus a díky tomu pomáhají při hubnutí, zlepšují imunitu a zmírňují bolest. Víte co vše vlastně dokáže infrasauna Clearlight?

 

Infrasauna ovlivňuje metabolismus, spalování kalorií a hubnutí

Vy se uvolňujete pod příjemným infračerveným teplem a vaše tělo mezitím těžce pracuje – produkuje pot, pumpuje krev a spaluje kalorie. Zvýšená produkce potu vede k ochlazení těla, při kterém se srdce snaží pumpovat krev o to usilovněji, aby podpořilo krevní oběh.

„Tím se zvýší metabolismus a to přispívá spalování kalorií.“

 

saunovani a spalovani kalorii

 

Infrasauna pomáhá zmírňovat bolesti svalů

Teplo z vaší domácí infrasauny proniká hluboko do těla, kde rozšiřuje periférní cévy, a tím ulevuje a uzdravuje svaly a zraněné měkké tkáně. Zrychlený krevní oběh odstraňuje metabolický odpad a dodává krev bohatější o kyslík. Takto obohacený sval se uzdravuje rychleji.

Větší flexibilitě a rozsahu pohybu svalů napomáhá, když jsou tkáně teplé, svaly se pak lépe uvolní. Dlouhé infračervené záření napomáhá uvolněním svalového napětí vašemu tělu, aby co nejlépe využilo své léčivé schopnosti regenerace.

„Infračervené teplo tak má vliv na snížení bolesti nervových zakončení a svalových spojů a snižuje také výskyt svalových křečí.“

 

Infrasauna má pozitivní vliv na imunitní systém

Pomocí dlouhého infračerveného záření dokáže infrasauna zvýšit teplotu vašeho tělesného jádra a tím navodit jakousi umělou horečku. Jak můžeme pozorovat při infekci, horečka je přirozeným mechanismem našeho těla, díky kterému dochází ke zrychlení a posílení imunitní reakce.

 

Infrasauna Clearlight zbavuje tělo toxinů

Infračervené záření stimuluje potní žlázy a zrychluje krevní oběh, tím se uvolňují toxiny nahromaděné v těle. Každodenní pocení v infrasauně napomáhá detoxikaci vašeho těla, odstranění nahromaděných vysoce toxických kovů (nikl, rtuť, kadmium, olovo), alkoholu, kyseliny sírové, nikotinu a dalších organických (i anorganických) sloučenin.

 

Infrasauna pomáhá v boji proti celulitidě

Celulitida jsou jakési povrchové kapsičky zachyceného tuku, kvůli kterým dochází k nerovnoměrnému zapouštění neboli „pomerančové kůži“. Potýká se s ní až 90 % dospělých žen. Téměř všechny ženy starší 20 let jí v nějaké míře mají. U mužů se s celulitidou setkáváme jen zřídka. Nejčastějšími oblastmi, kde se celulitida vyskytuje, jsou břicho, stehna a zadek.

Panuje nesprávné přesvědčení, že celulitida souvisí s obezitou. Celulitidu ale mají jak obézní, tak i štíhlé ženy.

„Při hubnutí se ne vždy podaří odstranit i celulitidu.“

Celulitida se vyskytuje těsně pod kůží v podkožní tukové vrstvě. Kůže je k základnímu svalu připojena pomocí svislých vláken tkáně, které roztahují kůži. Proti ní navíc tlačí tukové usazeniny a tím vznikají typické dolíčky, které máme spojené s celulitidou.

 

Infrasauna pomáhá při bolesti a ztuhlosti kloubů

Pacientům trpícím různými formami artritidy je v mnoha zemích jako léčba předepisována terapie s užitím sálavého tepla. Účinky sálavého tepla byly zjištěny také při léčbě svalových křečí, podvrtnutí, bursitidy, neuralgie, ztuhlosti kloubů a spousty dalších onemocnění kostí a svalů. S věkem přibývá bolest, ztuhlost nebo úzkost, ale díky infrasauně jsou sníženy nebo úplně eliminovány.

 

 

TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:

0 komentářu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *