Proč je chlorová úprava vody ve vířivce špatná?

Důvodů, proč nedoporučujeme používat pro úpravu vody ve vířivce chlorové prostředky, je hned několik. Máme pro vás připravený seznam 5 negativních účinků, které by vás měly zajímat.

 

Chlor je velmi běžným dezinfekčním prostředkem. Nepůsobí však pouze dezinfekčně, protože při jeho působení ve vodě dochází ke vzniku nežádoucích chemických sloučenin. A tyto vedlejší produkty působení chloru mohou být velmi škodlivé.

 

5 negativních účinků chloru

1. Při kontaktu chloru s některými organickými látkami, které se vyskytují ve vodě, dojde k tzv. haloformové reakci, v jejímž důsledku vzniknou škodlivé chloraminy – monochloramin, dichloramin, trichloramin, trihalogenmetany – chloroform, trichloretan, dichlorbrometan apod. (vázaný chlor), mění-li chlor aminy – amoniak, moč, močovinu a jiné aminosloučeniny na chloro-dusíkaté, velmi silně zapáchající sloučeniny.

 

2. Při anaerobních mikrobiologických procesech vzniká ve vířivce také metan. Chlor s rozpuštěným metanem ve vodě reaguje a tím dojde ke vzniku chloroformu.

„Tato látka je považována za karcinogenní a jedná se tedy
o možného původce rakoviny.“

chlor metan a chloroform ve virivce

3. Především v plaveckých bazénech, kde se chlor hojně používá, může způsobovat svědění na kůži či pálení očí. Chlor také dráždí sliznice a zejména u dětí několikanásobně (2-4x) zvyšuje riziko astmatu.

„Nemluvě o nepříjemném zápachu, které používání chloru
pro úpravu vody doprovází.“

4. Chlor dokáže jen částečně zlikvidovat řasy ve vodě. Biofilm, který je častým problémem vody ve vířivce, nedokáže zlikvidovat vůbec.

 

5. Chlor je nemalou zátěží pro životní prostředí. Jeho nepoužíváním tedy ušetříte nejen své zdraví, ale i zdraví naší planety.

 

Pokud vás výše zmíněné argumenty přesvědčily a vy už pro úpravu vody ve vířivce chlor nechcete používat, nabízíme vám kompletní bezchlorovou chemii. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit!

 

uprava vody

 

KONTAKTUJTE NÁS:
723 703 755 
[email protected]

TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:

0 komentářu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *