Inspirace na zařízení domácího wellness centra a relaxační zóny

Jsou dny, kdy si každý potřebuje oddechnout a zrelaxovat. Většinou je jediná možnost relaxace pouze o víkendu. Vám se ale do žádného wellness centra nechce? Pak tu pro vás máme několik inspirací pro vytvoření vašeho wellness přímo v pohodlí vašeho domova.

 

Proč je třeba relaxovat?

Existuje mnoho věcí, které nás mohou inspirovat k vytvoření zdravého a vyváženého života doma. Může to být změna situace, například narození dítěte nebo nová práce, která vyžaduje, abychom byli více doma.

Možná jsme si prošli těžkým obdobím a jsme připraveni provést nějaké změny. Ať už je důvod jakýkoliv, každý z nás má možnost vytvořit si vlastní domácí pohodu.

Jednou z nejlepších věcí, které můžeme pro své zdraví udělat, je jíst zdravá a výživná jídla. To neznamená, že se musíme vzdát všech svých oblíbených jídel, ale spíše to, že si musíme více všímat toho, co do svého těla dáváme. Výživa našeho těla zdravými potravinami je jednou z nejmilejších věcí, které pro sebe můžeme udělat.

Dalším způsobem, jak si doma vytvořit pohodu, je pohybovat se. Cvičení nemusí být něco, čeho se bojíme, může to být něco, co nás baví. Najděte si aktivitu, kterou máte rádi, a zařaďte ji do své každodenní rutiny. Chůze, jízda na kole, plavání, jóga, tanec. Možností je nekonečně mnoho. Prostě se hýbejte a bavte se.

Skvělým pomocníkem při sportování je také swim spa, což je bazén a vířivka v jednom. Můžete zde relaxovat a užívat si hydromasáž, ale také zlepšovat kondici a výdrž a zkoušet různé vodní sporty. Swim spa je vybavené termokrytem, takže ho můžete využívat celoročně, a protože v něm není nutné vyhřívat tolik vody, pomůže vám ušetřit náklady za energii.

Musíme také pečovat o své duševní a emocionální zdraví. Toho lze dosáhnout mnoha způsoby, ale jedním z nejdůležitějších je najít způsoby, jak relaxovat a zbavit se stresu. Možná je to koupel, četba dobré knihy nebo pobyt v přírodě. Když se staráme o sebe po duševní a emocionální stránce, jsme schopni lépe pečovat o své okolí, které nám to vrátí.

Vytvořit si doma wellness životní styl můžeme všichni. Nemusí to být složité ani nákladné. Stačí začít s jednou nebo dvěma věcmi, které můžeme každý den udělat, abychom o sebe pečovali. Jdete do toho s námi? Vaše tělo, mysl i duch vám poděkují!

Není nad to, když se po dlouhém dni vrátíte domů a můžete si odpočinout ve vlastních lázních. Ať už si chcete dopřát uklidňující koupel, osvěžující masáž nebo jen strávit nějaký čas v sauně či parní lázni, mít vlastní domácí lázně může být skutečný luxus.

Pokud uvažujete o vytvoření vlastních domácích lázní i vy, existuje spousta způsobů, jak získat inspiraci. Můžete začít tím, že si prohlédnete některé z krásných lázní například v České republice. Samozřejmě nemusíte cestovat daleko. Internet v tomto ohledu také dokáže dobře posloužit.

Bez ohledu na to, kde najdete inspiraci, nezapomeňte, že nejdůležitější je vytvořit prostor, který je zcela zasvěcen relaxaci a omlazení. A tento prostor může být klidně i venku, stačí se podívat na některé inspirace pro příjemnou zahradu a terasu.

 

Finská sauna

Domácí finská sauna je dokonalým způsobem, jak se uvolnit a relaxovat po dlouhém dni. Používání sauny má mnoho výhod, včetně zlepšení krevního oběhu, větší relaxace a dokonce i hubnutí.

Sauny se ve Finsku používají již po staletí a tato tradice se dnes využívá po celém světě. Cena finské sauny začíná na cca 30 000,- Kč a končí až kolem 200 000,- Kč. Záleží, jaké máte požadavky. Využít můžete například rychlou půjčku, ale nejdříve si je pořádně srovnejte, ať nenaletíte.

Pokud jste saunu ještě nikdy nepoužívali, je třeba vědět několik věcí než začnete.

Zaprvé je důležité vědět, že sauny jsou obvykle velmi horké, takže je důležité opravdu nikam nespěchat a uvolnit se v horku. Pak také nezapomeňte zůstat hydratovaný, takže před saunováním a po něm vždy pijte dostatek vody.

Abyste ze sauny vytěžili maximum, je důležité používat správný typ dřeva. Nejoblíbenějším druhem dřeva používaným ve finských saunách je bříza, protože má vysokou tepelnou vodivost a při zahřívání uvolňuje vonné oleje.

Nejdůležitější částí sauny je kiuas neboli kamna, která jsou zodpovědná za vytápění sauny. Existuje mnoho různých typů kiuas, ale nejoblíbenější je elektrické kiuas. Tato kamna se snadno používají a lze je zapojit do jakékoliv standardní zásuvky.

Dále je nezbytná teplota vody. Voda by měla být těsně pod bodem varu a měli byste ji přidávat pomalu, aby kameny nepraskly. Poté je čas se pohodlně usadit, relaxovat a užívat si tepla. Nezapomeňte zůstat hydratovaní a nespěchejte, abyste se nepřehřáli.

Před opuštěním sauny nejprve vypněte kiuas a poté otevřete dveře, aby část tepla vyšla ven. Poté si dejte příjemnou studenou sprchu nebo skočte do studeného bazénu. To pomůže vašemu tělu přizpůsobit se změně teploty a zabrání to tomu, aby se vám zatočila hlava.

Finské sauny jsou perfektním způsobem, jak se zrelaxovat a odpočinout si. Dále mají mnoho zdravotních výhod. Pokud jste saunu ještě nikdy nevyzkoušeli, nezapomeňte se řídit zmíněnými radami, abyste si zážitek a relaxaci mohli užít naplno. Případně si zkuste přečíst některé tipy, jak se správně saunovat.

 

Jak se správně saunovat pro tu nejlepší relaxaci Zdroj: https://pixabay.com/photos/woman-sauna-spa-wellness-beauty-936549/

 

Vířivka

Vířivka vám doma poslouží nejen k relaxaci, ale může být také skvělá například pro situaci, kdy pořádáte zábavu pro vaše přátelé. Cenové rozpětí vířivek je opravdu široké. Pořídit se dají již asi za 6 000 Kč, ale některé modely se mohou vyšplhat klidně i na 200 000 Kč a výš.

Nejprve se musíte rozhodnout, kam vířivku umístíte. Je důležité najít místo, které je dostatečně velké, aby se do něj vešla velikost vířivky i případný nábytek nebo bytové dekorace, které budete chtít přidat pro lepší atmosféru. Zvažte také, zda je vybraný prostor dobře větraný, aby se zabránilo hromadění vlhkosti a případnému poškození.

Existuje mnoho velikostí vířivek, a tak chvíli potrvá než najdete tu správnou pro vás. Zkuste si tedy nejlépe provést průzkum, abyste našli tu, která bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.

Další věc je také příslušenství a funkce, které byste si přáli u vířivky mít. Pokud jde o funkce vířivek, existuje mnoho různých možností, například ovládání pomocí ovládacího panelu nebo dálkového ovládání, dále možnost osvětlení a chromoterapie pro náladové osvětlení pod vodou. Je zde také možnost nastavení a udržování teploty či tvorba bublin a možnost přepínání mezi tryskami a bublinkovou masáží.

Vířivky ve vašem domově pomůže zlepšit kvalitu vašeho života. Nejenže má funkci relaxační, ale taktéž může být skvělým způsobem, jak se setkávat a bavit s vašimi hosty doma. Nakonec si nezapomeňte k vaně pověsit pohodlný dámský župan, abyste se do něho mohli zachumlat hned, jak vylezete ven.

 

Infrasauna

Infrasauna je typ sauny, která využívá světlo k vytváření tepla. Tento typ sauny se stává stále oblíbenějším pro domácí použití, protože je cenově dostupnější než tradiční sauny a lze jej používat v menších prostorách.

I zde se cena pohybuje na opravdu široké škále. Ty nejlevnější seženete zhruba od 20 000 Kč. Pokud vám nevadí si připlatit, najdete na trhu i o něco kvalitnější s cenou okolo 150-200 tisíc Kč.

Infračervené světlo používané v infrasauně proniká do těla a zajišťuje hloubkové a detoxikační pocení. Infrasauny mohou pomoct zlepšit krevní oběh, zmírnit bolesti svalů a podpořit relaxaci.

Zakoupená sauna by měla být dostatečně velká, abyste se v ní mohli pohodlně pohybovat. Také hledejte saunu s časovačem, abyste mohli kontrolovat délku sezení. A nakonec si před použitím sauny pečlivě přečtěte návod a dodržujte všechna bezpečnostní opatření.

 

Terapie červeným světlem

Slyšeli jste už o terapii červeným světlem neboli redlight therapy? Pro terapeutické účely jsou při ní využívány LED diody, které vyzařují specifické světelné spektrum. Každé spektrum světla má rozdílné léčebné účinky a diody využívané v terapii červeným světlem jsou vybrané tak, aby příznivě působily na naše zdraví i krásu.

Terapie červeným světlem pomáhá zvýšit krevní oběh, zlepšuje spánek, působí jako prevence zranění a urychluje léčbu, ulevuje od bolesti, omlazuje a zkrášluje pokožku a mnoho dalšího. Je to příjemná forma relaxace, při které si nejen odpočinete, ale která také zlepší stav vašeho těla i mysli.

 

Bazén

Domácí bazén je nejen vhodný pro letní měsíce. Představte si ten pocit, kdy se vracíte znaveni z práce a dopřejte si pár temp ve vašem bazénu. Hned se budete cítit lépe a dopřejete svému tělu potřebný klid a relax.

Bazén můžete využít nejen pro odpočinek a relaxaci, ale také pro vodní fitness neboli aquafitness. Ten se stává čím dál oblíbenější formou cvičení a sportovní aktivity. Díky nadnášení vody není cvičení v ní tolik náročné a aquafitness je skvělým způsobem, jak zůstat v kondici a jak si sport zamilovat. Více se o aquafitness dočtete pod tímto odkazem.

Nadzemní bazény jsou oblíbenou volbou mnoha majitelů domů. Obvykle jsou levnější než zabudované bazény a lze je nainstalovat v mnohem kratší době. Nadzemní bazény jsou taktéž výhodnější, protože nemusíte provádět trvalou změnu vašeho pozemku. Ty nejlevnější, většinou nafukovací, startují na ceně zhruba 1 000 Kč. Bazény s pevnou konstrukcí začínají cca na 10 000 Kč.

Na druhou stranu zabudované bazény v zemi lze přizpůsobit dle vašich požadavků. Nejen že si můžete vybrat materiál, včetně betonu sklolaminátu a vinylu, ale také je v nabídce spousta tvarů. Nejdražší modely vás přijdou i na 90 000 Kč a to často není počítáno s náklady na změnu pozemku.

Vybírat si můžete z řady různých tvarů bazénů, včetně obdélníkových, oválných a volných. Záleží tedy jen na vašich požadavcích a také na vašich možnostech. Dále nezapomeňte na čištění bazénu a kontrolu hladiny pH vody.

Myslete také na správný typ bazénového vybavení. To zahrnuje bazénovou filtraci, kryt bazénu a bazénový žebřík. Díky správnému vybavení můžete udržovat bazén čistý a bezpečný. Pořídit si můžete také některou z možností pro ohřev teplé vody, jako je třeba sluneční panel, díky čemuž si budete moct zaplavat i v chladnějších měsících.

 

Domácí parní lázeň pomůže s relaxací Zdroj: https://pixabay.com/photos/woman-fun-swimming-swimming-pool-1850709/

 

Parní lázeň

A co takhle domácí parní lázeň? I ta vám pomůže k relaxace a k omlazení. Má skvělý vliv na zlepšení krevního oběhu a pomáhá při případných dýchacích potížích. Není to sice nejlevnější varianta, obecně se ceny parních saun pohybují nad hranicí 100 000 Kč, ale její benefity jsou opravdu lákavé.

Nemusíte ale utrácet statisíce za parní sauny. Takovou lázeň si dokážete udělat i doma za pár korun. Jak na to? Zde je několik tipů, jak z domácí parní lázně vytěžit maximum.

Nejdříve se ujistěte, že místnost, kterou používáte pro parní lázeň, je dobře větraná. Nechcete být totiž uvězněni v malé a vydýchané místnosti. Důležité je také zajistit, aby byla místnost čistá a bez nepořádku.

Dále je čas začít plnit vaši vanu. Důležitý je teplota vody. Cílem je, aby voda byla horká, ale ne příliš horká. Pokud je voda totiž příliš horká, může ve skutečnosti způsobit, že se budete více potit, což není cílem.

Přidání aromaterapie je další plus. Stačí přidat několik kapek esenciálního oleje do vody. Neuškodí ani přidání epsomské soli, která pomůže detoxikovat vaše tělo a také vám zlepší krevní oběh.

Po přidání aromaterapie je konečně čas na relaxování. Dbejte na to, abyste měli hlavu nad vodou, aby vám nebylo příliš horko. Během pobytu ve vaně se také ujistěte, že pijete hodně vody, abyste nebyli dehydrovaní.

Parní lázeň si můžete dopřát kdykoliv a v pohodlí domova. Po skončení koupele se jen vždy ujistěte, že jste se dobře usušili a dbejte na suchou podlahu, ať například neuklouznete. Případně si označte některá místa reflexními prvky, ať lépe vidíte na cestu.

 

Světlo a jeho vliv

Divili byste se, jak velký vliv má světlo na celkovou pohodu vašeho těla. Tlumené světlo vytváří pohodovou a příjemnou atmosféru. Při tlumeném světle se vám bude mnohem lépe relaxovat a odpočívat.

Příjemně rozjasní vaši relaxační místnosti také nepřímé světlo, jelikož neoslňuje. Světlo by mělo být měkké, pokud toto světlo patří do místnosti, kde bude vaše relaxační zóna. Tedy buď normální bílá a nebo teplá bílá.

Teplé bílé světlo vytváří příjemné nažloutlé světlo a je vhodné pro relax. Celkově přispívá k navození dobré nálady a lepší pohody. Modernější osvětlení též nabízí změnu barvy pomocí dálkové světla. Díky tomu můžete měnit barvu podle aktuální nálady a situace.

K zajímavému osvětlení pak patří například originální hvězdná obloha z LED diod, které též přispěje k navození správné relaxační atmosféry. Díky správnému osvětlení je pak vaše domácí wellness tím výjimečným zážitkem.

 

Zařiďte si domácí wellness a relaxační zónu Zdroj: https://pixabay.com/photos/scent-sticks-fragrance-aromatic-1431053/

 

Relaxační zóna

Vytvořením relaxační zóny budete mít vaše jedinečné místo doma, kde si můžete odpočinout a zbavit se stresu. Nemusí to být vůbec složité. Může to být jak jednoduché místo v podobě pohodlného křesla v klidném koutě domu, tak i složitější jako třeba masážní stůl se svíčkami.

Vytvoření relaxační zóny spočívá v nalezení toho, co vyhovuje vám a vašemu prostoru. Mělo by to být místo, kde se cítíte pohodlně a kde se můžete snadno uvolnit. Zde je několik tipů, které vám pomohou začít:

 

Vyberte si pohodlné místo

Relaxační zóna by mělo být místo, kde se můžete pohodlně posadit nebo si lehnout. Pokud máte masážní stůl, ujistěte se, že je na místě, kde nebudete rušeni. Celkově by relaxační zóna neměla být na rušném místě ve vašem domě.

 

Přidejte uklidňující prvky

Relaxační atmosféru pomůže vytvořit uklidňující hudba, vonné svíčky nebo difuzér esenciálních olejů, které navodí tu správnou atmosféru a díky tomu se perfektně uvolníte a odpočinete si.

Atmosféru relaxace a klidu pomohou dotvořit také vhodně zvolené barvy či dekorace, například stylové obrazy nebo tapety s uklidňujícími a harmonizujícími motivy.

 

Tip: Vyzkoušejte produkty kvalitní textilní galanterie na příjemné zařízení interiéru své oddechové relaxační zóny.

 

Světlo, nádech výdech

Měkké a tlumené osvětlení vám pomůže uvolnit se a odpočinout si. Dále omezte rozptylování. Vypněte telefon a veškerou elektroniku, která by vás mohla rušit při relaxaci. Zhluboka se nadechněte. Jakmile se usadíte, soustřeďte se na uvolnění napětí v těle.

Vydržte v relaxační zóně alespoň 10 až 15 minut. Skutečná relaxace vyžaduje trochu času, proto si na ni vyhraďte alespoň tolik zmíněného času. Vytvořením relaxační zóny se uvolníte a zbavíte se stresu. Zařaďte ji do své rutiny a brzy se budete na čas relaxace každý den těšit.

 

Krásné dekorace vaši relaxaci zpříjemní Zdroj: https://pixabay.com/photos/flower-sauna-wellness-therapy-wood-1884161/

 

Jak správně meditovat?

Existuje mnoho různých způsobů, jak meditovat, a neexistuje žádný “správný způsob”. Avšak je několik obecných pokynů, které mohou být užitečné pro ty, kdo s meditací začínají nebo si ji chtějí zavést jako pravidelnou praxi.

 

Níže uvádíme několik tipů, jak správně meditovat doma:

1. Najděte si pohodlné místo k sezení nebo k ležení. Můžete sedět na židli s nohama naplocho na zemi nebo si raději sednout na polštář na podlahu. Je důležité, abyste se cítili pohodlně a aby vaše páteř byla rovná. Oči můžete zavřít nebo nechat otevřené, podle toho, co je vám příjemnější.

2. Několikrát se zhluboka nadechněte a nechte své tělo se uvolnit.

3. Jakmile se budete cítit uvolněně, začněte zaměřovat svou pozornost na dech. Jednoduše pozorujte pocit dechu, jak vchází do nosních dírek a vychází z nich. Pokud se vaše mysl začne toulat, jemně přiveďte pozornost zpět k dechu.

4. Pokračujte v soustředění na dech tak dlouho, jak budete chtít. Možná budete chtít začít jen s několika minutami a postupně dobu prodlužovat, jak se s touto praxí budete lépe sžívat.

5. Po skončení se několikrát zhluboka nadechněte a pomalu otevřete oči.

 

Na závěr…

Vytvořit si doma své wellness můžete jakkoliv. Někomu stačí možná sada svíček, vana s pěnou a voňavé esenciální oleje. Jiný zas potřebuje něco víc a rád si dopřeje plnohodnotný relax, který se vyrovná, pro který lidé wellness centra navštěvují.

S WELLDO si můžete své vlastní relaxační centrum vytvořit doma snadno a rychle. Pomůžeme vám najít to nejlepší řešení právě pro vás. U nás najdete různé typy wellness zařízení, která vám pomohou snížit stres, zlepšit spánek, zvednout náladu a zlepší také zdraví vašeho těla. V našem showroomu si můžete zařízení vyzkoušet v plném provozu a na vlastní kůži pocítit jejich blahodárné účinky, porovnat jednotlivé modely mezi sebou a vybrat si ten ideální pro vaše domácí wellness. Více informací o zkoušení najdete na tomto odkazu.

KONTAKTUJTE NÁS PRO BEZPLATNÉ ODBORNÉ
PORADENSTVÍ A POMOC PŘI VÝBĚRU:

723 703 755 
[email protected]

0 komentářu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *