Infrasauny, infrakabiny, infrazářiče – léčí, nebo škodí?

Jak je to ve skutečnosti s infrasaunami? Detoxikují, omlazují a jsou opravdu lepší než tradiční finské sauny? Máme pro vás ověřená fakta a odpovědi přímo od lékařů.

 

Infrasauny kdysi a teď

S vývojem infrasaun začaly americké společnosti. Jejich hlavním cílem byla především spokojenost zákazníků. První infrasauny byly velmi důmyslně propracované, na jejich výrobu se používal prvotřídní kanadský červený cedr. Většina infrazářičů byla z kovu a keramiky, která měla vyšší infračervenou účinnost a infračervený výstup. Kvalita použitého dřeva, ale také používaných lepidel, se velmi pečlivě kontrolovala.

Při výrobě prvních infrasaun neexistovaly
kompromisy a ústupky na úkor precizního provedení.“

A jak je to s infrasaunami teď? Za posledních 10 let se vlivem internetu začali objevovat nekvalitní zahraniční výrobci. Ti dovážejí „infrasaunové kontejnery“, aniž by alespoň trochu chápali terapeutické a léčebné výhody infračervené terapie. V mnoha případech se prodává pouze krabice ze dřeva a s ohřívači. Některé tyto infrasauny jsou přímo cítit škodlivými toxickými lepidly, které byly při jejich výrobě použity. Nekvalitní infrasauny jsou nebezpečné také z důvodu vysokých úrovní EMF. A velkým problémem je nejen samotná kvalita takové infrasauny, ale i poprodejní servis.

Infrasauna a její nejdůležitější účinky na naše zdraví

Infrasauna prohřívá lidský organismus bez nežádoucích kontraindikací, ale s maximem pozitivních účinků na naše zdraví. Ohřívání těla v infrasauně je oproti jakémukoliv jinému způsobu ten nejúčinější. Dokonce ani sluneční paprsky nemají na naše tělo tak pozitivní účinky jako infrazáření v kvalitní infrasauně. Slovo kvalitní bychom rádi podtrhli – ne/kvalitě infrasaun se budeme věnovat níže. Podívejte se, co vše může infrasauna udělat pro vaše zdraví:

 • léčba podvrtnutí, ztuhlosti kloubů nebo svalových křečí

 • zmírnění bolesti

 • vyčištění tukových buněk od toxinů

 • detoxikace těžkých kovů, cholesterolu, sodíku, uhlovodíkových zbytků, nikotinu či alkoholu

 • posílení kardiovaskulárního systému díky hlubokému pronikání infračerveného záření

 • zlepšení imunitního systému a odstranění bakterií a parazitů

 • celkové vylepšení zdraví a odolnosti vůči nemocem

 • pomoc při léčbě popálenin, akné, lupénky, ekzémů a hojení jizev

 • spálení kalorií (až 600 kalorií během jednoho saunování)

 • zlepšení až naprosté odstranění celulitidy

 • zlepšení stavu pokožky

 • stimulace endorfinů v mozku

 • zostření smyslů

 • zmírnění stresu a únavy

Kromě výše zmíněných účinků má infrasauna ještě celou řadu dalších blahodárných vlivů na naše zdraví – fyzické i psychické.

„Jediné, co musíte udělat proto, abyste je pocítili,
je strávit 3-5× týdně přibližně 30 až 50 minut
v kvalitní infrasauně.“

relaxujte v kvalitni infrasaune

Jak infrasauna pracuje?

Infrazářičů, infrapanelů a infratopidel je na našem trhu nespočet. Některé jsou vynikající náhradou či výměnou za ústřední topení – místo radiátorů můžete použít infrapanely. Podle našich vlastních zkušeností je vynikající značkou například PION.

Jiné modely infratopidel jsou vhodné na terasu či do zimní zahrady, když potřebujete okamžité teplo. S plynovými hořáky nebo ohřívači jsou infratopidla ideální řešení. Vysoce kvalitní produkty vyrábí značka Stelar.

„Infrazářiče používané v saunách fungují sice podobně,
jsou ale velmi odlišné a rozhodně je nezaměňujte!“

Vždy si dejte velký pozor, aby v sauně/infrakabině byly použity infrazářiče určené pro infrasauny. Takové infrazářiče musí být vhodné pro pravidelné a dlouhodobé používání blízko pokožky.

 

Které zářiče jsou lepší – karbonové, nebo keramické?

Na trhu nejčastěji narazíte na dva typy infrazářičů pro infrasauny: karbonové a keramické. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Karbonové infrazářiče nebo také infrazářiče na bázi uhlíku produkují vysoce kvalitní infračervené teplo, které má vyhovující vlnovou délku. Problém je, že tohoto tepla se vytváří malé množství. Proto musí být infrakabina zářiči doslova „vytapetovaná“ od podlahy až ke stropu. Tím dochází k nepříjemnému přehřátí hlavy, které se v některých případech podobá úpalu. Tělo je navíc nahříváno jen zezadu, v přední části je naopak chladné. Karbonové zářiče mají navíc také k vysoké úrovni vyzařování nebezpečných EMF a ELF, ve víc než v 95 % případů je toto vyzařování až 20× vyšší než udává norma.

Keramické infrazářiče jsou většinou velmi silné a vyzařují velké množství infračerveného tepla. Jejich povrchová teplota bývá 300-500 °C, takže je nutné dávat si velmi dobrý pozor na popálení. Keramické zářiče navíc často nepříjemně svítí. A ani ony nedokáží tělo prohřát do hloubky až k jádru a také u většiny keramických infrazářičů jsou vyzařovány  vysoké hladiny nebezpečného EMF a ELF.

Existuje ideální řešení?

Jak karbonové, tak keramické infrazářiče mají své výhody, ale bohužel také nevýhody. Pro terapeutické a léčebné účely je proto nejvhodnější jejich kombinace. Na trhu můžete narazit na infrasauny, které v kabině používá oba typy infrazářičů a tím dosahují požadovaného efektu.

Na ještě lepší řešení přišel americký výrobce infrasaun Clearlight, který ve svých produktech používá
patentované karbon-keramické infrazářiče.
Ty produkují
nejlepší zářivé infračervené teplo.“

Karbon-keramické infrazářiče jsou složené z mikro tenkých uhlíkových vláken (1/1000 lidského vlasu) a vlastní patentované keramické sloučeniny. Mají optimálním rozmezí vlnových délek (7-10 mikrometrů), přičemž velká část těchto vlnových délek je na 9,4 mikrometrech. Právě v tomto rozmezí absorbuje lidské tělo nejvíce infračerveného záření. Více se o infrasaunách Clearlight dozvíte v našem článku 10 důvodů, proč jsou kvalitní infrasauny Clearlight pořád NEJ.

Pro léčbu pohybového ústrojí, zmírnění bolesti nebo ztuhlosti kloubů, zlepšení artritidy, vysokého tlaku a celkově pro opravdu vysoce účinnou detoxikaci jsou vhodné také speciální fullspektrální zářiče. Ty poskytují pokročilé krátké, střední i dlouhé infračervené záření.

patentovane karbon-keramicke infrazarice v infrasaunach clearlight

Jak rozeznat kvalitní infrasaunu od nekvalitní?

Mezi ty nejhorší negativní účinky infrasauny řadíme především vysoké úrovně EMF a ELF, které jsou zdraví škodlivé. Jejich hodnota je u neověřených infrazářičů a nekvalitních a levných infrasaun vysoko nad normou. Proto si od prodejce vždy vyžádejte certifikát. Existují také přístroje, které tyto hodnoty měří a které jsou běžně k dostání. Ujistěte se, že nebudete relaxovat v kabině plné škodlivého elektrosmogu.

Kvalitní infrasauny mají změřené hodnoty EMF/ELF
nezávislými laboratořemi, a naměřené hodnoty jsou
buď nulové, nebo velmi nízko pod stanovenou normou.“

ELF (extrémně nízké frekvence) označuje intenzity elektrického pole o frekvenci s rozsahem 3-30 Hz. EMF (elektromagnetická pole) jsou energetické vlny o frekvenci nižší než 300 Hz, nebo cyklů za vteřinu. Tento parametr se uvádí v jednotkách miliGauss (mG) a za bezpečný limit se považuje hodnota 3 mG a menší. Některé z nekvalitních infrasaun nabízených na trhu mají tuto hodnotu dokonce až 20× vyšší.

Při pravidelném používání infrasauny s vysokými hodnotami ELF a EMF se začne objevovat malátnost a bolesti hlavy. Ty může doprovázet také zvracení. Dětem a těhotným může pobyt v takovéto infrasauně způsobovat žaludeční potíže.

Další negativní účinky infrasauny jsou velmi často „cítit“. Výrobci bezejmenných a levných infrasaun často používají lepidlanátěry, které jsou do interiéru infrasaun naprosto nevhodné. Vlivem tepla se z nich totiž uvolňují látky zdraví škodlivé – a také těkavé. Prověřte si vždy typ použitého dřeva, nátěru i lepidla.

Jak moc je při výběru infrasauny důležitá cena?

Cena vám toho o kvalitě infrasauny může hodně napovědět. Ukážeme si to na příkladu levnějšího modelu sauny. Ta je nabízena v akci za 50 000 Kč. Od této ceny odečteme 21% DPH (cca 8 700 Kč) a zůstane nám cena 41 300 Kč. To je základní cena, od které ale ještě musíme odečíst marži prodejce, náklady na dopravu a balení, zisk výrobce a další drobnosti. To se může odhadem (podle našich více než 10letých zkušeností v oboru) pohybovat okolo 35 % (u výrobků dovážených z Číny jde o něco více).

Po odečtení 35 % (cca 14 500 Kč) jsme na ceně 27 000 Kč. Nakonec ještě odečteme cenu za materiál na výrobu sauny, cenu za bezpečnostní dveře a kování. Cena materiálu na infrasaunu o rozměrech 150 × 100 cm může být minimálně 15 000 Kč (pod tuto hodnotu se už opravdu nelze dostat) a počítejme s levnými dveřmi dovezenými z Číny, které vyjdou na přibližně 100 dolarů.

Výsledkem je maximálně 12 000 Kč. A tato cena by měla odpovídat 5 až 7 použitým infrazářičům. Jeden takový infrazářič tedy vyjde na cca 2 000 Kč.

„Na základě našich zkušeností a znalostí vám můžeme zaručit,
že takhle levný infrazářič bude vyzařovat vyšší hodnoty
škodlivého záření a nebude mít žádné léčivé účinky.“

Samozřejmě rozumíme tomu, jak mohou být nízké ceny lákavé. Zvláště, když je prodejce podtrhne slovy jako AKCE a SLEVA. Na to slyší mnoho z nás. Jen vám chceme ukázat, co za jakou cenu obdržíte. Za 50 000 Kč si pořídíte sice levnou, ale nekvalitní infrasaunu. Kdy se vyplatí si takovou infrasaunu pořizovat?

Pokud si ji pořizujete na chalupu, kde ji budete využívat jen občas pro rychlé zahřátí. Nebo pokud svou chatu pronajímáte a chcete pořízením sauny zvýšit její hodnotu. Zkrátka tam, kde se bude infrasauna používat jen párkrát a na krátkou dobu. I levná nekvalitní infrasauna vás ohřeje a pokud se těšíte dobrému zdraví, krátké a nepravidelné vystavení škodlivým zářením vaše zdraví výrazně nepoškodí.

I 50 000 Kč je ale nemalá investice. Nemá smysl své peníze raději vložit do něčeho, co vás bude mnohem více těšit a co vám poskytne blahodárné účinky? Kvalitní infrasauny opravdu zlepšují naše zdraví i náladu. Opravdu si chcete koupit něco, co ani nebudete chtít používat, protože to bude nepohodlné a nepříjemné?

„Proč nevyužít všechno, co nám může infrasauna poskytnout?
Neinvestujete jen do nějakého zařízení.
Investujete především do zdraví svého i svých blízkých.“

Jak poznat kvalitní infrasaunu? Na našem blogu najdete mnoho článků, které vám s výběrem opravdu dobré infrasauny pomohou. Poradíme vám číst recenze a reference, zajímat se dopodrobna o všechny detaily, použité materiály a certifikáty. A hlavně si každý model před tím, než si ho pořídíte, osobně vyzkoušejte. Pokud se vám nechce ztrácet čas a dáte na naše dlouholeté zkušenosti v oboru a budete věřit stovkám hodin, které jsme strávili v různých saunách, pak vám doporučujeme infrasauny Clearlight. Za jejich vysokou kvalitu bychom určitě dali ruce do ohně!

 

tradicni finska sauna nebo kvalitni infrasauna

 

Proč je infrasauna lepší řešení než finská sauna?

Díky zvýšenému prohřátí a prokrvení ve finské sauně se může zlepšit pohyblivost svalů a kloubů, snižuje se bolest, zlepšuje činnost mazových žláz, spolu s potem jsou z kůže vyplavovány nečistoty, dochází k výraznému prokrvení kůže, končetin i mozku, cévy se během saunování a následného ochlazování rozšiřují a zužují, čímž se zvyšuje jejich pružnost.

„Celkově je saunování jednou z nejvšestrannějších otužovacích
procedur, která je vynikající prevencí mnoha nemocí.“

Na druhou stranu jsou provozní náklady finské sauny poměrně vysoké. Finská sauna má kvůli vysokým teplotám hned několik kontraindikací a je tedy vždy dobré konzultovat její použití se svým lékařem. Kontraindikace se mohou navíc postupně objevovat, takže pokud vás netrápí teď, mohou být problémem v budoucnu. Časová náročnost přípravy, zejména předehřátí sauny, je velmi vysoká.

Finská sauna má mnoho výhod a není vůbec divu, že se těší takové oblibě. I my se rádi do finské sauny na chvíli zavřeme, užijeme si ceremoniál, který je se saunováním spojený, a vychutnáme si zaslouženou relaxaci. Bavíme-li se ale o sauně vhodné pro domácí wellness, pak bychom si finskou saunu určitě nevybrali. Kvalitní infrasauna je totiž mnohem lepší.

„Používání kvalitní infrasauny je zcela bezpečné.
Teploty v ní nejsou tolik vysoké, takže ji mohou
bez problémů používat i senioři a malé děti.
Její provozní náklady jsou minimální a používat ji můžete
už do 10 minut. V infrasauně se nemusíte o nic starat,
teplota je konstantní a vy si můžete klidně i číst.“

Velkou výhodou kvalitní infrasauny jsou kvalitní infrazářiče. Teplo, které produkují je podobné slunečnímu světlu, ale v infrasauně prostoupí celým vaším tělem a prohřeje ho až k jádru. Proniká hluboko do tkání, svalů i kloubů.

Odstraňuje nečistoty z buněk, zejména z těch tukových, ve kterých se ukládá odpad a škodlivé látky jako cholesterol, těžké kovy a toxiny. Infrasauna může sloužit také jako regenerace po sportování či dokonce jako prevence zranění. Stačí 15 minut před sportováním pořádně nahřát tělo a klouby i šlachy budou pružnější a volnější.

Ačkoliv je teplota v infrasauně mnohem příjemnější a pohodlnější než ta, na kterou je vyhřátá finská sauna, potíte se mnohem více. A nejen to: potíte se dokonce zdravěji. V klasické sauně je produkován pot, který z 95 % obsahuje vodu. Zbylých 5 % obsahují toxiny a další škodlivé látky, které jsou spolu s potem vyplavovány z těla. Ale pot, který vyprodukujete v kvalitní infrasauně, obsahuje vodu pouze z 80-85 %. Z těla se tedy vyplavuje mnohem více toxinů a škodlivin a detoxikace v infrasauně je výrazně účinnější než u finské sauny. A provozní náklady jsou přitom až 10× nižší.

„Kvalitní infrasauny lze právem považovat za nejjednodušší,
nejlevnější, nejkomfortnější a především
nejpříjemnější způsob detoxikace lidského těla.“

Finská sauna vás bude stát mnoho peněz i času vzhledem k její energetické náročnosti, krátké životnosti topných těles a dlouhé době potřebné k rozehřátí. Kvalitní infrasaunu můžete používat už za 10 minut, saunování vás vyjde zhruba na 5 Kč a na všechny části v kvalitních Infrasaunách Clearlight máte doživotní záruku. Vzhledem k menšímu počtu kontraindikací je infrasauna na rozdíl od finské sauny vhodná pro všechny a v rodině ji tedy využijete daleko více.

 

Názory odborníků na kvalitní infrasauny a její účinky

Sherry A. Rogersová, MD centrum pro environmentální medicínu:

„Jsem si jistá, že pozitivní účinky infrasauny, která je kvalitní, je něco, co by si měl dopřávat každý člověk, který dbá na zdravý životní styl a své zdraví celkově. Kvalitní infrasauna je mnohem bezpečnější a také snesitelnější než obvyklá finská sauna. Používá totiž tepelnou energii, která proniká hluboko do všech tkání, kde uvolňuje chemické látky uložené v tuku a cholesterolu a v podobě potu se jich zbavuje.“

 

Studie British Medical Association:

„U lidí, kteří pravidelně používají kvalitní infrasaunu (2-3× týdně), dochází ke snížení výskytu nachlazení a chřipky až o více než 65 % oproti těm, kteří ji nepoužívají nebo ji používají méně.“

 

blahodarne ucinky infrasauny na nase zdravi

 

Článek „V ohni“, který vyšel v časopise Time a se věnuje překvapivému objevení souvislosti mezi zánětem a srdečním infarktem, Alzheimerovou chorobou, rakovinou a dalšími nemocemi. V článku říká doktor Brian Clement, který je mimo jiné ředitelem amerického Hippocrates Health Institute, toto:

„Je nutné používat infrasauny, které pomáhají našemu tělu v detoxikaci a odstranění množství nejen toxinů, ale také škodlivých chemických látek, kterým jsme každý den vystaveni.“

 

V knize The Science of Far Infrared Therapies uvádí lékař Toshiki Yamazaki:

„Jedním z důvodů, proč jsou účinky dlouhého infračerveného záření tak blahodárné, zejména na různá onemocnění, je schopnost dlouhých infračervených vln odstraňovat toxiny. Ty jsou často základem a jádrem mnoha zdravotních problémů.“

„Investice do kvalitní infrasauny se vám mnohonásobně vrátí
v podobě lepšího zdraví i psychického stavu.
Kvalitní infrasauna by měla být
základním vybavením každé domácnosti!“

Rozdíly mezi jednotlivými zářiči jsou obrovské a je těžké popsat je slovy. Před tím, než si infrasaunu pořídíte, byste si proto měli několik modelů vyzkoušet na vlastním těle. Jen tak budete mít jistotu, že vám vaše nová sauna bude sloužit dobře a vyhovovat po všech stránkách.

Kousek od Brna máme zkušebnu wellness vybavení, kde vám je plně k dispozici hned několik modelů saun a infrasaun. Přijďte si je k nám za plného provozu vyzkoušet. My budeme po celou dobu s vámi, abychom vám mohli s čímkoliv poradit, cokoliv ukázat a odpovědět na vaše otázky.

 

Zarezervujte si svůj termín, nebo se na nás obraťte s jakýmkoliv dotazem.

KONTAKTUJTE NÁS:
723 703 755
[email protected]

TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:

4 Komentáře

 1. Najma

  Dekuji za zajimave cteni. Asi bude lepsi poridit si na barak soukr saunu nez byt vystaven hystericke obsluze na verejne saune, ktera si tam hoji komplexy na zakaznicich. Timto zdravim majitele ing. Kolorze do Datyne a – udelejte si tam s tou Furii poradek! Odradila jiz dost zakazniku! Me take!

  Odpovědět
  • WELLDO.cz

   Přijďte si k nám nezávazně infrasauny vyzkoušet a věříme, že si vyberete tu pravou pro vaše soukromé používání.

   Odpovědět
 2. Alena KUBÍČKOVÁ

  Prosím o zaslání ceníku infrasauny pro jednu osobu.
  Děkuji

  Odpovědět
  • Andrej

   Hezký den p. Kubíčková,

   Děkuji za projevení zájmu o kvalitní infrasaunu.

   Smyslem naší práce není samotný prodej, ale hledání nejvhodnějšího řešení pro Vás a Vaše následná dlouhodobá spokojenost s výběrem a užíváním si vybrané infrasauny.
   Infrasauna Vám musí „sednout“ po každé stránce.

   Pokud ne, budete infrasaunu jen vlastnit, ale nebudete se do ní každý den těšit a užívat si ji.

   Při osobní návštěvě si projedeme všechny technické detaily i ceník.

   U nás máte možnost si nezávazně a zdarma vyzkoušet najednou několik různých infrasaun v absolutním soukromí a bezpečí.

   Termín si rezervujte minimálně dva dny, ideální týden předem na 723 703 755, nebo vyplňte formulář zde.

   Cena infrasauny od nás vždy obsahuje infrasaunu v příslušné výbavě, dopravu, instalaci, uvedení do provozu, zaškolení k obsluze infrasauny, zaškolení k péči o dřevo v infrasauně, technickou podporu po celou dobu provozu, trvalou dostupnost doplňků, trvalou dostupnost náhradních dílů, záruční servis – doživotní záruku.

   Video – Jak probíhá zkoušení a proč je tak důležité.

   Mnoho z našeho KnowHow jsme zveřejnili v článcích na blogu.

   Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *