4 prosté kroky, jak si naplánovat znamenitý dvůr nebo terasu

Plánujete výstavbu nové terasy nebo dvorku? Máte venkovní prostory, ale potřebovaly by renovaci nebo rekonstrukci? Nechcete „vyhazovat“ peníze za designéry, ale zároveň chcete být spokojení? Pak pro vás máme 4 jednoduché kroky, které vám se správným výběrem pomohou.

 

Každý, kdo má venkovní prostory, jistě zná ten pocit, kdy na jaře začne tát sníh a vy jen kroutíte hlavou, co se pod ním objevuje. Asi nikdo nechce každý rok plýtvat energií a časem na renovaci těchto míst. Zvláště, když by je mohl věnovat odpočinku nebo chvílím stráveným s blízkými.

„Výběrem správného materiálu ovlivníte
bezúdržbovost těchto prostor.“

S infračervenými topidly na terasu si zase můžete užívat nejen teplé letní večery, ale i chladnější podzimní. Díky našim tipům si vytvoříte venkovní prostor dle svého gusta. Je dobré je mít na paměti během jeho navrhování, stavění nebo rekonstrukci.

 

Krok č. 1

Začneme pěkně od podlahy. Na výběr máme z mnoha podlahových materiálů (žula, tvrdé dřevo, kamenina, beton), je ale nutné venkovní podlahu sladit s okolím, aby celek nepůsobil nevyváženě a chaoticky.

„Máte-li například byt, ve kterém převažuje dřevo, je ideálním podlahovým materiálem pro vaši terasu také dřevo.“

Tím se váš bytový prostor opticky vytáhne až na terasu. Pokud jste spíš „kobercový“ typ, volte materiály strukturálně podobné koberci, např. kamenný koberec.

 

Krok č. 2

Nyní se zaměřme na nábytek a další věci, které zde chcete mít. Důležité je si rozmyslet, co by mělo být stacionární a co mobilní. Pokud toužíte po zabudovaném ohništi, z praktického hlediska je důležité mít stoly nebo nábytek na sezení volně stojící. V případě pevně zabudovaného nábytku by se snadno mohlo stát, že někteří z uživatelů budou vystaveni dýmu a nebudou mít možnost úniku.

„Při plánování stacionárních prvků myslete také na to, že právě tyto prvky vám pomohou rozdělit a vymezit prostory na vašem dvorku, terase nebo jiném venkovním prostoru.“

 

Krok č. 3

Venkovní prostory jsou úžasné právě tím, že nemají zdi, takže se teď můžeme přesunout k jedné z nejkrásnějších výhod venkovních prostor: výhledu. Ten je velmi důležitý pro celkový pozitivní dojem z prostoru. Směřujte pohledy ze sedací části do celého dvorku a užívejte si pohled na klid svého kousku přírody.

 

Krok č. 4

Posledním krokem k dokonalosti jsou detaily. Plánujete jako podlahovinu použít čistý beton? Zkuste se zamyslet nad tím, jestli zvýraznit vestavěné prvky mozaikou ve sladěných barvách, nebo v případě přírodního dekoru použít oblázky.

 

jak vytvorit krasny dvur nebo terasu

 

Nechybí vám něco?

Chcete svůj venkovní prostor využívat zejména jako místo pro sociální vyžití?

Milujete setkání s rodinou, kamarády a sousedy u sebe na dvorku nebo terase a hledáte, čím svůj prostor udělat zajímavější?

Máte představu o místě, kde budete všichni trávit společně čas a nevíte, co vybrat, aby to zapadlo do vzhledu vašeho venkovního prostoru?

„Zauvažujte o pořízení krbu nebo vířivky.“

Důležité je nesnažit se do malého prostoru dostat příliš mnoho věcí. Vždycky platí, že méně je mnohem víc. Někdy správně vybrané barvy a zachování stylu v celém prostoru dokáží vytvořit mnohem příjemnější pocit, než když máte mnoho nejrůznějších prvků, kvůli kterým celý prostor vypadá přeplněně a neútulně.

Přemýšlejte také nad barevným schématem. Pokud se snažíte barevné schéma držet v jemných barvách, zkuste jej oživit drobnými detaily. Pokud je naopak vaše barevné schéma plné zářivých barev, použijte neutrální barvy např. na podlahovinu nebo sedací část.

„Díky tomu si můžete dostatečně pohrát s barvami, aniž byste riskovali, že výsledek bude působit až moc rušivě.“

Pokud řešíte dvorek s velkou travnatou částí, kterou nevyužíváte na sporty, zkuste se zamyslet nad květinovým záhonkem s drobnými keříky či bylinkami. Prostor můžete navíc rozdělit na zóny podle svých potřeb, třeba na zónu určenou ke stolování, grilování či odpočinku

Popřemýšlejte také nad výsadbou vzpřímených stromů, které můžou sloužit jako pomyslné sloupy na oddělení zón, a zároveň vám v horkých letních dnech zajistí příjemný stín.

 

 

TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:

0 komentářu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *