5 způsobů, jak může hydroterapie zlepšit vaše zdraví

Nejste si jistí, zda má vířivka opravdu tak příznivé účinky? Hydroterapii doporučují i samotní lékaři a oblastí, kde vám může pomoci, je hned několik!

 

Hydroterapie je léčba a proto doporučujeme před tím, než s ní začnete, navštívit svého lékaře a konzultovat ji s ním. Často je to ale právě vodoléčba ve vířivé vaně, kterou lékaři svým pacientům doporučují, a to jako řešení mnoha zdravotních problémů.

 

1. Relaxace a odbourání stresu

Stres je v dnešní době jedním z velmi vážných a častých zdravotních problémů.

„Podle různých odhadů se až 90 % lékařů zabývá
u svých pacientů právě primární péčí
při problémech spojených se stresem.“

– Paul J. Rosch, M.D., F.A.C.P., 1991

 

U dospělých je nejčastější příčinou práce, bohužel se však se stresem setkávají i děti, dospívající, studenti vysokých škol či senioři. Podle nedávné studie provedené Americkou psychologickou asociací až 61 % dospělých dotázaných tvrdí, že stres je velmi nebo mimořádně důležité řešit. Jen 35 % z nich pro to ale něco dělá.

Výzkum také ukazuje, že právě stres je hlavní příčinou mnoha zdravotních problémů. Souvislost mezi stresem byla prokázána u velkého množství fyzických i psychických problémů, mimo jiné u depresí, infarktu, mrtvice, poruch imunitního systému, hypertenze či autoimunitních onemocnění.

„Stres může také přímo ovlivňovat kvalitu pokožky,
mít vliv na gastrointestinální systém,
může vést k poruchám spánku
či degenerativním neurologickým poruchám
včetně Parkinsonovy choroby.“

Naštěstí, tak jako existuje mnoho faktorů, které stres vytváří, existuje několik řešení, jak jej zvládat. Vířivka vám může přinést obrovskou úlevu od stresu, a to pro vaši mysl, duši i tělo. Vířivka je místem, kde můžete utéct od všedních starostí. Teplo vody a masážní trysky vám pomohou relaxovat, uvolnit se a postupně zmírňovat nashromážděné napětí. Některé modely nabízí další možnosti relaxace v podobě uklidňujících fontán, příjemné hudby či aromaterapie.

 

2. Úleva od příznaků artritidy

Artritidy existuje přes 100 různých forem a podle Nadace pro artritidu může vířivka přinést úlevu u těchto typů:

  • osteoartritidy
  • reumatoidní artritidy
  • fibromyalgie

 

Uklidňující teplo a vztlak vody zmírňuje bolest a ztuhlost, které jsou pro artritidu typické. Po ponoření do teplé vody se zvýší teplota těla, cévy se rozšíří a zlepší se cirkulace krve v těle. Voda navíc tělo nadnáší a podporuje pohyb kloubů a svalů. Trysky uvolňující vodu a vzduch masírují tělo a pomáhají odpočinou napnutým svalům.

„Vodoléčba pomáhá se snižováním vedlejších účinků,
které doprovázejí únavu, depresi či právě artritidu.“

 

3. Zlepšení kvality vašeho spánku

Nedostatečný spánek výrazně ovlivňuje náš život. Chronická nespavost a bdělost trápí stále více lidí. Pokud nejsme dobře vyspaní, nedokážeme se dostatečně soustředit, nevydáváme tak dobré výkony jaké bychom chtěli, a to v důsledku opět vede ke zhoršení kvality našeho spánku. Nedostatečný spánek ale také nepříznivě ovlivňuje náš fyzický zdravotní stav.

„Rozlišujeme asi 90 poruch spánku, které se velmi často
projevují častou a nadměrnou ospalostí přes den,
těžším usínáním či častým probouzením.“

Dlouhodobé účinky nekvalitního spánku a další poruchy se spánkem související zvyšují riziko deprese, cukrovky, hypertenze, obezity, srdečního infarktu či mozkové příhody.

 

virivka pomaha rychleji usnout a lepe spat

 

Lékaři kromě léků zlepšujících spánek doporučují zavést každodenní rituál usínání. Pravidelnost a rutina je velmi důležitá. Skvělým doplňkem je pak také pobyt ve vířivce. Teplo totiž indukuje přirozenou mechaniku spánku našeho těla. Vířivka je spolu s aromaterapií velmi účinným prostředkem pro zkvalitnění spánku.

„Stačí 20minutový pobyt ve vířivce každou noc před spaním,
abyste zmírnili stres a úzkost, snadněji usnuli a spali klidněji.“

 

4. Zmírnění bolestí a ztuhlosti

Bolest je nejčastější příčinou návštěvy lékaře. Chronická bolest pak patří mezi nejčastější příčiny dlouhodobé invalidity. Bolest je velmi rozmanitá a stejně tak různorodá je její léčba.

Ať už trpíte v důsledku zranění, trápí vás chronické bolesti kostí, kloubů a svalů, nebo vás tělo pobolívá vlivem každodenní dřiny, pobyt ve vířivce vám může přinést požadovanou úlevu.

Teplá voda zmírňuje napětí v těle, uvolňuje svaly a snižuje tak jejich bolest, zároveň pomáhá i s bolestí hlavy, menstruačními bolestmi či chronickou bolestí tím, že zlepšuje krevní oběh. Cviční ve vodě (aquafitness) je velmi přínosné pro ty, pro které je cvičení na „suchu“ bolestivé.

„Některé vířivky navíc disponují speciálně
umístěnými tryskami, které pomohou ulevit od bolesti
a ztuhlosti jedné konkrétní oblasti a skupiny svalů.“

 

5. Příjemně strávený čas s blízkými

Dnešní doba je často popisována jako zaneprázdněná a uspěchaná. Najít si čas na sebe a lidi, na kterých vám záleží, se občas zdá jako nemožné. I s tím vám může vířivka pomoci.

Ponořte se na 20 minut do teplé vody a zapomeňte na celý svět. Dívejte se na oblohu a relaxujte. Pozvěte svou rodinu či přátele a užívejte si těchto příjemných chvil společně. Uvidíte, že se vám pobyt ve vířivce tak zalíbí, že najít si na něj čas pro vás bude stále jednodušší a jednodušší.

Pokud jste vystresovaní, trápí vás každodenní bolesti, nemůžete usnout a nebo je pro vás problém najít si pro sebe a své blízké pár volných chvil, dejte šanci vířivce.

„Milióny spokojených majitelů po celém světě vám řeknou,
že investice do vířivé vany byla tou nejlepší v jejich životě!“

TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:

0 komentářu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.