Sluníčko sa stalo silným zdrojem energie, který dokáže pohánět naše domovy, kanceláře a další průmyslové odvětví. Využitím energie tohoto obnovitelného zdroje na výrobu elektřiny, snižujeme náš vliv na životní prostředí. Proč ho tedy nevyužít?
Jak sluneční energie přesně funguje? Jaké výhody přináší a jak ji využít při vaší domácí sauně či wellness koutku?
Spotřeba energie dnes
Elektřinu potřebujeme v našich domovech, abychom si mohli užívat pohodlný životní standard. Vytápí a ochlazuje naše domovy, poskytuje světlo, nabíjí naše zařízení, pohání WiFi a spojuje nás se zbytkem světa.
Při získávání energie se mnohé domácnosti i průmyslové odvětví ve velké míře spoléhají na veřejné elektrárny. Na výrobu elektřiny se využívají neobnovitelné a obnovitelné zdroje.
- Neobnovitelné zdroje (uhlí, ropa a zemní plyn) jsou přírodní zdroje, které se po spotřebování nedají nahradit. Jejich nabídka je omezená a ačkoliv jich planeta dokáže doplnit, nedokážeme je dostat zpět rychlostí, jakou jí konzumujeme. Kromě toho je proces přeměny těchto zdrojů na užitečnou energii energeticky náročný.
- Na druhé straně obnovitelné zdroje jsou přírodní zdroje, které planeta neustále doplňuje. A tyto obnovitelné zdroje zahrnují solární, větrnou a vodní energii a biomasu. I když je sluneční energie relativně moderní obnovitelný zdroj energie, její používání však celosvětově rychle roste.
V dnešní době je navíc silný tlak na výrazně se zvyšující ceny energií. Kdo ví, jak se budou ceny nadále vyvíjet a hlavně, jak to bude s dostupností různých forem (vzhledem k tomu, že například mnohé formy energií, např. tuhé palivo je pro běžné lidi v dnešní době nedostupné – upřednostňují se dodávky pro firmy, a nebo je mnohonásobně dražší).
Jak funguje solární energie
Solární energie přeměňuje sluneční energii, takže je to zdroj, který je nekonečně dostupný. Pokud bude Slunce svítit, tento zdroj energie bude existovat. Existují dva způsoby, jak můžete proměnit sluneční světlo a teplo na elektřinu a nebo energii. Prvním je použití fotovoltaických panelů. Druhá je prostřednictvím solárních panelů. Tyto solární technologie zachycují sluneční záření a proměňují ho na užitečné formy energie.
Fotovoltaické (FV) panely
Pravděpodobně jste se potkali se solárními panely rozmístěnými po střechách domů a nebo kanceláří – a nebo možná máte solární panely na střeše vašeho domu. Fotovoltaický panel funguje na principu přeměny slunečního záření na elektrickou energii.
Panely obsahují fotovoltaické články, které absorbují energii ze slunečního světla, když na ně zazáří. Tento proces uvolňuje elektrony v článcích a vytváří proud, který se přenáší do drátů. To potom generuje stejnosměrný elektrický proud, který se přeměňuje na střídavý proud.
Výhodou oproti slunečním kolektorům je to, že za pomoci takto vyrobené elektrické energie se dokáže prostřednictvím elektrické spirály ohřívat i voda. To znamená, že tímto zařízením se můžou plnohodnotně nahradit až dva využívané zdroje. Vstupní náklady jsou oproti slunečním kolektorům vyšší, ale vzhledem na svůj výkon a životnost jsou fotovoltaické panely velmi oblíbené.
Solární panely
Na rozdíl od FV panelů, které využívají sluneční světlo, solární kolektory jsou zařízení, které výhradně spotřebovávají sluneční energii na výrobu tepla. Používají se zejména na ohřev vody, čím se snižují například náklady v domácnosti. Toto teplo potom produkuje elektrickou energii.
Solární kolektor funguje jako malý skleník, který akumuluje sluneční záření a tím ohřívá vodu. Slouží i na vytápění bazénů a skleníků, dokonce mohou vyhřívat i dům. Oproti fotovoltaickým panelům jsou solární kolektory cenově výhodnější.
Bude vás zajímat: Vyplatí se investice do solárních panelů?
Fotovoltaika i pro ohřev sauny a wellness
Originálním řešením pro ohřev vody ve vířivce, swim spa nebo ve vaší infrasauně či wellness oáze je napojení na fotovoltaické panely, při kterém nevznikají žádné ztráty elektrické energie, zařízení pracuje efektivně a zároveň je zabezpečená i tepelná ochrana a bezpečná regulace celého systému.
Fotovoltaické panely mají téměř bezúdržbový provoz a jednoduché propojení se zásobníkem vody pomocí tenkého elektrického kabelu nabízí prakticky neomezené možnosti využití zařízení v domácnostech.
Využití fotovoltaických panelů na ohřev vody je ekologická výroba elektrické energie. Nepotřebujete žádné povolení na připojení a nemusíte nakupovat další dodatečné zařízení. Je to zatím ten nejefektivnější a bezztrátový způsob využití ekologické elektrické energie.
Velkou výhodou pro vás je to, že na fotovoltaický systém můžete od státu získat dotace na fotovoltaiku pro rodinné domy a tím bude koupě i realizace vaší fotovoltaické elektrárny ještě dostupnější.
Dotace na fotovoltaické panely
,,Zelená domácnostem“ je projekt, díky kterému budou moct domácnosti získat příspěvek na malé fotovoltaické zařízení s výkonem do 10 kW.
Podporované jsou:
- malé zařízení na výrobu elektřiny s výkonem do 10 kW (fotovoltaické panely, větrné turbíny)
- zařízení na výrobu tepla, které pokrývají spotřebu energie v rodinném nebo bytovém domě (sluneční kolektory, kotly na biomasu, tepelná čerpadla)
Při výrobě tepla je malým zařízením takové zařízení, které pokrývá spotřebu energie pro budovu užívanou fyzickými osobami na bydlení.
Výhody používání fotovoltaiky v domácnosti
Hlavní výhodou solárního systému je to, že jde o úplně obnovitelný zdroj energie a sluneční energie je zadarmo. Zde jsou další výhody používání solárního systému:
- Ušetříte peníze na vysokých účtech za elektřinu. Fotovoltaický systém vám umožní osvobodit se od rostoucích cen elektřiny.
- Výhody daňových úspor a jiných pobídek poskytovaných vládou pro zelené domácnosti.
- Výroba vlastní elektrické energie, nejste odkázaní na distribuční síť.
- Prakticky bezúdržbové zařízení, s FVE nejsou téměř žádné starosti spojené s údržbou, protože fotovoltaický systém funguje soběstačně.
- Víc možností využití elektrické energie i pro ohřev teplé vody.
- Pomůžete chránit životní prostředí. Fotovoltaika je spojená s nízkými emisemi.
- Online data / inteligentní domácnost. Za pomoci mobilní aplikace můžete sledovat výkonnost vaší fotovoltaické elektrárny.
Tipy, jak v domácnosti snížit spotřebu energie
Přestože nejefektivnějším způsobem úspory energie jsou nákladnější zásahy, jako je výměna oken nebo zateplení, úspory můžete dosáhnout i tím, že budete v každodenním životě doma šetrnější k životnímu prostředí.
Jak ušetřit na vodě:
- Umývejte v napuštěném umyvadle a nebo v pračce
- Namísto koupání ve vaně se osprchujte
- Během čištění zubů zastavte vodu
- Zkontrolujte si čas sprchování
- Opravte kapající kohoutky
- Vybírejte si úsporné sprchovací hlavice a baterie (pákové vodovodní a termostatické baterie)
- Zvolte inteligentní pračku, která má nižší spotřebu
- Zabezpečte si teplou vodu díky energii ze Slunce a ušetřete pomocí slunečního záření
- Zbytkovou vodu z konvice nevylévejte. Nechte ji odstát a až vychladne, můžete ji použít na vaření či zalévání květin.
- Využívejte užitkovou / dešťovou vodu. Můžete ji skladovat například v nádrži na dešťovou vodu. V domácnosti dešťovkou umyjete nádobí, vyperete s ní nebo spláchnete záchod.
Jak ušetřit na elektrospotřebičích:
- Upřednostňujte energeticky úsporné spotřebiče, pomůžou vám energetické štítky
- Pračka by neměla být přeplněná ani poloprázdná
- Při praní snižte teplotu vody a používejte úsporné prací programy
- Elektrospotřebiče pravidelně odvápňujte
- Pravidelně odstraňujte námrazu z mrazáku
Solární energie je čistý, obnovitelný a jednoduchý zdroj energie. Nikdy vám nedojde energie a nebudete se muset obávat o vysoké účty za elektřinu. Můžete najít solární panely, které vám dokonce pomohou ušetřit peníze z dlouhodobého hlediska, proto se určitě vyplatí na začátku něco investovat. Nakonec je solární energie fantastickou volbou pro váš domov, z ekonomického i z ekologického hlediska.
Při výběru solárních panelů je důležité zvážit vaše potřeby a požadavky. Existuje široký výběr kvality, velikosti a ceny panelů. Pro nalezení správného modelu můžete využít recenze solárních panelů, které naleznete na webu rankito.cz. Ty vám pomohou porovnat různé modely a najít ten nejlepší pro vaše potřeby. Pokud vás tématika solárních panelů zajíma, tak zajímavý článek o stejné problematice napsali v redakci webu Recenzer.cz.
0 komentářu