Jak ovlivnila pandemie čekací dobu na vířivky a swim spa?

Celosvětová pandemie onemocnění COVID-19 nemá v moderní době obdoby. Zasáhla mnoho průmyslových odvětví a ani vířivky a swim spa nejsou výjimkou. Jaké jsou konkrétní hlavní důvody těchto změn a co to znamená pro vás, naše zákazníky?

 

​Chování zákazníků se významně proměnilo

Obecně se vždy dalo předem odhadnout, kolik vířivek a swim spa se vyrobí a prodá každý rok. Čím jsou lidé starší, tím více si uvědomují význam a příznivé účinky hydroterapie či cvičení ve vodě na unavené klouby a svaly. Díky tomu se prodej vířivek či swim spa v posledních desítkách let pravidelně zvyšoval.

 

„Sezóna začíná výrobcům a obchodníkům zpravidla někdy na začátku jara a končí s odcházejícím létem.

 

V prvních měsících roku 2020 se ale chování zákazníků drasticky změnilo. Během pár krátkých měsíců byly spotřebovány zásoby, které měly vydržet celý rok. Výrobci byli zaplaveni takovým množstvím objednávek, které by stihli vyřídit za dva roky. Čekací doba se napříč celým spa průmyslem vyšplhala na 12 a více měsíců. A to byl jen začátek.

 

Více času tráveného doma

Zaměstnavatelé po celém světě museli zajistit zdravý chod svého podniku a zároveň dokázat ochránit zdraví svých zaměstnanců. Miliony lidí byly donuceny pracovat z domova a musely se naučit, jak zvládat svou práci, starost o domácnost, péči o děti či domácí vyučování. Spousta lidí dokonce o práci přišlo, školní roky končily dříve a asi každý z nás strávil doma mnohem více času než obvykle. Rodinné dovolené se musely zrušit, cestovatelské plány posunout. Vše od večeře venku v restauraci až po návštěvu divadla či kina se stalo „domácí záležitostí“.

Během pandemie tráví lidé více času doma

 

Velká část lidí se proto začala věnovat zkrášlování svých domovů. Stoupla poptávka u spousty druhů zboží jako je stavební materiál, spotřebiče, nábytek, elektronika či vše pro vylepšení teras, zahrad a balkonů – včetně vířivek či swim spa. Stejně tak se navýšil zájem o auta, lodě či další vozidla určená k rekreaci.

 

„Jak se ale zvyšoval prodej, celosvětový řetězec dodavatelů slábl a slábl.“

 

Také spa zařízení se začalo prodávat více a více. Zároveň se ale mnoho stávajících majitelů rozhodlo svá zařízení opravit nebo u nich provést nutnou údržbu, kterou doteď odkládali. Tím pádem se dramaticky navýšil zájem o náhradní díly, které se rychle staly nedostupným zbožím. A dodací lhůta se vyšplhala až do neuvěřitelných hodnot.

 

​Dodržování nařízení zpomalilo výrobu

K tomu všemu se podniky všech typů, včetně továren, musely přizpůsobit nařízením, která je do jisté míry omezila. Za normálních okolností by se vyprodání zásob a záplava nových objednávek vyřešila navýšením výrobní kapacity. Ale karantény a povinné rozestupy vedly naopak ke snížení počtu zaměstnanců u výrobních pásů. Dlouhé čekací lhůty postihly všechny od dodavatelů, výrobců a obchodníků až po zákazníky.

 

„Jakoby toho nebylo málo, zasáhly průmysl také vážné nehody či přírodní katastrofy.“

 

Velký požár v japonské továrně na IC čipy způsobil problémy, jejichž důsledky pociťujeme dodnes. Zpomalila se výroba herních konzolí, televizorů, počítačů, domácích spotřebičů či aut. A to vše v době, kdy se zároveň zvýšila poptávka po těchto typech produktů. Nedostatkem čipů je navíc zasažený také spa průmysl.

Čekací doba u vířivek postihla také obchodníky s nimi

 

Celý spa průmysl totiž používá tyto čipy v ovladačích vířivek či swim spa a dalších bezdrátových zařízeních. A nejenže tyto součástky chybí při výrobě nových produktů. Není ani jejich dostatek pro stávající majitele pro případ nutné výměny či opravy.

 

„A dlouhé čekací lhůty na cokoliv jsou stále velmi běžné.“

 

V americkém Texasu došlo navíc během zimy k dlouhému výpadku proudu z důvodu velkých mrazů. To zpomalilo dodávky plastů, pryskyřice či pěn. Akrylové folie, vinylesterová pryskyřice, skleněná vlákna či pěnová izolace jsou přitom pro výrobu vířivek a swim spa zásadními materiály. Bohužel na nich ale závisí i jiné obory a výrobci se předhání, kdo se k materiálům dostane jako první.

Tím dochází ke zpoždění, navyšování cen a výraznému omezení zásob. Někteří dodavatelé vířivek a swim spa se dokonce museli odvolat na tzv. „vyšší moc“.

 

„To znamená, že jim nepředvídatelné a neodvratitelné události, které sami nezavinili, způsobily škodu a znemožnily jim plnit objednávky na produkty výrobců jako je Marquis a další.“

 

​Zvýšené nároky na přepravu

Možná jste si také všimli zvýšeného pohybu nákladních aut na silnicích a dálnicích. Méně viditelné ale stejně zásadní jsou zástupy kontejnerových lodí brázdicích oceány narvané materiály, součástkami či hotovými výrobky. Exponenciální růst námořní dopravy způsobil komplikace většině přístavů v Severní Americe. Kontejnery mohou zůstat ve skladu dlouhé týdny, kde čekají na vyložení, naložení nebo vyzvednutí. A uvízlé kontejnerové lodě k tomuto problému příliš nepřispívají.

 

„Rovněž letecká doprava vzrůstá a spolu s ní i náklady na ni. A trpí také americké nákladní železnice.“

 

Ty se potýkají se dvěma zásadními problémy: nedostatkem pracovních sil a překážkami v dodavatelském řetězci, který nestíhá uspokojovat poptávku.

 

​„Kdy přesně mi doručíte vířivku?“

Umíte si jistě představit, že výroba v továrně je závislá na pravidelné a stabilní dodávce součástek a materiálů. Vířivky i swim spa jsou běžně vyráběny přímočaře a předvídatelně. Jakmile ale dodavatelé snižují své kvóty a očekávané příchozí zásilky se začnou opožďovat, musíte změnit také své plány na odesílání zásilek. A těmto změnám je navíc nutné přizpůsobit i plán výroby a dobu doručení. Co to znamená v praxi?

Výroba vířivek a swim spa v Marquis

 

Zatímco zákazníci očekávají předvídatelnost, narušení v dodavatelském řetězci vytvořilo nepředvídatelný a stále se pohybující cíl. Design vířivek a swim spa se liší a různé spa produkty vyžadují různé součástky. Nedostatek zásob může způsobit zpoždění u některých vířivek, kdežto u jiných může vést naopak ke zrychlení. Pracovní síla se musí neustále přesouvat a měnit a nikdy není dopředu jasné, jaká práce pro kolik lidí bude potřeba.

 

„V Marquis mají všechny spa produkty, které není možné dokončit kvůli nedostatku součástek, prioritu.“

 

Jakmile potřebné součástky dorazí, pokračuje se okamžitě v jejich výrobě. Tím se ale samozřejmě odsouvá do pozadí výroba jiných spa produktů, která se tím zpožďuje.

Proto je tak těžké říct, když přesně vám bude vaše vířivka doručena. Upřímná odpověď zní: „To záleží na tom, která vířivka má momentálně ve výrobě přednost.“ A to je něco, co se mění denně. Marquis nechce své zákazníky zahltit množstvím aktualizací, které se navíc mohou neustále měnit a na kterých nemusí ani tolik všem zákazníkům záležet. Pro Marquis je nejdůležitější soustředit se na to, aby byly vířivky i swim spa co nejrychleji a nejefektivněji vyrobeny a dopraveny k zákazníkům.

 

„Jakmile je ale nějaká vířivka ve výrobě, poskytuje Marquis svým obchodníkům pravidelné aktuální informace.“

 

​Lepší časy na obzoru

Díky tvrdé práci a oddanosti týmu v Marquis lze už teď vidět náznaky zlepšení situace. Na počátku pandemie byla čekací lhůta na vířivky a swim spa této značky až 14 měsíců dlouhá.

 

„Nyní se tato hodnota zkrátila přibližně na polovinu.“

 

Marquis ale zároveň striktně odmítá ustoupit ze svých nároků na kvalitu, vzhled i výkon. Koneckonců jste se rozhodli vybrat si to nejlepší a to je také přesně to, co si zasloužíte – a co dostanete.

Marquis se prezentuje jako společnost vlastněná zaměstnanci. To znamená, že každý ze zaměstnanců pracuje na tom, aby Marquis krůček za krůčkem současnou situaci zvládl. Všichni si uvědomují, že každá objednávka je velkou finanční a emoční investicí ze strany zákazníka, a berou ji proto velmi vážně. Uvědomují si, že stovky menších obchodníků se spa produkty závisí na jejich zboží.

 

„A tisíce lidí netrpělivě čekají na zdravotní, wellness a osobní benefity, které vířivky či swim spa od Marquis poskytují.“

 

Vířivka poskytuje potřebnou relaxaci a uvolnění

 

Jsme v tom společně – pro váš zážitek a relaxaci

Možná to zní sentimentálně. Ale společnou prací jsme zvládli mnoho neočekávaných a těžkých výzev – a i nadále v tom budeme pokračovat. Tak jako vy i lidé v Marquis se museli potýkat s každodenními starostmi, které tuto pandemii doprovází. Někteří se museli vyrovnat s nemocí samotnou, u sebe či svých nejbližších, všichni si museli zvykat na nová pravidla, karantény, omezení a nezvyklé situace, které s sebou přinášely stres, úzkost a obavy. Oregon navíc v roce 2020 zasáhly lesní požáry a v roce 2021 neobvykle nepříjemné vlny veder. Marquis ale i přes to všechno zůstává věrný svým zákazníkům a svému závazku vyrobit nejlepší vířivky a swim spa na trhu. Proč?

 

„Protože mu na zákaznících opravdu záleží.“

 

Je pochopitelné, že dlouhé čekací doby přivádí zákazníky k šílenství. Je frustrující, čekat tak dlouho na svou investici. Lidé v Marquis dávají do výroby i distribuce všechno a zákazníky žádají o shovívavost a trpělivost. Světlem na obzoru je jistota, že všechna tato těžká práce se promění v produkty Marquis, které zákazníkům poskytnou příjemné zážitky a relaxaci s blízkými po dobu mnoha dlouhých let. Dnešní frustrace se brzy změní ve vybledlou vzpomínku v porovnání s tím, kolik úžasných chvil strávíte ve svém novém spa produktu. Lepší dny leží před námi a dlouhé čekání na ně se vyplatí.

0 komentářu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *