Máte doma saunu, vířivku či bazén? Zbystřete u pojištění!

Doba jde kupředu a tuzemské domácnosti se poučily. Většina z nich má svůj majetek pojištěný, a to jak samotnou domácnost, tak nemovitost. Málokdo ale ví, že pojištění je třeba pravidelně aktualizovat a často také vsadit na jinou než základní verzi pojištění. Proč?

 

Když se řekne pojištění majetku

Než se do pojištění a jeho aktualizace pustíme, měli bychom si říct, co pojištění majetku je a na co se vztahuje. Rozlišujeme totiž dvě různá pojištění, která si mnozí pletou a svůj omyl často zjistí, až když je pozdě, respektive když dojde na pojistnou událost. Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti.

Pojištění domácnosti se vztahuje na její vnitřní vybavení, tedy například na nábytek, spotřebiče, věci osobní potřeby, cennosti, sportovní vybavení a vlastně vše, co doma máte. U některých pojišťoven se toto pojištění vztahuje i na stavební součásti jako jsou podlahy nebo třeba kuchyňská linka. Spolu s ním si u většiny pojišťoven můžete sjednat i pojištění odpovědnosti v běžném životě, lidově řečeno pojistku na blbost, kterou oceníte nejen když vytopíte sousedy.

Pojištění nemovitosti se oproti tomu vztahuje na stavbu jako takovou, tedy zdi, střechu, okna apod. Jenže to většinou není vše, co na pozemku máme, že ne? Kolem domu velká část z nás má také plot, nějaký chodníček, terasu. Na to se pojištění nevztahuje?

V základu bohužel většinou ne, je důležité si pořádně pročíst pojistné podmínky a zjistit, zda jsou vedlejší stavby součástí pojištění, nebo nikoli. A stejně to bude i s vířivkou nebo saunou. Pokud se pojištění na vedlejší stavby nevztahuje, je třeba si pojištění upravit a vedlejší stavby tam zahrnout. S pojištěním nemovitosti si pak můžete sjednat pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti, které kryje rizika, která můžete jako vlastník, správce nebo nájemce nemovitosti způsobit třetí osobě.

 

Pojištění sauna

Zdroj: Freepik.com

 

Ano, i vířivka, sauna nebo bazén jsou vedlejší stavby

Vedlejší stavbou se rozumí každá související stavba, která se nachází na pozemku s pojištěnou nemovitostí. Může jít o garáž, kůlnu, přístřešek, dílnu, opěrné zdi, skleník nebo jiné nebytové prostory, patří sem i už zmíněná vířivka, bazén nebo sauna.

Pokud takovou stavbu chcete zahrnout do pojištění, je třeba ji doplnit do pojistné smlouvy, která se vztahuje k hlavnímu objektu, a nastavit jí určitou pojistnou částku. Na tu bude stavba pojištěná, navýší se o ni i celková pojistná částka, kterou máte ve smlouvě a vy se tak vyhnete možnému riziku podpojištění.

Víte, že některé pojišťovny vedlejší stavby zahrnuly už do základní varianty pojištění a automaticky u nich nastavily pojistnou částku? Ta bývá stanovena procenty z pojistné částky hlavní stavby.

 

Podpojištění není v dnešní době ničím výjimečným

Bohužel je to tak. Každý z nás se v dnešní době snaží ušetřit nějakou tu korunu, nedochází nám ale, že u pojištění se nám to může pořádně vymstít. Kromě toho, že si nemovitost pojistíme na nižší částku (třeba jen tím, že novou vířivku do smlouvy nedoplníme) a v případě pojistné události by vyplacená částka nepokryla cenu toho, o co jsme přišli, totiž hrozí ještě další věc.

Jakmile pojišťovna zjistí, že jsme svoji nemovitost podpojistili, může už tak nízké pojistné plnění ještě pokrátit, a to ve stejném poměru, v jakém jste vy nemovitost podpojistili. Řešení? Pojistnou smlouvu pravidelně aktualizujte! A to alespoň jednou za 2 roky. Ceny všeho se mění, částka nastavená před pěti lety už vůbec nemusí být aktuální. Mění se jak cena nemovitostí, tak cena stavebních prací. Dům, který před pár lety stál pět milionů korun, může mít v dnešní době úplně jinou hodnotu. Sice musíte počítat s navýšením pojistného, na druhou stranu, kdyby došlo k pojistné události a pojistný limit neodpovídal skutečnosti, přijdete o větší sumu peněz.

 

Wellness bez starostí díky pojištění

Zdroj: Freepik.com

 

Jak svoji nemovitost pojistit správně?

Našemu majetku hrozí celá řada nepříjemností. Na zahradu nám může vlézt zloděj nebo vandal. Z dílny může odcizit nářadí, vířivku, bazén, infrasaunu ani altán neodnese, všechno ale může poničit. Stejně tak posprejovat fasádu nebo rozbít okna. Pokud máte v blízkosti rybník nebo říčku, hrozí riziko povodní. K tomu jsou v dnešní době pojišťovny obezřetné, čím vyšší riziko povodní u vás je, tím vyšší bude pojistné, nebo vás pojišťovna nepojistí proti povodni vůbec. V každém případě je důležité si ujasnit, proti jakým rizikům se chcete pojistit, sepsat, co všechno by pojistná smlouva měla zahrnovat a pak vybírat pojištění.

Důležité je prostudovat si i pojistné podmínky jednotlivých pojišťoven, ať máte jistotu, že pojistíte v rámci jedné pojistky vše, co potřebujete, pak už můžete vybírat tu nejlepší. Žijeme v 21. století, takže si pojištění majetku můžete sjednat online a vybírat opravdu ze všech nabídek na trhu, a to z pohodlí domova. Využijte toho, možná i ušetříte nějakou tu korunu.

KONTAKTUJTE NÁS PRO BEZPLATNÉ ODBORNÉ
PORADENSTVÍ A POMOC PŘI VÝBĚRU:

723 703 755 
[email protected]

0 komentářu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *