Měsíční náklady a záruky na vířivky

Většina budoucích majitelů vířivek se při výběru a koupi zaměřuje především na cenu a případné slevy. Mnohem důležitější jsou ale celkové měsíční provozní náklady vířivek a také záruky na vířivky.

Při koupi vířivky se jako první díváme po ceně. Čím nižší cenu za vířivku objevíme, tím lépe, a čím větší sleva je na vířivku poskytována, tím ještě lépe. Pouze minimum lidí se zaměřuje spíše na celkové provozní náklady vířivek a na jejich záruky. Zajímavostí je, že při koupi auta z bazaru lidé kontrolují naprosto všechno, včetně těch nejmenších detailů. Proč si tak málo lidí uvědomuje, že s vířivkou je to jako s autem?

„Investice do vířivky je také investicí do něčeho,
co vám vydrží spousty let.“

My se zaměřujeme pouze na kvalitní vířivky, a proto vám tu nyní popíšeme několik bodů, kterých byste se při výběru vířivky měli rozhodně držet, a na co si dávat pozor, abyste své peníze nevyhodili jen tak oknem ven.

 

Čím se liší levná a drahá kvalitní vířivka?

Výrobci kvalitních vířivek zpravidla mívají hned několik modelových řad, z nichž každá obsahuje přibližně 4-10 modelů různých tvarů, velikostí a cenových úrovní. Díky tomu si může skutečnou kvalitu vířivky dopřát téměř každý. Opravdu kvalitní výrobci totiž používají stejně kvalitní materiály pro všechny své modelové řady a modely.

„Nejlevnější i nejdražší vířivka od takového výrobce
jsou stejně kvalitní.“

Ptáte se, proč jsou tedy mezi nimi takové cenové rozdíly? Odpověď je jednoduchá: rozdíl ceny spočívá ve velikosti, výbavě, tvaru vířivky a dalších vlastnostech. Ovšem nikdy ne v kvalitě použitých materiálů a komponentů.

Pokud patříte mezi lidi, kteří si nemohou vybavenou vířivku pořídit, pak nezoufejte. Z dlouhodobého hlediska se vám vyplatí koupit si vířivku méně vybavenou, ale zato kvalitní, než si koupit plně vybavenou vířivku z méně kvalitního materiálu. A co víc: vířivku pak můžete jednoduše výhodně prodat a koupit si lépe vybavenou. Vidíte, je to jako s autem.

 

nekvalitni a kvalitni virivka rozdily

 

Celkové měsíční provozní náklady na vířivky

Od tohoto zjištění se potom dále odvíjejí i celkové provozní náklady každé vířivky, které můžou být od 500 Kč měsíčně. Pokud si nebudete při výběru dávat pozor, mohou  se celkové provozní náklady vířivky pohybovat klidně i kolem 5 000 Kč za měsíc a více. Proto je důležité si tento fakt důkladně prověřit a promyslet dříve, než si danou vířivku koupíte. Schválně si spočítejte, jestli vám to za to opravdu stojí.

Je důležité zmínit, že na celkových měsíčních provozních nákladech vířivky se nepodílí pouze elektrická energie. Energie je jen jednou ze složek celkových provozních nákladů vířivky. Nenechte se zmást vysokým výkonem ohřívacího tělesa, protože ten na celkové provozní náklady také nemá takový vliv. Právě naopak: nízký výkon ohřívacího tělesa vířivky má za následek vyšší provozní náklady.

Velmi důležitá je také intenzita průtoku a objemu vody ohřívačem. Ta se počítá tak, že maximum vody, které je schopné protéct ohřívačem vířivky, také odebere maximum energie, kterou ohřívač v daný moment poskytuje. Tyto propracované potrubní systémy spolu se špičkovými čerpadly mají pouze ti nejlepší světoví výrobci vířivek, u kterých je výzkum a vývoj přirozenou samozřejmostí.

„Každý osvědčený výrobce má na své vířivky
energetický certifikát!“

Nejdůležitější je především celková kvalita vířivky a všech jejích částí. Je důležité brát v potaz všechny komponenty, tedy i podhlavníky, trysky, filtry či termokryt a zaměřit se především na jejich funkčnost a životnost. Tyto čtyři komponenty mívají záruku na rok, maximálně dva a jejich životnost je v případě vířivek bez kvalitního rodokmene velmi podobná. Jejich cena jakožto samostatných dílů se přitom pohybuje až kolem 30 000 Kč, mnohdy i více. Když si to spočítáte, tak je to na dva roky až 1 200 Kč měsíčně.

 

Co dále ovlivňuje celkové provozní náklady?

A to jsou opravdu jen drobné věci. Kde máme čerpadla, vykuřovací těleso, řídící jednotku, ovládací panel, ozonátor, spotřebu elektrické energie, chemii, vodné a stočné, náklady na servisního technika a další? Pokud to všechno detailně propočítáte, průměrné měsíční provozní náklady levných vířivek vysoce přesahují 5 000 Kč a více. Tím pádem budete zbytečně vyhazovat peníze ven oknem, což ale bohužel není vidět hned na první pohled, protože jde často o skryté náklady.

Z vlastních zkušeností můžeme říct, že u vířivek renomovaných výrobců, jejichž prioritou je kvalita v každém ohledu a bez kompromisu, se dlouhodobé provozní náklady pohybují asi do 700 Kč měsíčně.

„S kvalitní vířivkou tak ušetříte
více než 50 000 Kč oproti levné vířivce.“

Koupí levné vířivky riskujete, že v průběhu pár let utratíte o mnoho víc peněz, než kdybyste si hned na začátku pořídili opravdu kvalitní vířivku od renomovaných výrobců.

Kromě toho vám taková levná vířivka nevydrží ani 4-5 let. Opravdu chcete investovat nemálo peněz do něčeho, co vám vydrží tak krátkou dobu? Kvalitní vířivky vám na rozdíl od těch levných budou sloužit desetiletí spolu s minimálními provozními náklady.

 

virivka celkove provozni naklady

 

Jaké jsou záruky na vířivky?

Výrobci i prodejci uvádějí různé záruky, takže doporučujeme ještě před koupí vše probrat individuálně přímo s prodejcem. Je určitě lepší už od začátku vědět, na co se přesně jaká záruka vztahuje.

Nenechte se zmást třeba „desetiletou zárukou na skelet“. Skelet vířivky je dřevěný, ocelový, hliníkový nebo nerezový rám, o kterém pomalu ani nevíte, že jej vaše vířivka má. Taková záruka je vám proto v podstatě k ničemu.

„Záruky renomovaných výrobců přesně popisují,
na jakou část vířivky a na jaký komponent se vztahují.“

Záruka na důležité části u levných vířivek zpravidla nepřesahuje 2 roky. U drobností pak můžete počítat s maximálně roční zárukou, v některých případech jde o 90 dní a v těch nejextrémnějších dokonce nedostanete záruku žádnou. To samozřejmě zvyšuje celkové provozní náklady, takže levná vířivka je opravdu investicí, která se naprosto nevyplatí.

U kvalitních výrobců se většinou záruky vztahují na nejdůležitější a nejhodnotnější součásti vířivky a pohybují se kolem 10 let. Nejlepší výrobci dávají na některé části i doživotní záruky. Pouze taková investice má opravdu smysl. Ovšem pozor: záruka není na životnost vířivky! Ti nejlepší výrobci nabízejí životnost vířivky až 30 let.

 

Jak to funguje v praxi

Zkusme si vše ještě ukázat na jednoduchém příkladu. Levná vířivka určité velikosti stojí asi 100 000 Kč, stejně velká vířivka značky BEACHCOMBER stojí 300 000 Kč. Rozdíl v prvotní investici ve výši 200 000 Kč se může na první pohled zdát velmi vysoký a mnoho zákazníků proto od koupě kvalitnější vířivky odradí.

Když si však spočítáme provozní náklady, tak za 19 let s vířivkou značky BEACHCOMBER ušetříte minimálně dalších 1 100 000 – 1 300 000 Kč. A tato úspora může být klidně ještě vyšší. Myslíte si, že původních ušetřených 200 000 Kč by vám mohlo za 19 let vydělat takové peníze? A nemusí se samozřejmě jednat pouze o značku BEACHCOMBER, podobné zkušenosti máme i s jinými opravdu kvalitními vířivkami.

 

Kvalitní vířivka se opravdu vyplatí

Dalším důvodem, proč dát přednost kvalitním vířivkám, jsou jejich účinky.

„Vířivku si většina lidí kupuje převážně pro relaxaci a zdraví,
ale také příjemné zážitky s rodinou a přáteli.“

Levné vířivky vám ale ke zdraví moc nepomohou, neboť jejich hydromasážní systém je naprosto nedokonalý. A to nemluvíme o filtračním systému a starostech s úpravou vody.

S levnou vířivkou očekávanou relaxaci a příjemné zážitky s blízkými vystřídají hádky, neustálé čekání na servis a v konečném důsledku stres spojený s problematickým zbavováním se starého harampádí, které vám nevydrželo 5 let.

Buďte proto při výběru a koupi vířivky opravdu obezřetní a vybírejte pečlivě. Nikam nespěchejte a vše si důkladně prověřte. Jde přeci jen o vaše vlastní peníze!

 

 

TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:

0 komentářu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *