Odhalte s námi tajemství zdravého a spokojeného života!

Na to, jak zdraví a šťastní se cítíme, mají vliv různé hormony v našem těle. Co vám může pomoci docílit toho, aby se uvolňovaly právě tyto žádané hormony?

Receptů na zdravý a spokojený život najdeme v současné době mnoho. Někdy se může zdát, že nejde o nic jiného než o marketingové řeči, které vás mají nalákat ke koupi toho či onoho produktu. Pojďme si vzít na pomoc vědu, medicínské poznatky a nezvratitelná fakta.

Do našeho těla jsou v určitých situacích uvolňovány hormony. Např. serotonin a dopamin, které jsou nazývány hormony štěstí. Endorfiny, které jsou považovány za přirozené tlumiče bolesti. Oxytocin neboli hormon lásky. V nepříjemných chvílích pak naše tělo zaplaví kortizol či epinefrin, kterým se říká hormony stresu. V tomto článku vám blíže představíme ty „dobré“ hormony a poradíme, jak zajistit, aby ve vašem těle vládly právě ony.

 

1. Serotonin

Hormon serotonin potlačuje stresové až depresivní stavy, snižuje podráždění a tím výrazně zlepšuje naši náladu. Má vliv také na naši společenskost, díky němu se cítíme více komunikativní a naše spokojenost se odráží i do vztahů kolem nás.

 

2. Dopamin

Díky hormonu dopaminu se cítíme uvolnění a je pro nás snadnější dosáhnout vysněného cíle. Zvyšuje motivaci, zlepšuje také koncentraci a snáze se díky němu soustředíme. Dopamin způsobuje, že nám jde práce snadněji od ruky, a to i ta sebenáročnější.

 

3. Endorfiny

Tzv. přírodní léky proti bolesti, které pomáhaly našim předkům již v době kamenné. Endorfin totiž utlumil bolest, takže pravěcí lidé zvládli utíkat i přes nastupující bolest a schovat se před predátorem. I dnes jsou endorfiny velmi užitečné, uvolňují se během cvičení a jsou to právě ony, které nám pomáhají podávat lepší výkony a zlepšovat výsledky svého cvičení.

 

4. Oxytocin

Oxytocin je nazýván hormonem lásky a je prokázáno, že dochází k uvolňování jeho většího množství při láskyplném fyzickém kontaktu či porodu. Zvyšuje náš pocit důvěry a náklonnosti vůči druhým lidem. Zlepšuje tím také naše sociální vazby a vztahy.

 

Uvolněte tyto hormony během relaxace ve vířivce

Způsobů, jak docílit uvolnění výše zmíněných hormonů je více. Blízký kontakt s milovanou osobou, oblíbené cvičení, příjemný způsob relaxace a odpočinku. A nebo koupel ve vířivce, díky hydroterapii, kterou poskytuje. Pozvěte do ní svou rodinu či přátele a společně si užívejte nástupu serotoninu. Uvolňujte během blahodárné koupele v teplé vodě větší množství endorfinů tak, aby bylo jejich následné uvolňování během cvičení snadnější a intenzivnější. Vířivka a hydroterapie pomáhají nejen v uvolňování spokojených a zdravých hormonů, maximalizují také jejich pozitivní účinky.

Ponořit se do horké vody nebo si dopřát hydromasáž – je něco lepšího po náročném a dlouhém dni plném fyzické námahy a psychického stresu?

 

Pokud toužíte po tom, být zdraví a šťastní, a chcete si dopřávat relaxaci a hydromasáže, přečtěte si náš blog o vířivkách: 4 tipy, jak spolehlivě vybrat vířivky do zahrady.

 

A v případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit! Napište nám na info@welldo.cz nebo zavolejte na číslo 723 703 755.