Podmínky pro instalaci vířivky

Co vše je nutné splnit před instalací samotné vířivky? Jak vybrat nejlepší místo, kam vířivku umístit, a jaké jsou přesně podmínky pro její instalaci?

 

V mnoha článcích na našem blogu najdete tipy, rady a důležité informace o tom, jak vířivku vybrat. Připravili jsme pro vás také speciální článek 7 důležitých rad, jak koupit vířivku, ve kterém jednotlivé kroky výběru podrobně rozebíráme. Tento článek se však bude věnovat výběru místa pro vířivku a konkrétním podmínkám pro její instalaci.

 

Výběr místa

Nejdříve zvažte, jaké možnosti vám váš byt, dům, chata či chalupa nabízí. Dále si rozmyslete, zda chcete mít vířivku umístěnou uvnitř, nebo venku.

„Vířivky, které najdete u nás, je možné použít v interiéru i exteriéru.“

Pojďme se teď podívat, jak se tyto dva způsoby umístění liší a co je nutné zajistit pro co nejlepší umístění vířivky.

 

Vířivka umístěná uvnitř

V případě, že dáte přednost interiérové vířivce, je ze všeho nejdůležitější změřit rozměry všech vstupních otvorů, kterými budete vířivku dovnitř stěhovat. Počítejte raději s tím, že ji někdy v budoucnu budete muset zase přenášet ven, třeba když ji budete prodávat nebo když budete chtít umístit vířivku na zahradu či dvůr.

Dalším důležitým parametrem interiérové vířivky je její hmotnost, a to celková hmotnost vodou naplněné a plně obsazené vířivky. Ta se průměrně pohybuje zhruba mezi 450 kg až 550 kg na 1 metr čtverečný. Hmotnost vířivky si pohlídejte zejména v případě, že ji plánujete umístit do patra, podkroví, na poschodí nebo že je pod ní suterén. Jestliže si nejste jistí, zda nosnost stěn vířivku zvládne, poraďte se se statikem.

Často lidé zapomínají na to, že místnost, ve které je vířivka, je nutné dostatečně odvětrávat.

„Je také dobré, pokud je v místnosti vhodně umístěna
alespoň jedna podlahová vpusť
a podlaha má dostatečnou hydroizolaci.“

 

Vířivka umístěná venku

U exteriérové vířivky je důležité zejména to, aby byla umístěna celou plochou na pevném a rovném místě. Na povrchu tolik nezáleží, vířivku lze umístit na beton či dlažbu, a to i zámkovou. Nosný rám vířivky je ale s konstrukcí rámu dna pevně spojený. Vířivka není vybavena žádnými nastavitelnými nožičkami, pomocí kterých by se dala vyrovnat. Zkontrolujte také, jaké možnosti přístupu k vířivce vám vámi vybrané místo poskytne. A v případě, že exteriérovou vířivku umisťujete na terasu, zkontrolujte její nosnost, aby vířivku (naplněnou a plně obsazenou) unesla.

Vířivku můžete mít zcela nebo napůl zapuštěnou do země, v tom případě ale prostor pro ni odkanalizujte. Technologie vířivky musí být navíc přístupná pro případné opravy a servis.

„Ideální je, když je prostor vyhrazený vířivce větší alespoň o 80 cm ze všech stran.“

Vířivku raději neumisťujte přímo pod stromy (kvůli padajícím nečistotám) ani na místo, na které svítí přímé slunce. Vířivku lze umístit do zimní zahrady, pergoly, altánu nebo pod jakýkoliv jiný typ přístřešku. Tím jí zajistíte dostatečnou ochranu před sluncem i nečistotami.

 

umistit virivku dovnitr nebo ven

 

Podmínky instalace vířivky

Přívod a odtok vody můžete vyřešit pomocí hadice o průměru ¾″ či 1″. K venkovní vířivce můžete samozřejmě natáhnout i kanalizaci a vodovodní potrubí, není to však nutné. Hadice je nejlepším řešením také z toho důvodu, že napouštění vířivky vždy probíhá přes prostor, ve kterém je uložený filtr.

„Přívod vody či kanalizace nikdy neprovádějte,
aniž byste měli svou vířivku vybranou
a především vyzkoušenou.“

Může se vám totiž stát, že si vyberete vířivku, připravíte podle jejích rozměrů prostor a pak zjistíte, že je pro vás tato vířivka nepohodlná a necítíte se v ní dobře. Najdete si lepší vířivku, ale ta má rozměry jiné, v horším případě větší, takže budete muset vše předělat.

Co se týče připojení k elektřině, závisí požadavky vířivky na jejím příkonu a délce přívodního kabelu. Vířivky jsou nejčastěji na 400 V, narazit ale můžete i na 230 či 220 a jiné, tento parametr si dopředu zjistěte.

Pokud je vzdálenost od zdroje energie k vířivce větší než 25 metrů, doporučujeme položit kabel CYKY 5Cx4 a zeleno-žlutý vodič CY6. Kabel tak bude jištěný čtyřpólovým proudovým chráničem 25A/30mA a trojpólovým jističem 20A.

V případě, že celkový výkon vířivky bude do 10 kW a vzdálenost bude do 25 metrů, postačí vám kabel CYKY 5Cx2,5, zeleno-žlutý vodič CY6, proudový chránič 20A/30mA a jistič 16A.

„V obou případech si ale pro jistotu nechte rezervu dva až čtyři metry,
a to jak přívodního kabelu, tak vodiče.“

 

Závěrečné přípravy

Kabely i vodiče máte položené a vířivka je na svém místě. U většiny modelů vířivek je pod ovládacím panelem umístěná řídící jednotka a připojovací svorkovnice. Z pohledu od ovládacího panelu vlevo či vpravo pak bývá obvykle vstup kabelu do vířivky.

Přívodní kabel nikdy neumisťujte do prostoru určeného pro vířivku, vždy jej ponechte na jeho okraji. A pokud ještě nevíte, jakou vířivku si budete pořizovat a s jakými rozměry, nechte si větší rezervu.

Pokud do budoucnosti uvažujete o pořízení dalšího zařízení jako je zahradní sauna či swim spa, natáhněte kabel CYKY 5Cx6. Díky tomu budete mít jistotu, že si můžete dovolit zapojit cokoliv, aniž byste museli znovu provádět zemní práce či shánět elektrikáře.

 

Využijte naše bezplatné odborné poradenství, u nás vám rádi s čímkoliv pomůžeme! A pokud nás chcete osobně navštívit na showroomu a poradit se, rezervujte si termín návštěvy zde.

KONTAKTUJTE NÁS PRO BEZPLATNÉ ODBORNÉ
PORADENSTVÍ A POMOC PŘI VÝBĚRU:

723 703 755 
[email protected]

 

TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:

2 Komentáře

 1. Jiřina Karásková

  Dobrý den, jak silné palubky nebo prkna musím mít pod vířivkou prosím ?? Vířivka je v průměru 185 cm, je na 850 litrů a její váha bez vody je 30 kg. Vířivku chci umístit na zahrádce u domu a palubkami vyrovnat terén na vířivku. Moc děkuji za dpověď. Pěkný den. Jiřina Karásková

  Odpovědět
  • Andrej

   Hezký den,

   Pokud počítáme 4 m2 plochy a váhu cca 1000 kg musíte připravit podklad pro zatížení minimálně 250 kg / m2.

   Výběr materiálu doporučuji přehodnotit přímo s prodejcem materiálu nebo realizátorem.

   Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *