Používání chlóru pro dezinfekci vody ve vířivkách je sice běžnou praxí, ale neznamená to, že je to nejvhodnější metoda.
Existuje několik zdravotních i technických důvodů, proč se chlórovým přípravkům raději vyhnout, obzvláště při dlouhodobém použití. Zde je 5 klíčových problémů, které s chlorovanou vodou ve vířivce souvisejí:.
1. Vznik škodlivých vedlejších produktů
Při reakci chlóru s organickými látkami ve vodě vznikají tzv. vedlejší produkty dezinfekce (DBPs), např. chloraminy a trihalogenmethany (např. chloroform). Tyto sloučeniny mohou být potenciálně zdraví škodlivé, zejména při dlouhodobé expozici nebo v uzavřených prostorách.
WHO Guidelines for Drinking-water Quality
TZB-info – Možná rizika plynoucí z dezinfekce pitné vody
2. Možný vznik chloroformu
Chloroform může vznikat jako vedlejší produkt při chloraci vody obsahující organické znečištění. Podle EPA je chloroform klasifikován jako možný lidský karcinogen.
EPA – Chloroform Factsheet (PDF)
3. Podráždění pokožky, sliznic a riziko astmatu
Chlorovaná voda často způsobuje svědění, zarudnutí, pálení očí a podráždění sliznic. Studie ukazují, že u dětí, které se často koupou v chlorovaných bazénech, je zvýšené riziko astmatu.
Childhood Asthma and Environmental Exposures at Swimming Pools
Bernard A. et al. (2003): Chlorinated pools and childhood asthma
4. Omezená účinnost proti biofilmu
Chlór má omezený účinek proti biofilmu, který se často tvoří ve vířivkách. Biofilm chrání bakterie před dezinfekcí a může být příčinou nepříjemného zápachu nebo snížené čistoty vody.
WHO: Guidelines for Safe Recreational Water Environments
5. Ekologická zátěž
Používání chlóru zatěžuje životní prostředí při výrobě, dopravě i při jeho výsledném vypouštění do odpadu. Vedlejší produkty chlorace mohou mít negativní dopad na vodní organismy.
ECHA – Chlorine: Substance Information
EU Water Framework Directive
Shrnutí: Používání chlorových přípravků ve vířivce má řadu nevýhod – od možných zdravotních rizik po nižší úcinnost proti biofilmu a negativní dopad na přírodu. Doporučujeme proto zvážit moderní alternativy šetrnější k vám i okolí.
🔬 Zajímavost z českých zdrojů:
Opakovaná expozice chlorovaným bazénům může mít výrazné dopady na zdraví, obzvlášť u dětí a vrcholových plavců. České výzkumy a články poukazují na častější výskyt astmatu, zánětů dýchacích cest či alergií u lidí, kteří tráví více času v bazénovém prostředí.
Riziko se zvyšuje především tam, kde vzniká trichloramin – vedlejší produkt chlorace vznikající při kontaktu s potem a močí. Zdrojem zápachu v bazénech tedy není samotný chlor, ale právě tyto chemické sloučeniny.
Zdroj:
Pokud vás výše zmíněné argumenty přesvědčily a vy už pro úpravu vody ve vířivce chlor nechcete používat, nabízíme vám kompletní bezchlorovou chemii. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit!
KONTAKTUJTE NÁS:
723 703 755
[email protected]
TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:
-
Úprava vody ve vířivce, swim spa či bazénu od A po Z: Přehledný návod, jak upravovat vodu ve vaší vířivce – snadno a rychle!
-
Proč je bezchlorová chemie nejlepší a k čemu slouží ozonátor?: Jaký je rozdíl mezi chlorovou a bezchlorovou chemií?
-
Úprava vody ve vířivce, swim spa a bazénu – chlorová vs bezchlorová chemie: Jaké jsou způsoby úpravy vody a jaké mají hlavní klady a zápory?
-
Kalnou vodu ve vířivce, swim spa či bazénu vyřeší úprava vody pomocí mikrofiltrace – a navíc ušetříte!: Jak mikrofiltrace pracuje a proč je díky ní voda tak čistá a zdravá?
-
Bezchlorová chemie – úprava bez chloru a dezinfekce vody ve vířivkách, swim spa a bazénech: Bezchlorové přípravky pro úpravu vody jsou stále oblíbenější! Proč?
0 komentářu