Na první pohled se to může zdát zvláštní, protože obecně nejsme zvyklí, že by mělo světlo tak důležitou úlohu v našem zdraví. Jsme zvyklí chápat světlo jako to, co zapneme v našem domě, abychom viděli, nebo jako světlomety našeho auta, které nám umožňují jezdit v noci.
Většina z nás si hluboce neuvědomuje skutečnost, že mnoho různých typů světla je u lidí „bioaktivních“ (což znamená, že ovlivňují fungování lidských buněk), a že naše zdraví je do značné míry ovlivněno dávkováním těchto různých typů světla, které bychom měli dostávat každý den.
A co je nejdůležitější, musíte pochopit, že lidské tělo potřebuje světlo, aby bylo zdravé.
Tak jako lidské buňky potřebují živiny z potravy, i světlo je nezbytnou živinou pro dobré fungování našich buněk. Určité vlnové délky světla mohou pomoci nastartovat naše buňky, ovlivnit hormony a neurotransmitery, vyrovnat naši náladu, zvýšit fyzickou výkonnost, urychlit zotavení ze stresu, zvýšit bdělost, zlepšit spánek a pozitivně ovlivnit expresi našich genů.
Jak přesně na nás sluneční světlo působí?
1. Snižuje krevní tlak
Vystavení slunečním paprskům způsobuje, že se malé množství oxidu dusnatého přenáší z naší kůže do krevního oběhu. Tím se snižuje vnitřní napětí cév a krevní tlak, což vede k minimalizaci rizika infarktu a mrtvice.
2. Snižuje stres a úzkost
Dánští vědci zjistili, že vystavení slunečnímu světlu může snížit naši reakci na úzkost a také pomoci regulovat přirozené cirkadiánní rytmy, které řídí spánkové cykly. Tím pádem máte méně stresu, více klidu a kvalitnějšího spánku.
3. Zlepšuje náladu
Letní dny jsou mnohem delší než zimní, slunce svítí až do pozdního večera. Sluneční světlo zvyšuje hladinu serotoninu, který je spojen s lepší náladou a pocitem spokojenosti a klidu. Podle australské studie mohou lidé využívat pozitivních účinků slunečního světla na svou náladu bez ohledu na teplotu vzduchu. Sluneční paprsky si tak můžeme užívat i během chladných dní.
4. Více vitamínu D
Vitamin D je spojen se zdravými kostmi a funkcí mozku, jakož i s dalšími důležitými tělesnými funkcemi. Pokud budete každý den alespoň chvíli na slunci, zvýšíte si hladinu vitamínu D a pomůžete si zlepšit trávení, chuť k jídlu, krevní oběh, kvalitu spánku a posílíte své kosti.
5. Pomáhá při hubnutí
Ano! Nejlepší je zhubnout v létě. Produkce serotoninu, která vzniká při vystavení se slunečním paprskům, také pomáhá omezit chuť k jídlu. Více času na slunci nás také motivuje k tomu, abychom trávili více času venku a cvičili. Letní dny navíc znamenají lepší dostupnost zdravého čerstvého ovoce a zeleniny.
Poznejte pět „bioaktivních“ typů světla
1. Modré světlo – nastavuje cirkadiánní rytmus v našem mozku, který následně reguluje množství různých neurotransmiterů a hormonů
2. UV světlo – umožňuje nám syntetizovat vitamín D ze slunce
3. Dlouhé vlny infračerveného záření – působí tak, že zahřívají naše buňky (toto je část slunečního spektra, kterou cítíte jako teplo a znát ji můžete například z kvalitních infrasaun), což stimuluje změny funkce buněk, jakož i změny krevního oběhu
4. Červené světlo – působí na mitochondrie v našich buňkách a stimuluje zvýšenou produkci buněčné energie neboli ATP (kromě jiných mechanismů)
5. Blízké infračervené záření (NIR) – působí na stejných drahách jako červené světlo – zejména v mitochondriích v našich buňkách, aby stimulovalo zvýšenou produkci buněčné energie (ATP)
Ukazuje se, že sluneční světlo je ve skutečnosti základní živinou pro lidi a naše zdraví závisí na získání správné dávky těchto pěti typů světla.
Naši předkové se nemuseli obávat toho všeho života venku na slunci, dokázali dostat přesně to, co tělo potřebovalo ve správné dávce.
V posledních několika generacích však moderní lidé přešli na život v interiéru s elektřinou, umělými systémy umělého osvětlení a omezeným vystavením slunci.
Proto trpíme nedostatkem světla a toxicitou, která má obrovský vliv na naše zdraví a pohodu.
Někteří lidé provedli výpočty rozdílu mezi bydlením venku a uvnitř domu a navrhli, že rozdíl v expozici slunečního světla je zhruba 1000násobný a v mnoha případech ještě vyšší!
A to je jen jeden bod o intenzitě světla – neříká nic o obrovských nedostatcích při vystavení specifickým vlnovým délkám světla, jako je červené (NIR), vzdálené infračervené a UV světlo.
Moderním lidem chybí výhody všech těchto pěti vlnových délek světla a když nemáme dostatek světla, má to zdravotní následky.
Jaké jsou zdravotní následky nedostatku slunečního světla?
Nejčastějšími zdravotními problémy souvisejícími se světlem, které většina lidí již zná, jsou nedostatek vitamínu D (z příliš malého UV záření) a narušení cirkadiánního rytmu (z příliš malého množství modrého světla ráno a příliš mnoho umělého světla v noci).
Jen tyto dva zdravotní problémy související se světlem jsou zodpovědné za masivní zátěž nemocí v moderním světě.
Tyto dva problémy způsobené nedostatečným a nesprávným vystavením slunečnímu světlu jsou spojeny s desítkami typů rakoviny, jakož i srdečními chorobami, obezitou, cukrovkou, neurodegenerativními chorobami a mnoha dalšími stavy.
Stejně jako moderní svět zpracovaných potravin vede k chronické podvýživě, naše moderní světelné prostředí (s příliš velkým množstvím nesprávných druhů světla a příliš malým množstvím správných druhů a špatným načasováním) se nazývá špatné osvětlení.
Drtivá většina lidí žijících v moderním světě trpí chronickým podsvícením a ani si to neuvědomuje, co má rozsáhlé účinky na náš mozek a funkci orgánů, imunitní systém, hladinu energie, náladu, rovnováhu neurotransmiterů a hladiny hormonů.
Nedostatek slunečního záření je spojen s mnoha nemocemi, jako jsou:
• neurodegenerativní onemocnění (Alzheimerova choroba, demence, roztroušená skleróza a Parkinsonova nemoc)
• desítky typů rakoviny
• obezita
• cukrovka
• metabolický syndrom
• onemocnění srdce
Existují dokonce výzkumy, které naznačují, že nízké hladiny slunečního záření jsou rizikovým faktorem pro lidské zdraví, který je rovnocenný s tím, když jste kuřákem cigaret!
Švédská studie se zaměřila na téměř 30 000 žen po dobu 20 let (poznámka: studie s takovým množstvím lidí jsou mimořádně vzácné) a zjistila, že ženy s nejnižším vystavením slunci měly dvojnásobně vyšší míru úmrtnosti ve srovnání se ženami s nejvyšším vystavení slunci.
Dalším příkladem špatného osvětlení je vystavení umělému světlu v noci (z elektronických zařízení jako jsou telefony, televizory, počítače, vnitřní osvětlení atd.), které je spojené s mnoha nemocemi, jako například:
• četné typy rakoviny
• deprese
• přibírání tuku, obezita, cukrovka a metabolický syndrom
• nespavost a špatný spánek
• poruchy nálady
KONTAKTUJTE NÁS PRO BEZPLATNÉ ODBORNÉ
PORADENSTVÍ A POMOC PŘI VÝBĚRU:
723 703 755
[email protected]
0 komentářu