Bezchlorová chemie – úprava bez chloru a dezinfekce vody ve vířivkách, swim spa a bazénech

Nejste si jistí, jaké jsou rozdíly mezi chlorovou dezinfekcí, bezchlorovou dezinfekcí a úpravou vody? V tomto článku se na danou problematiku podrobně zaměříme.

 

Chlorová dezinfekce

Nejstarší variantou dezinfekce na ošetření pitné vody je chlor. Ten existuje v různých oxidačních úrovních jako je například chlorid v soli nebo chlorové bělidlo. V podobě plynu funguje jako vysoce toxická sloučenina, která má vedlejší účinky (kromě jiného například chloraminy). Těmi vedlejšími účinky je dráždění sliznice a dýchacích cest, a to i v těch nejnižších koncentracích.

Dezinfekční účinky chloru ve vodě jsou velmi silně závislé na teplotě vody ve vířivkách, swim spa a bazénech a rovněž na pH.

„Na úrovni pH menší než 7,5 sterilizační efekt prudce klesá.“

Skupina chemických sloučenin trihalometanů (THM) se kvalifikuje jako karcinogenní a je velmi nebezpečná zejména pro těhotné ženy kvůli svým teratogenickým vlastnostem. THM může být produkován při reakci chloru s organickými substancemi (pot, moč atd.), které vstupují do těla přes kůži, mohou být spolknuty ve vodě a nebo být inhalované při vypařování. Trichlorethan známý jako chloroform patří k THM a celá desetiletí byl zakázaný, neboť bylo podezření, že je karcinogenní.

 

Co je Kyrol TC?

Kyrol TC je širokospektrální biocid (bezchlorová dezinfekce vody). Když jej přidáme do vodytvoří prostřednictvím chemické reakce účinnou látku oxid chloričitý, v nejvyšší dosud známé koncentraci. Oxid chloričitý je v tuto chvíli pro nás aktivním komponentem. I přes to, že obsahuje slovo chlor, tak to chlor v žádném případě není. V oxidu chloričitém (ClO2) je jeden atom chloru spojený se dvěma atomy kyslíku. Atom chloru zde působí pouze jako nosič atomů kyslíku.

„Jakmile se oxid chloričitý střetne s bakterií, tukem nebo špínou, atomy kyslíku se odpojí od atomu chloru a oxidují veškeré nečistoty.“

 

Nám se osvědčily v praxi právě Kyrol TC jako nejúčinnější přípravek na bezchlorovou dezinfekci vody a povrchů. Spotřeba Kyrol TC je 7x – 15x nižší než spotřeba běžně používaného chlóru.

 

zakladni rozdily chlorova a bezchlorova dezinfekce vody ve virivce

 

Teď se podíváme na základní rozdíly mezi bezchlorovou dezinfekcí a úpravou vody ve vířivkách, swim spa a bazénech prostřednictvím prostředku Kyrol TC a chlorovou dezinfekcí a úpravou vody.

 

Likvidace nebezpečného biofilmu

Chlor: Ve vodě je biofilm lehce rozpuštěný, jelikož dochází pouze k minimálnímu průniku chloru.

Kyrol TC: Oxid chloričitý pronikne kompletně do biofilmu a účinně jej zničí. Účinně zbavuje vířivky, swim spa a bazény biofilmu uloženého v potrubí!

 

Zbavení zápachu

Chlor: Produkce zápachu a chuti blokujících látek reakcí s fenoly, aminy a řasami.

Kyrol TC: Deodorační vlastnosti se nemění, jelikož fenoly, aminy ani řasy nejsou vůbec produkované nebo se rozloží a následně transformují.

 

Efektivnost dezinfekce v závislosti na úrovni pH

Chlor: Dezinfekce dobře působí pouze na úrovni pH menší než 7,5.

Kyrol TC: Účinně dezinfikuje, působí v rozmezí pH 6,5 – 9.

 

Produkce látek THMs a AOX způsobujících rakovinu

Chlor: Vysoká produkce THM a AOX v důsledku reakce s obsahem organických látek ve vodě.

Kyrol TC: výrazně brání tvorbě karcinogenních látek THM a AOX.

 

Podráždění sliznice chloraminy

Chlor: Chlorizace všech „aminů“ (aminokyselin – močovina, tuky, oleje, pot, kosmetika) na chloraminy.

Kyrol TC: Žádná reakce s primárními a sekundárními aminy. Neprobíhá zde ani žádný proces tvorby chloraminů.

„Chloraminy produkované chlorem jsou zničené díky oxidování.“

 

Bakterie a virucidní efekty

Chlor: Dobré baktericidní, ale žádné virucidní vlastnosti. Na úrovni pH větší než 7,0 taktéž špatné baktericidní efekty.

Kyrol TC: Velmi dobré baktericidní i virucidní vlastnosti. Na úrovni pH větší než 7,5 se dostavují 20-30x silnější dezinfekční účinky než u chloru.

 

ucinky bezchlorove upravy vody ve virivce

 

Efekty oxidace

Chlor: Silná oxidační látka, která oxiduje pomocí chlorizace (produkce THM a AOX).

Kyrol TC: Vyšší oxidace než u chloru. K oxidaci dochází pomocí přenosu kyslíku.

 

Teplotní stabilita

Chlor: Při teplotách vyšších než 30 °C klesá chlor velmi rychle. Rychlý úbytek ve vířivce v důsledku vysoké reaktivity.

Kyrol TC: Oxid chloričitý je dostatečně stabilní v uzavřených systémech při teplotách od 30 °C do 45 °C.

 

Korozivita

Chlor: Vysoký poměr chloridů má vysoký potenciál pro vysokou rychlost koroze v oxidačním procesu.

Kyrol TC: Oxid chloričitý neobsahuje chloridy, to znamená, že výskyt koroze je minimalizovaný.

 

Čisticí schopnosti

Chlor: Horší čisticí schopnosti vzhledem ke vzniku adheze nebo chlorovaných substancí z vody. Zůstává v potrubí a dochází k tvorbě usazenin.

Kyrol TC: Je lehce odstranitelný z potrubí.

„Kyrol TC stačí dávkovat jednou týdně a voda ve vaší vířivce, swim spa nebo bazénu bude čistá a svěží po celý rok – jako horský potůček.“

 

Kyrol TC podle nás patří do řady výrobků, které jsou nejlepší „chemií“ nechemií v komplexní bezchlorové úpravě vody a filtrů ve vířivkách, swim spa a bazénech. Jaké prostředky na získání skutečně čisté a zdravé vody ve své vířivce, swim spa nebo bazénech budete používat, je pouze na vás. U nás se od roku 2016 nabízí možnost rozhodnout se a vybrat si mezi klasikou v podobě chloru nebo aktivního kyslíku či revolučních prostředků Aqua Excellent.

 

uprava vody

 

TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:

 

0 komentářu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *