V tomto článku najdete důležitá fakta, která byste měli zohlednit při výběru celoroční venkovní vířivky. Pomohou vám vybrat takovou vířivku, se kterou si odpočinete i ušetříte peníze.
Z textu snadno zjistíte, že vám vířivka poskytne nejen relaxační požitek, ale je užitečná i z hlediska hydroterapie. Její nespornou výhodou je navíc také to, že s ní ušetříte jak za provozní, tak i servisní náklady.
Díky tomu, že poznáte, v čem se liší jednotlivé vířivky, lépe se rozkoukáte na trhu s vířivkami. Snadno tak pochopíte, že známá a prosazovaná značka nemusí být nutně zárukou kvality. A také odhalíte, že i některé kvalitní vířivky jsou mnohdy v mnoha ohledech zastaralým výrobkem.
„Stanou se z vás doslova odborníci ve výběru vířivek.“
Snadněji pochopíte, jak máte vířivky porovnávat a co u nich posuzovat. Zjistíte, na co je dobré se dotazovat prodejců. A nakonec se tak správně rozhodnete, jakou vířivku a od koho pořídit.
1. Řídicí jednotka a ovládací panel celoroční venkovní vířivky
Při výběru vaší celoroční venkovní vířivky byste se měli zaobírat také elektronikou, přesněji řídicí jednotkou a ovládacím panelem.
Na světě je spoustu výrobců, kteří se zaměřují na elektroniku a další komponenty určené právě pro vířivky. Mezi dva nejznámější u nás patří BALBOA WATER GROUP z USA a GECKO ALLIANCE GROUP z Kanady.
„Oba dva zároveň spadají i mezi nejvýznamnější výrobce elektroniky pro vířivky ve světě.“
Abychom ale zmínili i další známé výrobce, jsou to například SUN HYDRAULICS z Číny, ACURA SPA SYSTEMS z USA, DAWEY WATER nebo SPA NET z Austrálie.
Všichni výše zmínění výrobci mají jasný cíl, kterým je zajistit to, aby jejich výrobky patřily mezi ty nejkvalitnější. Tady žádné velké odlišnosti nenajdete.
Abyste si pořídili vířivku, která vám zajistí dostatečný komfort, měli byste znát všechno, co se týče jejích funkcí a možností uvnitř, tedy tam, kde se nachází řídicí jednotka a ovládací panel.
„Podstatné je vědět, že jen některé řídicí jednotky poskytují dvourychlostní hydromasážní čerpadla.“
A jen některé umožňují dokonce tři dvourychlostní hydromasážní čerpadla, a to za předpokladu, že jde o větší typ vířivky. Naopak jen některé mají funkci dodatečného čištění po využití vířivky mimo nastavené filtrační cykly. Důležitým faktem je i to, že ne každá řídicí jednotka zvládne připojení na Wi-Fi.
Raději vybírejte takovou venkovní vířivku, jejíž řídicí jednotka umožňuje vše výše vypsané a má k tomu odpovídající ovládací panel.
„Při výběru byste se měli také zaměřit na velikost vířivky a rozpočet, který jste si stanovili.“
2. Čerpadla ve venkovní vířivce
To, že je venkovní vířivka založena jen na využití dvourychlostního vysokoprůtokového hydromasážního čerpadla, přináší to různá pozitiva. Zde je několik z těch nejzásadnějších.
S dvourychlostním čerpadlem ušetříte finance
Celoroční vířivka s dvourychlostním čerpadlem zcela odstraňuje potřebu využití cirkulačního čerpadla.
„Cirkulační neboli filtrační čerpadlo je zařízení, které se ve vířivce velmi často opotřebovává.“
To přináší i negativa v podobě dalších nákladů na servis. Navíc má zastaralý způsob instalace. Nejisté je i to, zda vůbec ušetříte za provoz a účinnost takového čerpadla ve své vířivce.
Již zmiňované dvourychlostní hydromasážní čerpadlo s vysokým průtokem dokáže velmi účinně filtrovat veškerou vodu v celoroční venkovní vířivce, a to už při volbě první rychlosti. Uvádí se, že je to až 34× za hodinu i více, podle objemu vody ve vířivce. Ale malé cirkulační (filtrační) čerpadlo takové rychlosti nikdy nedosáhne a musí vynaložit i úsilí na půl dne i celý den, aby zajistilo co nejlepší filtraci vody. Nevýhodou tu pak bývá, že s delším pracovním nasazením čerpadla roste také spotřeba energie a rychleji se opotřebovává.
Čerpadlo filtruje a ohřívá vodu a bez něj nelze vířivku používat. Jakmile přestane čerpadlo fungovat, je tedy nutné ho vyměnit.
„A vám přibudou starosti s výměnou a vzrostou finanční výdaje za pořízení nového čerpadla.“
S dvourychlostním čerpadlem přichází účinnější filtrace, která zajistí čistší vodu
Druhé pozitivum, které musíme vypíchnout, je to, že dvourychlostní čerpadlo s vysokým průtokem nabízí využití extra filtračního – čistícího režimu.
„Ten se spouští po každém použití celoroční vířivky, a to i mimo běžně nastavené časy filtrace.“
Tato funkce má velký význam pro úpravu vody ve vířivce.
Fungování zmíněného režimu je velmi snadné, a to právě díky využití dvourychlostního čerpadla. Řídicí jednotka rozpozná, kdy je celoroční vířivka zapnutá, a do půl hodiny po použití spustí extra filtrační – čisticí proces. Ten na filtru zachytí nečistoty a odstraní je z vířivky v podstatě ihned po použití vířivky, a ne až několik hodin poté.
Dvourychlostní čerpadla tolik neopotřebují vodovodní potrubí vířivky
Dvourychlostní čerpadlo po zapnutí vířivky zabraňuje nárazovému tlaku na hadice, rozdělovače a trysky. To je hodně důležité, protože místa spojů nejsou tolik zatěžována a nedochází k vibracím trubek a hadic.
„A právě to pozitivně ovlivňuje životnost všech instalací uvnitř vířivky.“
Dvourychlostní čerpadla zajišťují více hydromasáží a odpočinku
Celoroční venkovní vířivky s využitím dvourychlostního čerpadla vám přinesou daleko více užitku. Pokud zapnete vířivku na první stupeň, vychutnáte si relaxační – bublinkovou masáž. Zmáčknete-li podruhé, na druhém stupni si užijete plnou terapeutickou hydromasáž.
„Výhodou je i to, že oba stupně kdykoliv přepnete podle toho, jak se vám zrovna chce.“
3. Hydromasážní trysky v celoroční vířivce
Většina celoročných vířivek, které najdete na trhu, mají zabudované tlakové trysky pro tlakovou masáž vodou. Vířivku s tlakovými tryskami poznáte jednoduše. Většina trysek, asi 70-75 %, je drobných, zbylé trysky budou velké.
Jak můžete vidět na obrázku, u tohoto typu venkovní vířivky jsou trysky strategicky rozmístěny a dimenzovány podle velikosti a hustoty svalových skupin těla. Tato vířivka vám sice poskytne masáž tlakem vody, ale ne takovou, o jakou byste nejspíš stáli. Taková masáž bude totiž spíše nepříjemná a bude vás bolet, štípat nebo svědět.
Některé instalace jsou dokonce výrazně zastaralé, protože jsou uzpůsobené fungování tzv. vzduchového dmychadla pro bublinkovou masáž.
„To ale není nic jiného než jen další otvor v plášti vířivky.“
Dmychadlo navíc po zapnutí ochlazuje vodu ve vířivce, což je rozhodně nežádoucí účinek.
Vůbec nejhorší ale je, že si za takovou celoroční vířivku připlatíte – a to dokonce třikrát. Poprvé za již zmíněné dmychadlo, podruhé za spotřebovanou energii, kterou dmychadlo potřebuje. Potřetí to bude za opětovné ohřátí vody, kterou dmychadlo předtím ochladilo.
„Vy z toho nemáte ten pravý užitek, a navíc jdou vaše výdaje pryč za něco, co určitě nechcete.“
Nevyhazujte proto peníze oknem. Raději popřemýšlejte, zda ve své vířivce opravdu chcete mít dmychadlo, které možná zajistí bublinkovou masáž pro vaši relaxaci, ale také vám přinese několik zmíněných negativ.
Celoroční vířivky, které používají pouze dvourychlostní hydromasážní čerpadla s vysokým průtokem, tuto funkci plně a bez příplatku zajišťují.
Při výběru vířivky se zaměřte na značky, které využívají hydromasážní trysky s vysokým průtokem. Nepleťte si to s masáží tlakem vody! Taková vířivka vám zajistí mnohem více uvolňujících a hydromasážních masáží, ať už si sednete jakkoliv.
„Nebude vás trápit žádný nepříjemný pocit štípání či svědění a nebudete řešit žádnou bolest.“
Tento typ vířivky má více velkých hydromasážních trysek s vysokým průtokem než malých. Malé trysky jsou zde nezbytné z terapeutických důvodů a jsou určené pouze pro vybrané svalové partie. Většinou se jedná o rotační trysky.
Nemělo by vám ujít, že tyto vířivky mají strategicky rozmístěné trysky – ať už z pohledu velikosti, či funkce.
„Jejich velikost a hustota jejich rozmístění odpovídá jednotlivým svalovým skupinám na těle.“
Nesmíme zapomenout zmínit, že rozdíly mezi vířivkami s tlakovými a vzduchovými tryskami, jenž používají maximálně vysokoprůtokovou hydroterapii a mají i strategicky umístěné trysky, jsou zcela zřetelné.
Kvalita hydromasážních trysek a komfort utváří váš celkový dobrý pocit z jakékoliv masáže, ať už půjde o relaxační nebo i terapeutickou. Je to to nejlepší, co vám taková vířivá vana přinese.
„Pamatujte, že nejlepší způsob, jak si vybrat ideální vířivku, je vyzkoušet si ji na vlastní kůži.“
Jen to vám zajistí, že nebudete vířivku pouze vlastnit, ale že ji budete především spokojeně používat.
4. Hydrodynamika venkovní vířivky
Správná hydrodynamika vířivky vám pomůže ušetřit peníze. Její výhodou je také to, že maximalizuje výkon a minimalizuje jeho ztráty.
U celoroční venkovní vířivky s hydrodynamikou můžete počítat s dobrým výpočtem výkonu čerpadla na délku a průměr hadic použitých v instalaci (čím je v každém okamžiku daný objem vody mimo vířivku) a skutečným průtokem na tryskách. Zásadní je také kvalita použitých hadic a jejich vnitřní protiskluznost.
„Propracovanou hydrodynamiku ale najdete jen u těch vířivek, které se orientují na kvalitu a také kontrolu a regulaci hydromasáže.“
Kontrola a regulace hydromasáží je velmi důležitá. Pouze vyladěná hydrodynamika vám zajistí dokonalou relaxaci v nové vířivce s kvalitní hydromasáží a úžasně snadným ovládáním intenzity masáže, včetně zónových masáží u jednotlivých lehátek či sedadel.
U vířivek bez hydrodynamiky či s méně kvalitní hydrodynamikou můžete tlak vody u všech lehátek a sedadel měnit ventilem, který patří pouze jedinému čerpadlu.
Měli byste vědět, že na trhu jsou i vířivky, které hydrodynamiku nijak neřeší. Jedná se hlavně o vířivky běžných značek i ty od neznámých výrobců.
„Takové vířivé vany pouze propojují čerpadla, rozdělovače, ventily a trysky různými typy hadic.“
Každý schopný prodejce vám ohledně vířivek, které prodává, vysvětlí vše. Nebojte se proto na princip fungování hydrodynamiky u konkrétní vířivky zeptat a požadujte i ukázku.
Jak celoroční venkovní vířivka doopravdy funguje zjistíte jen tak, že to uvidíte a vyzkoušíte v praxi. Jednoduše si ověříte, zda to, co vám prodejce o hydromasáži říká, je pravda. A navíc si na vlastní kůži vyzkoušíte různé úrovně trysek a intenzitu masáží a zjistíte, jak a zda vůbec vám vyhovují jednotlivá lehátka či sedadla ve vířivce.
„Jen tak si domů 100% vyberete celoroční vířivku, kterou budete často a rádi používat.“
5. Filtrační systém celoroční vířivky
Víte o tom, že málokterý zákazník i výrobce klade při výběru důraz na filtrační systém? A přitom se jedná o podstatné hledisko pro zajištění pohodlí ve vířivce a jeden z nejdůležitějších systémů vířivek.
Filtrační systém je u většiny vířivek často výrazně poddimenzovaný. Filtrační plocha a hustota filtrační tkaniny neodpovídá objemu vody uvnitř vířivky a požadavkům na kvalitní filtraci.
„V takovém typu vířivky hraje roli jeden zcela zásadní problém, kterým je udržení čisté a zdravé vody.“
Údržba vody ve vířivce je ale podmíněna také kvalitou vstupní vody, kterou do vířivky čerpáte, hygienou, kterou dodržujete při vstupu do vířivky, a četností využívání vířivky. Poddimenzovaný filtrační systém nezajistí kvalitní a čistou vodu ve vířivce, a to ani v případě jejího nepoužívání.
Vždy se proto prodejce ptejte na filtrační systém a zaměřte se především na tyto faktory: filtrační plochu filtrů vířivky a mikronovou propustnost filtrační tkaniny ve vztahu k objemu vody ve vířivce.
Minimální filtrační plocha by měla mít nejméně 9 m² a propustnost filtrační tkaniny by měla být ideálně v rozmezí 10-20 mikronů.
„Některé filtrační tkaniny v sobě mají začleněnou také antimikrobiální vrstvu. Zeptejte se prodejce, jak je na tom vámi vyhlídnutá vířivka.“
U většiny celoročních venkovních vířivek je plocha filtru často méně než poloviční a naopak mikronová propustnost je více než dvojnásobná. Takový typ vířivky poskytuje menší filtrační systém, a to o více než polovinu. Přičtete-li k tomu i nízkou účinnost malého filtračního čerpadla, snadno odhalíte, že výkon filtračního systému je sotva čtvrtinový oproti výkonu filtrace kvalitních vířivek.
Jak jsme zmínili výše, účinnost filtračního systému je významně ovlivněna také instalací čerpadel. Malá cirkulační čerpadla přefiltrují celkový objem vířivky během jedné hodiny pouze 4–5×. To je 7–9× méně než u dvourychlostního masážního čerpadla.
Dvourychlostní čerpadlo navíc přefiltruje vodu na prvním stupni až 34× během jedné hodiny. K tomu všemu poskytuje další cyklus čištění filtru, a to chvíli po použití vířivky. Tento cyklus vám výrazně ulehčí pravidelnou péči o vodu ve vířivce.
Je tedy jasné, že byste při výběru vířivky neměli filtrační systém podcenit.
„Bez kvalitního filtračního systému si totiž budete -užívat- relaxaci v nezdravé a špinavé vodě.“
6. Nosná konstrukce venkovní vířivky
Za posledních 40 let se nasbíraly různé zkušenosti od výrobců i uživatelů, které potvrdily dřevo jako nejvhodnější materiál k využití pro nosnou konstrukci venkovních vířivek. Důkazem je i to, že kvalitní vířivky s dřevěnou nosnou konstrukcí jsou na trhu již více než třicet let, přičemž jejich majitelé je používají dodnes.
Nejlepší výrobci vířivek spoléhají na rozsáhlou historii vlastního výzkumu a výroby. Od začátku je u nich jasné, že vhodným řešením pro dlouhodobou stabilitu vířivek je právě dřevěná nosná konstrukce. Najdete ji u všech úspěšných značek vířivek, a to již déle než 40 let.
I podle nás je dřevěná nosná konstrukce nejvhodnějším řešením.
Na trhu s vířivkami narazíte i na další konstrukce. U vířivek, které nemají uvedeného výrobce, jsou typické konstrukce z nerezové oceli.
„Běžný uživatel se možná zaraduje, protože ocel je přeci kvalitní materiál. Opak je ale pravdou.“
U venkovních vířivek se jedná spíše o nekvalitní typ, kde jsou použity chatrnější kovové sloupky čtvercového průřezu. Dokonce i u nových vířivek pak ve svárech můžete objevit rez. Dalším zásadním problémem kovových sloupků je to, že při používání venkovní jacuzzi na ně působí mikrovibrace, což vede k jejich narušení.
Narazíte také na celoroční venkovní vířivky s plastovými či ocelovými konstrukcemi. Problémy jsou zde ale totožné jako u nerezových konstrukcí.
„Chcete-li si zajistit dlouhou životnost nosné konstrukce, spolehněte se na dřevo.“
7. Tepelná izolace celoroční venkovní vířivky
Jestliže se chcete vyhnout dalším nechtěným výdajům za provoz vířivky, zaměřte se i na tepelnou izolaci vířivek a kvalitní tepelný kryt.
Mezi nejlepší na trhu patří pěnová izolace a kvalitní termokryt s vakuovou izolační pěnou vysoké hustoty. Celoroční venkovní vířivky, které tohle mají, se dlouhodobě dostávají na první příčky v testech, a to mezi všemi energeticky nejúčinnějšími vířivými vanami na světě.
Plnou pěnovou izolaci ale nenajdete u všech vířivek.
„Zaměřují se na ni totiž jen ti nejlepší světoví výrobci. Proč?“
Protože tito výrobci věří v kvalitu svých instalací a také vědí, jak je správně a kvalitně vyrábět, aby do nich nezatékalo. Se zatékáním se potýkají všichni výrobci, u těch nejlepších značek se ale jedná o méně než 1 % ročně.
Jako konkurence k pěnové izolaci se uvádí vířivky s vícevrstvou izolací. Jejich plášť je izolován karbonovou izolační pěnou s uzavřenou buňkovou strukturou. Ochranná základna je z ABS plastu a je izolována kaučukovou izolační pěnou s reflexní fólií, kterou výrobci umisťují po obou stranách. Skříň je izolovaná dvěma vrstvami té samé kaučukové izolace, a to po celém obvodu vířivky. Každá z těch vrstev je navíc pokrytá reflexní fólií.
Jak vidíte, takové celoroční venkonkovní vířivky jsou důkladně izolované mnoha vrstvami, a k tomu všemu se u nich používají dvakrát silnější tepelné jímky ve srovnání s běžně užívanou vířivkou.
To vše má za cíl zajistit vyšší energetickou účinnost.
Je zajímavé, že převážná většina výrobců se o tepelnou izolaci svých vířivek vůbec nestará. Celoroční venkovní vířivky bez tepelné izolace jsou především ty, u kterých není uveden výrobce, nebo jde o neznámé značky. Překvapující ale je, že tepelnou izolaci neřeší i některé známé značky. Problém s nedostatečnou izolací se pak snaží vyřešit tzv. „zazimováním vířivky“. Tím také chtějí zákazníka odradit od používání vířivky v zimě.
„Přitom využívání vířivé vany v zimních měsících má blahodárný vliv na zdraví. A je to také neskutečný zážitek!“
Majitelé celoročních venkovních vířivek pak ale mohou narážet na různá úskalí, která odhalí až na jaře. Nedostatečná izolace či nesprávně provedené zazimování totiž vířivku neochrání před mrazy. Ty pak poškozují rozvody i čerpadla uvnitř vířivky a způsobují protečení vířivky.
Při tom, jak vybrat vířivku, si dejte si pozor na tzv. pseudoizolace. Někteří výrobci zmiňují také rekuperaci tepla z čerpadel zpátky do vody, to je ale holý nesmysl a pouze snaha nalákat zákazníky.
Víte, že převážná většina celoročních vířivek využívá ke své činnosti také oběhová čerpadla? Jejich výkon a teplo, které produkují, je ale opravdu minimální. Naopak přináší hlavně tepelné ztráty, protože čerpadlo funguje několik hodin. A jestli se jedná o venkovní vířivku bez izolace, která je zahalená pouze do nějaké fólie či pláště, těžko se tak bude teplo získávat nazpátek.
Výrobci vám budou tvrdit, že masážní čerpadla vířivek produkují velké teplo. To je možná pravda, ale část tepla jde z vody ve vířivce, část uniká větracími otvory a zbytek tepla zůstane uvnitř. Proto hadice při provozu celoroční venkovní vířivky nevychladnou tak rychle, jako když se masážní čerpadla nepoužívají.
Průměrně rodiny využívají svou vířivku něco mezi 3-4 hodinami týdně, tedy asi 12-16 hodin měsíčně. Měsíc má v průměru 720 hodin.
„Takže více než 700 hodin měsíčně se vířivka pouze ochlazuje, zatímco vy zbytečně platíte za spotřebovanou energii.“
A zbytečně tak zatěžujete svou peněženku i životní prostředí. Proto doporučujeme se zaměřit pouze na vířivku s tepelnou izolací. Jen tak máte šanci ušetřit hned dvakrát: za provozní náklady i za servis, který nebudete tak často potřebovat.
Ušetřené peníze a ohledy na životní prostředí jsou ale jedna věc. Mnohem důležitější je, že si budete užívat každou relaxaci a masáž ve své vířivce.
Na závěr nám dovolte ještě jednou zdůraznit důležitost zkoušení vířivek. Jen vyzkoušením vířivky v plném provozu budete mít 100% jistotu, že se v celoroční venkovní vířivce cítíte pohodlně a že vám vyhovuje poskytovaná masáž. U nás si můžete vyzkoušet a vzájemně porovnat hned několik modelů vířivek. Zarezervujte si svůj termín zkoušení zde.
KONTAKTUJTE NÁS PRO BEZPLATNÉ ODBORNÉ
PORADENSTVÍ A POMOC PŘI VÝBĚRU:
723 703 755
[email protected]
TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:
- 7 důležitých rad, jak koupit vířivku: Co rozhodně musíte vědět než vyrazíte na nákup vířivky!
- 10 nejčastějších otázek, které nám kladete před nákupem vířivky: Na co se nás nejčastěji ptáte a co vám na to odpovídáme?
- Jaké jsou nejlepší venkovní vířivky, jacuzzi či spa vířivky?: Přečtěte si zkušenosti majitelů vířivek z celého světa! Které vířivky doporučují nejčastěji?
- Kompletní průvodce světem vířivek: Co vše byste měli zvážit před koupí vířivky? S námi na nic nezapomenete!
- Naučte se rozeznat kvalitní vířivku od nekvalitní: Odhalte s námi prázdné marketingové řeči a poznejte opravdu kvalitní vířivku již na první pohled!
0 komentářu