Škola vířivek – návod, jak si vybrat tu nejlepší

Více než tisíc let je znám mimořádně příznivý účinek kombinace teplé vody a masáže. Vířivky, hydromasážní vany či hot tubs dokáží zbavit napětí a přinést úlevu tělu, duši i mysli. Jak si vybrat to nejlepší?

Ačkoliv jsou vířivky v určité formě používány již po staletí, stále se jedná o mladý produkt. Mohli bychom je přirovnat k automobilům v 50. či 60. letech. Lidé je znají, ale ví o nich jen málo, protože neměli dlouhodobě možnost vyzkoušet různé značky. Důležitých informací o vířivkách, jejich výrobcích a možností porovnání zatím příliš není. A právě to je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli vytvořit tuto Školu vířivek.

 

Škola vířivek – ten nejlepší rádce pro vás

Investice do vířivky je velmi významná, a tak bychom rádi budoucí kupující dostatečně vzdělali a informovali. Často si lidé vířivku pořizují jen na základě povrchních informací. Rozhodují se podle toho, co dokáží laicky posoudit, ne vždy ale správně.

„K tomu přispívají také nepoctiví prodejci,
kteří svým zákazníkům podávají nepravdivé,
nebo zkreslující informace.“

Hodnotí a nabízí k vyzkoušení počet trysek, rozměr nebo barvu vířivky a také její cenu. To ale nejsou ta nejdůležitější kritéria, kterými by se měl váš výběr řídit. Zejména cena hraje při koupi vířivky často významnou roli. To je samozřejmě pochopitelné. Problém ale je, že nepoctiví prodejci vás upozorní pouze na pořizovací náklady, nikoliv na provozní.

„A tak se může stát, že i když si pořídíte vířivku v akci
za super výhodnou cenu, v konečném důsledku
za ni zaplatíte mnohonásobně více, než kdybyste
si pořídili dražší model u renomovaného výrobce.“

Mnoho výrobců se snaží své výrobky vybavit efektními doplňky, které sice krásně vypadají, ale na funkci vířivky nemají žádný vliv. Naopak, často jsou to právě tyto „vymoženosti“, které používání vířivky komplikují. Jsou hlučné, náročné na údržbu, protékají, korodují a abyste je udrželi v pořádku, musíte na ně vynaložit nemalé finance.

 

na cene virivky zalezi

 

4 nejdůležitější vlastnosti vířivek

Parametry, na kterých u vířivek opravdu záleží, jsou čtyři. Zaměřte se na ně a můžeme vás ujistit, že při koupi vířivky nešlápnete vedle. Opravdu kvalitní vířivka vám vydrží desítky let, a to za minimální náklady a s jen minimální potřebou údržby.

 

Vybírejte tedy především podle těchto vlastností:

  • pohodlí
  • kvalita masáže
  • provozní náklady
  • životnost a dlouhodobá kvalita

1. Pohodlí vířivky

Je to právě pohodlí, které ovlivňuje to, jak často budete svou vířivku používat. Majitelé nepohodlných vířivek je používají jen zřídka, což je vzhledem k vysokým provozním nákladům nepříjemné. Ale není se čemu divit.

„Pokud se ve své vířivce necítíte dobře, je pochopitelné,
že se do ní netěšíte a místo relaxace je pro vás spíše
symbolem stresu a napětí.“

Většina vířivek prodávaných u nás či na Slovensku se potýká s jedním z následujících problémů – a v některých případech i s více najednou:

Příliš mělká sedadla

Často se stává, že při usazení ve vířivce nesahá voda po krk, ale zhruba do poloviny hrudníku, což má za následek chladný pocit ve vrchní části těla. Využijte možnost vyzkoušet si vířivku ještě před koupí a zkuste v ní strávit alespoň dva 15 minutové cykly. Prodejnám, které nezávazné vyzkoušení vířivky nenabízí, se obloukem vyhněte! Vyzkoušejte si všechny polohy sedadel a dbejte na to, aby byly dostatečně hluboké; musíte se ve vířivce cítit pohodlně a dobře, abyste si vychutnali tu správnou relaxaci a kvalitní hydromasáž.

Špatná ergonomie sedadel

Převážná většina nabízených vířivek je pouhou napodobeninou značkových modelů. A to ještě ne příliš povedenou. Důležitou vlastností sedadel je také jejich ergonomie, tedy to, jak sedadla odpovídají anatomii lidského těla. Správná ergonomie sedadel zvyšuje jejich pohodlnost a zároveň zaručuje, že jejich používání vám nijak neškodí.

„Pouze přední výrobci vířivek investují do sedadel
a jejich ergonomii konzultují také s fyzioterapeuty.“

Špatně zapuštěné trysky

Je asi jasné, že pokud ze stěn vířivky trčí trysky, nebudete se v těchto místech moci pohodlně opřít nebo si lehnout. Poloha vašeho těla bude nepřirozená, což může mít za následek zvýšené napětí v oblastech zádového svalstva – a to není nic zdraví prospěšného. Opět doporučujeme si vířivku před koupí vyzkoušet a zaměřit se i na tyto její aspekty.

 

spatne zapustene trysky ve virivce

 

Nebezpečný vstup/výstup vířivky

Toto je další oblast, na které nekvalitní výrobci často šetří. Schůdky jsou z laciného materiálu a nekvalitně provedené. A fakt, že jsou k vířivce dodávány zdarma, jejich nebezpečí nijak nesnižuje.

„Bezpečný vstup i výstup z vířivky je nesmírně důležitý
a nikdy byste jej neměli podceňovat!“

 

2. Kvalita masáže vířivky

Víte, jak moc ovlivňuje kvalitu masáže vaší vířivky počet trysek? Nedá se říct, že by na ni neměl vliv žádný. Daleko důležitější je však správný průtok vody.

„Ani se sebevětším počtem trysek nemůže vířivka
dosáhnout potřebné kvality masáže, pokud je průtok vody
v nich slabý a nedostačující.“

Pro opravdu plnohodnotnou hydroterapii je nutné použít takový systém, který zajistí vysoký průtok vody přesně daným počtem trysek a směrovaný na přesně stanovou skupinu svalů či tkání v těle.

Záleží tedy na výkonu čerpadla? Ano i ne. Počet „koňských sil“ není jednoznačným měřítkem. Vysoký výkon čerpadla, který vytváří větší sílu pro vystupující vodu, může být totiž naprosto zbytečný, pokud jej tryska nedokáže dostatečně využít.

„Pohyb vody vytváří tři hodnoty: tlak čerpadla,
objem vody procházející potrubím a množství vody,
které může tryskami reálně procházet
– a účinnou masáž ovlivňuje pouze jejich společné působení.“

Mnoho prodejců nabízejících vířivky neznámých značek a bez kvalitního rodokmene se předhání v tom, čí vířivka má více trysek. O čem už však zákazníky zapomenou informovat, je skutečnost, že do celkového počtu trysek započítávají také vzduchové otvory, které nemají jinou funkci, než že ve vodě vytváří bublinky. Ty jsou často studené a nemají žádný masážní účinek.

Mnoho z uváděných masážních trysek jsou trubky, které poskytují pouze úzký a slabý proud vody, který nemá nic společného s opravdovou hydroterapií. Masážní sílu u většiny těchto trysek nelze nijak regulovat, a to ani nemluvíme o nemožnosti jejich výměny v případě potřeby.

U vířivek se řiďte stejným pocitem, kterému byste naslouchali při návštěvě živého maséra. U něj byste jistě dlouho neváhali s výměnou, pokud by vám nedopřával dostatečně kvalitní masáž. Ale vířivku za několik desítek či stovek tisíc tak snadno nevyměníte.

„Proto se řiďte také kvalitou hydromasáže, a nejen cenou.“

 

3. Provozní náklady vířivky

Velmi často uvádějí prodejci pouze spotřebu energie dané vířivky. Ta se ale běžně měří u interiérových vířivek a při teplotě vody 36 °C. Jenže tu nejlepší koupel ve vířivce zakusíte pod širým nebem a ideální teplota k potřebnému prohřátí svalů je alespoň 37,5 °C. A to už většina prodejců neuvádí a jakmile odhalíte skutečnou spotřebu energie, je na cokoliv pozdě.

Nemluvě o tom, že celkové provozní náklady se skládají z mnoha dalších věcí. Kromě účtu za elektřinu sem patří také prostředky na úpravu vody. To je nemalá položka měsíčních nákladů, zejména u vířivek bez patentovaného a sofistikovaného filtračního systému.

„Úprava vody v takovýchto vířivkách vás nebude stát pouze
peníze, ale také váš čas, kdy budete muset neustále měřit pH,
přidávat do vody chemii pro kyselost, dezinfekci apod.“

 

unikatni technologie constantclean

Unikátní technologie ConstantClean™

Uvádíme příklad, jak řeší úpravu vody ve vířivkách společnost MARQUIS:

Vířivky Marquis jsou vybaveny technologií ConstantClean™. Ta je podobná ovládání tempomatu, stačí ji nastavit a nemusíte si dělat hlavu s každodenní úpravou vody, a to po dobu až jednoho měsíce.

Zjednodušeně: pokud ve vířivce nejdříve použijete Exclusive ozone systém, „nechtěné“ prvky budou zničeny až 3x rychleji než při použití běžné dezinfekce. Jedná se o velmi výkonný ozonátor s injektorem Mazzei® převádějící kyslík na aktivní ozón mimo prostor venkovní vířivky.

„Tím nedochází k úniku ozónu nad hladinu,
takže jeho použití je zcela bezpečné.“

Voda z venkovní vířivky poté prochází přímým dezinfekčním systémem s integrovanými kazetami s přírodními materiály a dezinfekcí. Intenzitu jejich působení lze individuálně nastavit podle kvality vody. Celý proces je naprosto bezpečný, nehrozí podráždění pokožky a neucítíte žádný nepříjemný zápach.

Software SmartClean™ spouští filtrační cyklus automaticky podle toho, kdy byla vířivka použitá. Filtrační cykly si můžete nastavit i sami podle toho, jak často venkovní vířivku používáte. Systém Vortex skimmer filtruje veškerou vodu z vířivky a také ze dna, a to denně a přibližně 60-160x, podle toho, jak veliká venkovní vířivka je či o jaký model se jedná.

„Díky tomu se výrazně sníží potřeba čištění povrchu vířivky.“

 

Jak to funguje?

1. Skimmer Vortex zachycuje povrchové nečistoty (pleťové vody, tělové oleje), ty se následně zachycují ve filtračních kartuších a tam jsou zlikvidovány.
2. Prostřednictvím bezpečnostního sání je voda čerpána i z prostoru nohou.
3. Nuceným oběhem vody směrem nahoru musí všechny usazeniny ze dna projít filtry, čímž dojde k promíchání, recirkulaci a filtrování vody, a to i ze dna. Takto se může filtrovat skoro 91 000 litrů vody za den.
4. Filtrovaná voda je posléze směrována do primární vývěvy.
5. Voda je vedena do tepelného tělesa přes systém Highflow.
6. Ozonátor s injektorem Mazzei® převádí kyslík do aktivního ozonu, mimo prostor vířivky.
7. Bakterie a jiné nečistoty jsou pomocí oxidace zlikvidovány, ozon se mění zpět na kyslík.
8. Přeměněný kyslík je spolu se zbytkovým ozonem přiveden pomocí speciálního potrubí zpět do vody.
9. Mimo to prochází voda zabudovaným dezinfekčním systémem, ve kterém je ještě ošetřena dezinfekcí a přírodními minerály.

Jak_Vybrat_nejlepsi_virivku

Z výše uvedeného lze vyvodit i další výrazné úspory. Správně upravená voda vám ve vířivce může vydržet až 1 rok. U běžných vířivek budete vodu měnit daleko častěji a tím zaplatíte více na vodném, stočném i na energii nutné k ohřátí vody.

„Celkové provozní náklady opravdu kvalitní vířivky nepřesáhnou 800 Kč za měsíc.“

Nejde jen o elektřinu, ale i o další náklady spojené s provozem, včetně nákladů na pozáruční servis či opravy během životnosti vířivky. Z tohoto úhlu pohledu je kvalitní vířivka s vyšší pořizovací cenou ve výsledku podstatně levnější nežakční a výhodné vířivky.

 

4. Životnost a dlouhodobá kvalita vířivky

Opravdu kvalitní vířivky mají všechny části i funkce zajišťující dokonalou relaxaci a kvalitní hydromasáž patentované. Jejich životnost je několik desítek let. Do kvalitní vířivky od kvalitního výrobce si můžete pořídit originální doplňky a samozřejmostí jsou také amortizované náhradní díly.

Kvalitní vířivka má vše, co mít má, nepotřebuje žádnou reklamu v podobě různých světýlek, vysokého počtu trysek, použitého akrylátu, systémem řízení apod. Myslíte si, že lepší dům či byt než ten váš by byl takový, který by měl 200 oken, 100 lustrů, 100 radiátorů a 100 umyvadel? Nebo by bylo lepší auto s 20 válci, 500 koňmi, 200 litrovou nádrží, 12 rychlostmi, 10 stěrači a 40 okénky? Či je pro vás důležitější spotřeba, dostupnost servisu a náhradních dílů či celkové pohodlí?

„A přesně tak je to také s vířivkami!“

Doufáme, že vám tyto informace pomohly a nyní máte jasnou představu, podle čeho si vířivku vybrat. Nezapomeňte na to, že nejdůležitější je vaše osobní zkušenost a pocit z nové vířivky. U nás vám proto nabízíme nezávazné vyzkoušení. Přijďte k nám a zkuste si na vlastní kůži ty nejlepší vířivky od prověřených výrobců. Pokud máte jakékoliv dotazy, rádi vám je zodpovíme.

KONTAKTUJTE NÁS:
723 703 755
[email protected]

 

 

TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:

0 komentářu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *