Hydroterapie a krevní tlak

Jedním z nejviditelnějších kardiovaskulárních účinků hydroterapie je právě nižší tlak. Jak celý proces funguje?

Výhody vyhřívané vody

Teplota vody ve swim spa či vířivce se pohybuje okolo 35-40 °C, což je také doporučený terapeutický rozsah pro koupel s nízkou aktivitou. Při ponoření do teplé vody dochází k tzv. pasivnímu zahřívání, kdy se tělo zahřívá, aniž by se jakkoliv fyzicky namáhalo. Ve swim spa nebo vířivce se naše pokožka a jádro těla ohřeje přibližně o jeden stupeň. To není příliš, ale efekt tohoto procesu je velmi výrazný.

„Pasivní zahřívání se projevuje stejně jako kdybychom se věnovali mírnému aerobnímu cvičení – zejména zvýšením srdeční frekvence.“

Pro každého, kdo má problém s cvičením na suchu je právě tento efekt koupele ve swim spa velmi užitečný. Pasivní zahřívání také zvyšuje dostupnost oxidu dusnatého, díky kterému se rozšiřují krevní cévy. S menším vaskulárním odporem se snižuje kardiovaskulární zátěž, srdce dokáže pumpovat krev efektivněji a tím se sníží krevní tlak.

Podle výsledku studie z roku 2008 prováděné na myších, ponoření do teplé vody aktivuje tzv. proteiny tepelného šoku. To je skupina molekul, která chrání naše buňky před chladem, teplem a nízkou hladinou cukru v krvi. Při procesu jejich aktivace navíc dochází také k blokaci zánětlivé odpovědi a ke zlepšení funkce inzulínu, což nás chrání před obezitou vyvolanou intolerancí glukózy. Tento proces je proto prospěšný lidem s diabetem 2. typu.

Kardiovaskulární přínosy koupele ve swim spa či vířivce jsou srovnatelné se saunováním. A tyto výhody by měly zajímat především muže ve středním věku. Výzkum publikovaný v roce 2015 v časopise JAMA Internal Medicine hodnotil kardiovaskulární účinky saunování na skupině 2300 mužů středního věku. Muži se rozdělili do několika skupin, z nichž každá používala saunu v různém množství za týden. Studie odhalila zdravotní přínosy saunování, mezi nimi například „méně úmrtí na infarkty, mrtvice, různé stavy související se srdcem a další příčiny“. Ti, kteří se saunovali dvakrát až třikrát týdně, měli oproti skupině používající saunu pouze jednou týdně o 23 % nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění či smrtelných epizod ischemické choroby srdeční (nedostatečně prokrvení srdce).

„Ti účastníci, kteří saunu používali čtyřikrát až sedmkrát týdně, zaznamenali dokonce riziko nižší o 48 %.“

Marquis swim spa ATV

Výhody hydromasáže

Hydromasáž neboli masáž proudem vody je srovnatelná s klasickou masáží prováděnou masérem v salónu. Hydromasáž ve vlastním swim spa či vířivce si ale můžete užít u sebe doma, kde máte dostatek soukromí a pohodlí, nemluvě o výrazně nižších nákladech.

Studie publikovaná v International Journal of Preventive Medicine sledovala přínosy masáží na krevní tlak u 25 žen s prehypertenzí (časný varovný příznak vysokého krevního tlaku.) Každá z žen absolvovala 10-15minutovou masáž třikrát týdně po 10 sezeních. Jejich krevní tlak se posléze porovnával se skupinou jiných 25 žen, které také navštěvovaly salón a užívaly si relaxaci, nepodstupovaly ovšem masážní procedury. Výsledkem této studie je zjištění, že „průměrný krevní tlak ve skupině s masážemi byl výrazně nižší oproti skupině bez masáží“.

„A i po 72 hodinách měla „masážní“ skupina stále významný rozdíl v nižším krevním tlaku ve srovnání s druhou skupinou.“

swim spa ATV

Co dělat, pokud vás trápí vysoký tlak?

Hypertenze neboli vysoký tlak je v současnosti poměrně běžný problém. Ještě donedávna se vedly diskuze, zda je s vysokým tlakem vhodné používat swim spa a nebo vířivku.

„Nedávné studie nám sice pomohou toto téma objasnit, vždy se ale o možných kontraindikacích poraďte přímo se svým lékařem, který zná váš zdravotní stav nejlépe.“

Ve studii z roku 2003 publikované v Cardiovascular Risk Factor Reduction Unit na University of Saskatchewan se výzkumníci zabývali otázkou, zda jsou pro lidi s léčeným vysokým tlakem bezpečné vířivky. Výzkumu se účastnilo 21 lidí s vysokým tlakem ve věku 46–76 let, kterým byl jejich tlak měřen před, během a po 10 minutách ponoření do vířivky. Druhou kontrolní skupinu tvořilo 23 lidí ve věku 19-83 let, kteří vysokým tlakem netrpí a kterým byl tlak měřen stejně jako první skupině. Výsledek? „Ponoření do vířivky na 10 minut snižuje krevní tlak u subjektů s léčenou hypertenzí, ale ne více než u nehypertenzní skupiny.“ Dá se tedy říci, že na koupel v teplé vodě reagují stejně lidé s i bez vysokého tlaku. Závěrem studie bylo, že „strávit 10 minut ve vířivce by mělo být bezpečné pro většinu léčených hypertoniků.“

Jiná studie, která byla publikovaná v roce 2013 v časopise Blood Pressure Monitoring, zvažovala stejnou otázku v souvislosti s cvičením ve vyhřívané vodě. Tato studie prokázala, že „cvičení ve vyhřívané vodě vede ke snížení tlaku u pacientů s mírnou až středně těžkou hypertenzí. A během 24hodinového denního a nočního období po cvičení ve vyhřívané vodě se kardiovaskulární zátěž významně snížila.“

„Tyto účinky naznačují, že cvičení ve vyhřívané vodě může mít potenciál jako nový terapeutický postup u pacientů s rezistentní hypertenzí.“

Mějte ovšem na paměti, že rychlé střídání horkého a studeného prostředí může váš krevní tlak zvýšit. Máte-li z vysokého krevního tlaku nějaké obavy, poraďte se raději se svým lékařem. A to zejména o tom, zda je pro vás vhodné:

  • vstupovat do swim spa a vířivky nebo z nich vylézat za velmi chladných či dokonce sněhových podmínek, při kterých budete vystaveni velmi rychlým změnám teploty;

  • ponoření do tzv. kontrastní vody, kdy se v určitých časových intervalech opakovaně ponořujete do horké a do studené vody.

Stejně opatrně postupujte také v případě, že máte obavy z nízkého krevního tlaku či pokud se u vás projevují jeho příznaky jako jsou závratě, motání hlavy nebo mdloby. Užíváte-li léky nebo doplňky stravy, které mohou snížit krevní tlak, vždy buďte opatrní při jakékoli činnosti, která může krevní tlak ještě více snížit a dostat jej až pod bezpečnou úroveň.

Díky kombinaci výhod koupele ve vyhřívané vody a hydromasáže je hydroterapie účinnou metodou snižování krevního tlaku. To je ale pouze jedna z mnoha výhod, které vám vaše vlastní swim spa či vířivka může nabídnout.

Chcete zjistit cenu nebo si tento produkt vyzkoušet?

Máte otázky? Neváhejte nás kontaktovat telefonicky na 723 703 755 nebo přes formulář níže.