Čištění filtrů je mnohem důležitější, než si možná myslíte!

Čištění filtrů vířivek se často podceňuje a jen málo majitelů vířivek je provádí pravidelně a dostatečně. Čisté filtry jsou ale předpokladem pro čistou a zdravou vodu a ušetří vám náklady na její úpravu.

 

Neni filtr jako filtr

Většina levných a nekvalitních vířivek používá filtry z nevhodné filtrační tkaniny, nejčastěji z filtračního papíru. Tyto filtry ale nemají požadovanou schopnost filtrace a filtrování vody v takovýchto vířivkách je nedostatečné.

„Voda se rychle kazí, je zakalená a nepříjemně zapáchá.“

Většina majitelů tyto problémy s vodou řeší nadměrným přidáváním chemie, což má ale často jen krátkodobý účinek. A v některých případech nemá dodání chemie do vody účinek žádný. Pak nezbývá, než vodu kompletně vyměnit, vířivku důsledně vyčistit a stále se koupat ve vodě plné chemie.

cisteni_filtru_ve_virivce

V biofilmu nekvalitních filtrů existují miliony zapouzdřených bakterií, které se živí přísunem tuku. Oxy tablety, chlor ani jiné běžně používané prostředky pro úpravu vody ve vířivkách jim nijak neublíží. S takovými filtry nemáte šanci dosáhnout ve své vířivce čisté a dokonale zdravé vody.

Kvalitní vířivky jsou vyráběné s moderními kartušovými filtry ze speciální netkané textilie obsahující milióny mikro otvorů. Ty lepší jsou schopné odfiltrovat nečistoty menší než 20 mikronů. Nečistoty se zachytávají v otvorech a tam také zůstanou.

Při neodborném čištění může dojít k pevnému usazení bakterií v textilii, tyto bakterie zde pak tvoří biofilmy, které je chrání. Další částečky tuků, olejů či šupinky kůže, které ve vířivce zůstávají po každém, kdo se v ní vykoupe, tvoří dokonalé živiny pro tyto bakterie.

 

„Ty se tak mohou nekontrolovaně množit
a zapříčiňovat nejen zkaženou vodu,
ale i daleko vážnější zdravotní problémy.“

Jsou to právě filtry, které v takovém případě tvoří hlavní příčinu znečištění vody ve vířivce. Znečištěné filtry vířivky tím také přispívají k vyšší spotřebě energie filtračně-cirkulačního čerpadla a vedou k výraznému zkrácení jeho životnosti. Je opravdu důležité, abyste filtry ve své vířivce čistili nejen pravidelně, ale především opatrně a zároveň důkladně.

 

Problematická tvrdá voda

Na většině území České republiky je výrazně tvrdá voda. Pomocí různých technických pomůcek a prostředků pro úpravu vody sice můžeme zabránit tomu, aby se vodní kámen usazoval, tím se ho však definitivně nezbavíme.

„I když se vám po napuštění vířivky zdá voda čistá jako křišťál,
vodní kámen v ní stále je.“

Je proto nesmírně důležité zejména první 2 týdny po napuštění vířivky filtry pořádně proplachovat, a to alespoň co 2-3 dny.

Máte-li vířivku se dvěma filtry, tím prioritním bývá obvykle ten levý (při pohledu z vnější strany vířivky). Druhý filtr pracuje pouze tehdy, když jsou v chodu také masážní čerpadla. K významnému prodloužení životnosti obou filtrů přispějete jejich pravidelným střídáním. Doporučujeme vám také použít tuto skvělou pomůcku, se kterou filtry vířivky důkladně vystříkáte.

cisteni_filtru_ve_virivce

Ani on s pomocí vody ale nedokáže z filtru dokonale odstranit všechny mastnoty, špínu a biofilm plný zdraví škodlivých bakterií. Toho docílíte pouze použitím bezchlorové chemie, ideálně přípravku SpaBalancer Filter Clean. Ten dokáže uvolnit z filtrační textilie všechny organické nečistoty a rozpustí také biofilm.

Čistěte filtry ve své vířivce tímto přípravkem každé 1-3 týdny, podle intenzity jejího používání. A nezapomínejte, že velmi důležitá je také tvrdost vody, možnost venkovního znečištění či hygiena vstupu do vířivky.

„Těch úplně nejlepších výsledků dosáhnete
se dvěma sadami filtrů do vířivky
a jejich pravidelným střídáním.“

 

Jak čistit filtry

Připravte si nádobu dostatečně velkou na to, aby se do ní vešly celé filtry. Naplňte nádobu vodou tak, aby byly filtry co nejvíce ponořené, ideálně úplně, a přidejte 100-200 ml přípravku SpaBalancer Filter Clean. Přesné množství přípravku závisí především na míře znečištění s tím, že čím vyšší je jeho koncentrace, tím vyšší je jeho čistící účinek. Filtry v nádobě s vodou a přípravkem SpaBalancer Filter Clean nechejte po dobu 24 hodin.

„Pokud nejsou zcela ponořené,
je nutné je po 12 hodinách obrátit.“

Po uplynutí požadované doby filtry vytáhněte a opravdu důkladně opláchněte vodou, abyste dokonale odstranili všechny zbytky čisticích prostředků. Při jejich kontaktu s vodou ve vířivce by totiž docházelo k nepříjemnému pěnění. Pokud máte k dispozici 2 sady filtrů, ponořte ty právě vyčištěné na dalších 12 hodin do roztoku vody a dezinfekčního prostředku ULTRASHOCK. Poté je nechte volně vyschnout. Jen tak budete mít 100% jistotu, že jsou filtry opravdu důkladně vyčištěné a že vám budou sloužit tak, jak od nich požadujete.

Prostředky SpaBalancer, tedy to nejlepší z bezchlorové chemie, najdete zde.

 

 

TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:

0 komentářu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *