Kompletní průvodce světem vířivek

Nejste si jistí, podle jakých kritérií vířivku vybírat? Co je nejdůležitější a jaké parametry je u tak velké investice nutné zvážit? Neztraťte se ve světě vířivek a pořiďte si opravdu tu nejlepší!

 

1. Proč vířivku, hot tub či jacuzzi pořizovat?

Vířivky, respektive ty opravdu kvalitní produkty, nejsou levnou záležitostí. Pokud váháte, zda do vířivky investovat nemalé peníze, odpovězte si na otázku, co od ní čekáte?

Vířivka, která v sobě spojuje teplou vodu a proudění vzduchu nabízí v první řadě relaxaci. Odpočinek je základním prvkem zdravého životního stylu a je důležitý pro naše fyzické i psychické zdraví. Uvolnění nabízí vířivka nejen mysli, ale také svalům, kostem a kloubům. Pomáhá ulevit od bolesti a zmírňuje projevy některých zdravotních problémů.

„Vířivka s kvalitní hydromasáží je lékaři běžně doporučována
i profesionálním sportovcům.“

Investice do vířivky není malá, ale je to investice do vašeho zdraví i zdraví celé vaší rodiny. To, zda se vám pořízení vnitřní či venkovní vířivky vyplatí, musíte zvážit především vy sami.

 

2. Umístění vířivky

U vířivky si můžete vybrat, zda ji umístíte uvnitř, či venku. Rozhodujícím faktorem budou samozřejmě prostorové možnosti, které máte.

Interiérová vířivka potřebuje dostatečné odvětrávání, případně také odvlhčování. Máte-li terasu, dvůr či zimní zahradu, umístěte vířivku raději tam.

„Nic se nevyrovná koupání ve vířivé lázni
pod hvězdnou oblohou.“

Vířivku navíc můžete používat celoročně a v zimě si tak vychutnat příznivé účinky tzv. sauna efektu. Ten vzniká tehdy, když se přemístíte z vody teplé až 38 °C na výrazně chladný vzduch a velmi prospívá zdraví.

 

3. Velikost vířivky

Od velikosti vířivky se odvíjí zejména počet osob, které ji mohou najednou používat. Obecně řečeno jsou nejlepší volbou vířivky pro 3 až 6 osob. Vířivky slouží nejen k hydromasáži a relaxaci, jsou také výborným místem pro setkání s přáteli či rodinnou.

 

jaka je idealni velikost virivky

 

4. Jaké má vířivka příznivé účinky?

Vířivky, jacuzzi, vířivé vany či hydromasážní vany se čím dál častěji stávají běžnou součástí domácností. Nyní zažívají boom obdobný tomu, jaký zažívaly zejména v 90. letech bazény.

„Kvalitní vířivka vám nabídne dokonalou hydromasáž
celého těla a relaxaci, můžete si v ní také užívat
chromoterapie či aromaterapie.“

Vyberete-li si opravdu kvalitní model, nečeká vás nic jiného než pohodlí, odpočinek a nenáročná péče i úprava vody. Kvalitní vířivky mají jen minimální provozní náklady a jejich životnost dosahuje až 30 let.

 

5. Je lepší perličková masáž, nebo hydromasáž?

Klasická perličková masáž se u kvalitních vířivek již nepoužívá. Nahradil ji patentovaný a propracovaný masážní systém, u kterého si sami zvolíte intenzitu masáže i přesné místo, kde má být prováděna. Tyto modely samozřejmě také nabízí lehkou relaxační masáž celého těla, která je však mnohem lepší než perličková.

U modelů, které nabízí perličkovou masáž, proudí dovnitř vířivky zpočátku studená voda, což může být velmi nepříjemné. Někteří výrobci tento nedostatek vyřešili zabudováním kompresorů s vyhříváním, ty ale problém vyřešily jen částečně a jejich používáním navíc výrazně stoupá spotřeba energie a náklady na ni. Kvalitní vířivky s odborně propočítanou hydrodynamikou se s těmito problémy nepotýkají.

 

6. Cenové relace vířivek a nízká kvalita podezřele levných vířivek

Trh s vířivkami je opravdu velký, existuje mnoho obchodníků nabízejících vířivky za různé ceny. A protože rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší vířivkou je několik set tisíc, je dobré se na tyto ceny trochu podrobněji podívat.

„Cenu vířivky tvoří především cena materiálu
a jednotlivých komponentů s tím, že čím vyšší je jejich kvalita,
tím vyšší bude také jejich cena.“

Kvalitní celoroční venkovní vířivky ale nabízí opravdu kvalitní hydromasáž, jsou pohodlné, nic vás z nich nebolí, péče o ně je minimální, stejně jako úprava vody, a malé jsou také její provozní náklady. Kvalitní vířivka vám navíc vydrží i více než 30 let.

Oproti tomu nekvalitní vířivky mají výrazně menší životnost, často se objevují méně i více závažné problémy, které vás budou stát nejen energii, ale také další peníze. Také nemalé náklady na provoz levných nekvalitních vířivek jejich cenu výrazně navýší.

 

Americke_Virivky

 

Cena vířivky by také měla – a u seriózních prodejců tomu tak doopravdy je – zahrnovat pomoc s výběrem a profesionální poradenství, konzultaci o instalačních nárocích vířivky, přípravu projektu před samotným umístěním vířivky, dopravu produktu až k vám domů a jeho nainstalování, napuštění i uvedení do provozu, zaškolení o obsluze i o úpravě vody.

Dále byste také měli obdržet startovací sadu pro úpravu vody ve vířivce, termokryt a samozřejmostí je bezplatný záruční servis, pozáruční servis a dostupné náhradní díly. To je něco, co vám každý značkový prodejce zaručí. U těch nabízejících no name vířivky za podezřele nízké ceny s takovým servisem nepočítejte.

„Pořízení vířivky takové značky,
u které si můžete zjistit kompletní informace,
vám zajistí, že nebudete kupovat zajíce v pytli.“

Opravdu dobré prodejce poznáte také podle toho, zda nabízí nezávazné vyzkoušení všech svých výrobků. Prodejci, kteří tuto možnost nenabízí, mají zřejmě co skrývat a je lepší se jejich výrobkům obloukem vyhnout.

Cena opravdu kvalitních vířivek začíná na přibližně 150 000 Kč. To nejsou malé peníze, ale jak už jsme psali výše, jedná se o první investici, která se v průběhu užívání vířivky výrazně nenavýší.

„Pokud si však pořídíte 3× levnější vířivku, můžete počítat s tím,
že vám bude sloužit také 3× kratší dobu.“

Navíc náklady na její provoz vaši prvotní investici navýší až o desítky tisíc korun. Je tedy jasné, že nakoupit sice dražší, ale kvalitnější vířivku, se opravdu vyplatí.

Nemáte-li dostatek prostředků pro pořízení kvalitní vířivky, zvažte, zda se nevyplatí si na ni chvíli počkat a potřebné peníze si našetřit. Podívejte se také, zda je možné slevit z některých svých nároků a pořídit si model pro méně osob či s méně doplňky a tím ušetřit. Sledujte weby prodejců, zda vířivky nenabízí ve slevových akcích. I díky tomu si můžete mnohem výhodněji pořídit dokonce luxusní vířivku.

A ještě jedna věc: každý výrobce nabízí několik modelových řad vířivek s rozdílnou velikostí, cenou i kvalitou. Opravdu kvalitní výrobci ale používají na všechny své produkty stejný materiál.

„Rozdíl mezi nejlevnějšími a nejdražšími vířivkami
je u takového výrobce pouze ve výbavě, velikosti, tvaru apod.,
nikdy ale ne v kvalitě použitých materiálů a součástek!“

 

7. Jak často vířivku používat?

Relaxaci ve vířivce se můžete oddávat každý den. Předem si však zjistěte, zda nemáte nějaké zdravotní kontraindikace. Délka pobytu ve vířivce záleží především na vašich pocitech. Můžete v ní odpočívat 30 minut, ale také mnohem více.

Z kvalitní vířivky nabízející kvalitní hydromasáž se vám ani nebude chtít odcházet. Někdy je také velmi příjemné se po delší době ochladit ve sprše a pak se do teplé vířivky zase vrátit.

 

jak casto pouzivat virivku

 

8. Jak často ve vířivce měnit vodu?

Četnost výměny vody ve vířivce závisí na více faktorech. Jaký systém úpravy vody je ve vířivce zabudovaný, jakou chemii pro úpravu vody používáte, jak často a kolik osob vířivku využívá, jakou hygienu dodržujete před vstupem do ní apod. Při běžném rodinném provozu stačí vodu měnit 2-3× za rok v případě nejkvalitnějších vířivek. U těch méně kvalitních se může jednat až o 8× za rok.

Čím kvalitnější vířivka je, čím lepší hygienu dodržujete před vstupem do vířivky, čím pravidelněji proplachujete filtry vířivky, čím lepší péči a úpravu vody jí poskytujete, tím déle voda v ní vydrží svěží, čistá a zdravá.

„Tím menší jsou také vaše náklady na vodné a stočné,
elektřinu potřebnou pro ohřev vody
i na chemii pro úpravu vody.“

Jedna poznámka k levným vířivkám: Nekvalitní modely vířivek často nemají dnovou výpust, případně je umístěna vysoko nade dnem. Vylévat vodu z takovéto vířivky je velmi náročné a pravděpodobně se vám do toho nebude chtít příliš často. I umístění dnové výpusti tedy může být pomocníkem, podle kterého poznáte bonitního výrobce vířivky.

 

9. Jak vypadá správná úprava vody ve vířivce?

Výrobci kvalitních vířivek mysleli i na jejich snadnou údržbu. Kvalitní vířivky mají důmyslný a propracovaný čisticí i filtrační systém. Díky tomu je zajištěno samočištění dna vířivky, filtry mají antibakteriální složku a akrylát kvalitních vířivek má Microban® povrchovou úpravu.

U kvalitních vířivek stačí, když jednou za měsíc až dva (podle četnosti používání vířivky) vyměníte náplň dezinfekčního prostředku a jednou za tři až čtyři měsíce vyměníte náplň minerálů.

„U levných vířivek počítejte s tím, že byste měli
téměř každý den měřit pH vody, čistit dno vířivky
a daleko častěji dávkovat chlorovou
či bezchlorovou dezinfekci vody.“

 

10. Jak pečovat o vířivku v zimě?

Vířivku lze využívat po celý rok, a to platí i v případě exteriérových vířivek. Pokud ji přes zimu používat nechcete, můžete nastavit teplotu vody uvnitř na protimrazový režim a nebo ji „zazimovat“.

Zazimování vířivky spočívá především v dokonalém vypuštění vody nejen z vany, ale také všech čerpadel a potrubí. Provádí ji servisní technik, ale po patřičném vyškolení to můžete zvládnout i sami.

„Zvažte však své schopnost raději dvakrát,
protože škody způsobené neodborným zazimováním
jsou vyňaty ze záruky vířivky.“

 

pece o virivku v zime

 

11. Provozní náklady vířivky

Náklady na provoz vířivky zahrnují několik aspektů. Jedním z nich je samozřejmě spotřeba elektrické energie potřebné na ohřev vody na požadovanou teplotu. Neplatí však, že čím vyšší výkon má vyhřívací těleso, tím vyšší budou provozní náklady takové vířivky. Důležitá je totiž také intenzita průtoku a objem vody, která ohřívačem protéká.

U kvalitních vířivek s propracovaným systémem potrubí je to tak, že nejvyšší množství vody, které protéká ohřívačem, odebírá nejvyšší množství energie, které ohřívač poskytuje.

„Každý renomovaný výrobce vám ke svým vířivkám
doloží potřebné energetické certifikáty.“

Další složky provozních nákladů tvoří komponenty vířivky, zejména trysky, filtry, podhlavníky a termokryt. Zde je opět dobré podívat se na jejich kvalitu. Platí, že kvalitní méně vybavená vířivka má provozní náklady nižší než nekvalitní levná vířivka v plné výbavě. Proč?

Životnost nekvalitních dílů je přibližně dva roky, v nejlepším případě. Cena těchto dílů dohromady může dosahovat 30 000 Kč, někdy i více. V přepočtu se jedná o přibližně 1 250 Kč každý měsíc. Vířivka ale disponuje i dalšími komponenty jako jsou čerpadla, topné těleso, ozonátor či řídící jednotka.

A počítat musíme také s náklady na servis. Když do provozních nákladů připočítáme ještě chemii pro úpravu vody, vodné a stočné a spotřebu elektrické energie, měsíčně se u levných vířivek může jednat až o 5 000 Kč.

„Z vlastních dlouhodobých zkušeností víme,
že měsíční náklady na provoz kvalitní vířivky
se pohybují okolo 700 Kč.“

Zde vidíte, jak jsou provozní náklady ovlivňovány kvalitou vířivky a jejích komponentů. Původní rozdíl mezi cenami vířivek se rychle vyrovná a po delší době z tohoto srovnání vychází výrazně hůře nekvalitní vířivky.

 

12. Vířivka a záruky na ni

Záruky vířivek se u různých výrobců i prodejců liší. Zjistěte si, jaké záruky proto nabízí právě tam, kde si vířivku pořizujete, a to ještě před její koupí. Zajímejte se nejen o to, jak dlouhé tyto záruky jsou, ale také na co všechno se vztahují.

Prodejci nabízející levné a nekvalitní vířivky často lákají zákazníky na záruky na kostru vířivky. Tím je ale myšlen pouze rám vířivky, nikoliv mnohem důležitější součástky. Kvalitní výrobci nabízí nejčastěji záruky na konkrétní komponenty.

Nejčastěji narazíte na záruku 10 let, u těch nejlepších výrobců se může jednat i o doživotní záruky. Pozor: nepleťte si záruku se životností. Ta u kvalitních vířivek přesahuje i 30 let.

„Bez přehánění tedy můžeme říct, že pokud investujete
do opravdu kvalitní vířivé vany,
bude vám sloužit téměř celý život.“

 

My vám s výběrem vířivky rádi pomůžeme, ať už si svou vysněnou relaxační vířivou vanu pořídíte u nás, nebo kdekoliv jinde! Srdečně vás také zveme k nezávaznému vyzkoušení našich produktů!

 

KONTAKTUJTE NÁS PRO BEZPLATNÉ ODBORNÉ
PORADENSTVÍ A POMOC PŘI VÝBĚRU:

723 703 755 
[email protected]

 

 

TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:

0 komentářu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *