Terapie ve vířivce či swim spa

Slovo „lázně“ pochází z 14. století, kdy byl objeven termální pramen. A obliba lázeňské terapie od té doby neustále roste. 

 

Lázeňská terapie, kterou poskytují swim spa a celoroční venkovní vířivky, pokračuje v této tradici přírodního léčení tím, že kombinuje výhody hydroterapie, hydromasáže, aromaterapie, chromoterapie a také muzikoterapie.

„Ve vířivkách a swim spa Marquis se spojuje hned několik vjemů dohromady, aby společně odstranily napětí a úzkost a dopřály vám lepší náladu a celkově úžasný pocit pohody a klidu.“

Účinky aromaterapie

Použití aromatických esenciálních látek pro terapeutické účely sahá až do starověku. Na počátku 20. století zavedl termín „aromathérapie“ francouzský chemik a učenec René-Maurice Gattefossé. Moderní aromaterapie využívá přírodní esence, minerály, bylinky a rostlinné látky nejčastěji ke zmírnění příznaků stresu a úzkosti.

Těchto výhod si může užívat každý, jsou to ale nejčastěji ženy, které tyto příznivé účinky ocení, zejména pak v období biologických změn. The National Collaborating Centre for Women’s and Children’s Health uvádí, že „ženy si často v období menopauzy stěžují na úzkost, mají výkyvy nálad a cítí se frustrované. Tyto změny je často rozrušují a mají pocit, že jsou někým jiným.“ Přístupů pro zmírnění těchto příznaků je mnoho a lékař by měl vždy doporučit ten nejlepší pro danou pacientku.

„Aromaterapie ale může fungovat jako účinný doplněk při léčbě, který pomáhá minimalizovat úzkost.“

Vědecký přehled publikovaný v roce 2011 v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine zase uvádí, že „většina studií naznačuje pozitivní účinky aromaterapie na potlačení úzkosti. A nebyly hlášeny žádné nežádoucí účinky. Doporučuje se, aby aromaterapie mohla být aplikována jako doplňková terapie pro lidi s příznaky úzkosti.“

swim spa ATV osvětlení

Účinky chromoterapie

„Chromoterapie neboli barevná terapie využívá barevné světlo ke zlepšení zdraví.“

Zdravotní účinky světla a barev zkoumaly již starověké kultury, od Egypťanů až po Řeky. Odborný přehled A Critical Analysis of Chromotherapy and Its Scientific Evolution publikovaný v roce 2005 říká, že „barva byla zkoumána jako lék od roku 2000 před naším letopočtem. Lidé té doby si jistě nebyli vědomi vědeckých faktů o barvách, ale věřili v léčení barvami.“

Od 19. století probíhá výzkum chromoterapie ve Spojených státech, v Rusku a Indii. Vědci se domnívají, že kromě jiných vlastností má barva znatelný vliv také na náladu. Pokud jde o výzkum Edwina Babbitta, raného zastánce barevné terapie, ten poznamenává: „Poznal barvu modrou a fialovou jako uklidňující. V související výzkumné práci prováděné v dalších oblastech světa nebyly mezi prezentovanými teoriemi nalezeny žádné spory.“

Někteří psychologové jsou k terapii barvami skeptičtí a poukazují na to, že účinky barev mohou být výrazně zveličovány. Ale jak nedávno připustil jeden autor psychologie:

„Stávající výzkum zjistil, že barva může ovlivnit lidi různými překvapivými způsoby.“

„Neoficiální důkazy naznačují, že instalace modře zbarvených pouličních osvětlení může vést ke snížení kriminality v těchto oblastech. Barva může hrát důležitou roli při vytváření určitých nálad a dokonce ovlivňování rozhodnutí, která lidé dělají.”

Víte, jakou barvu mají nejčastěji sedadla v letadlech? Modrou. Létání je pro mnoho cestujících nesmírně stresující a právě modrá barva jim má pomoci se uklidnit a cítit se lépe. Podle Angely Wrightové, autorky knihy The Beginner’s Guide to Color Psychology je modrá spojována s „důvěrou, efektivitou, vyrovnaností, chladem, reflexí a klidem“. Tedy vlastnostmi, které přispívají k lepší náladě a bezpečnějšímu, příjemnějšímu zážitku z cestování.

Aplikací stejného principu vám chromoterapie ATV LED umožňuje vybrat si barevné schéma, které se hodí k atmosféře, kterou chcete vytvořit – od uklidňující přes romantickou až po povzbuzující.

„V kombinaci s vodoléčbou ve vyhřívané vodě a dalšími formami lázeňské terapie vám může pomoci zvládnout příznaky stresu, zlepšit náladu a podpořit relaxaci.“

Swim spa ATV a lepší spánek

Účinky muzikoterapie

Od Řeků až po domorodé Američany opěvovaly různé starověké kultury výhody toho, čemu dnes říkáme „hudební terapie“. Během prvních dvou světových válek byla muzikoterapie využívána v nemocnicích pro zlepšení stavu raněných vojáků a veteránů. Lékaři, sestry i pacienti si všimli, jak dobře hudba zlepšuje celkovou náladu a dokonce také vnímání bolesti. Muzikoterapie v kontextu lázeňské terapie čerpá z tohoto konceptu a využívá jej pro poskytnutí úlevy od duševního a emočního stresu.

Pokud jde o biologický dopad hudby, studie z roku 2013 s názvem The Effect of Music on the Human Stress Response dospěla k závěru, že:

„Poslech hudby přímo ovlivňuje psychobiologický stresový systém, který je zodpovědný za naše chování a duševní prožívání.“

Ve studii byla skupina 60 zdravých žen vystavena standardnímu psychosociálnímu zátěžovému testu, jehož cílem bylo vyvolat fyzickou stresovou reakci. Před testem byly účastnice náhodně rozděleny do jednoho ze tří sluchových prostředí: v jednom poslouchaly relaxační hudbu, v druhém poslouchaly šplouchání vody a ve třetím prostředí neslyšely vůbec nic. Výsledek? „Poslouchání hudby ovlivnilo především autonomní nervový systém (ve smyslu rychlejšího zotavení) a v menší míře endokrinní a psychickou stresovou reakci.“ Co to znamená?

Autonomní nervový systém je zodpovědný za řízení dýchání, srdečního tepu, trávicích procesů a dalších tělesných funkcí bez vědomého myšlení. Pravděpodobně jste zažili reakci tohoto systému, pokud jste někdy byli ve stresové situaci nebo jste prožili záchvat úzkosti. Totiž dušnost, zrychlený tep a možná i zažívací potíže.

„Poslouchání hudby evidentně pomáhá tomuto systému rychleji se zotavit ze stresu.“

Endokrinní systém je soustava žláz, které regulují metabolismus, funkci tkání, sexuální funkce, spánek a náladu. Patří sem nadledvinky, které produkují steroidní hormon kortizol, který je často označován jako „stresový hormon“. V již zmíněné studii byl největší rozdíl mezi těmi, kteří poslouchali šplouchající vodu a relaxační hudbu, právě v jejich „kortizolové reakci“. Psychologická stresová reakce popisuje subjektivní reakci na stres. Podle stejné studie se osobní vnímání stresu ve skupině snížilo při poslechu hudby a bylo na stejné úrovni jako při poslechu zvuku šplouchající vody.

Příjemná vůně, krásné barvy, relaxační hudba a šplouchání vln nás uklidňuje, dodává nám dobrou náladu a pomáhá nám zbavit se stresu a úzkostí. A přesně to vám dopřejí americké vířivky Marquis a swim spa ATV.

KONTAKTUJTE NÁS PRO BEZPLATNÉ ODBORNÉ
PORADENSTVÍ A POMOC PŘI VÝBĚRU:

723 703 755 
info@welldo.cz

 

TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:

0 komentářu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.