Terapie ve vířivce či swim spa

Slovo „lázně“ pochází z 14. století, kdy byl objeven termální pramen. A obliba lázeňské terapie od té doby neustále roste. 

 

Lázeňská terapie, kterou poskytují swim spa a celoroční venkovní vířivky, pokračuje v této tradici přírodního léčení tím, že kombinuje výhody hydroterapie, hydromasáže, aromaterapie, chromoterapie a také muzikoterapie.

„Ve vířivkách a swim spa Marquis se spojuje hned několik vjemů dohromady, aby společně odstranily napětí a úzkost a dopřály vám lepší náladu a celkově úžasný pocit pohody a klidu.“

Účinky aromaterapie

Použití aromatických esenciálních látek pro terapeutické účely sahá až do starověku. Na počátku 20. století zavedl termín „aromathérapie“ francouzský chemik a učenec René-Maurice Gattefossé. Moderní aromaterapie využívá přírodní esence, minerály, bylinky a rostlinné látky nejčastěji ke zmírnění příznaků stresu a úzkosti.

Těchto výhod si může užívat každý, jsou to ale nejčastěji ženy, které tyto příznivé účinky ocení, zejména pak v období biologických změn. The National Collaborating Centre for Women’s and Children’s Health uvádí, že „ženy si často v období menopauzy stěžují na úzkost, mají výkyvy nálad a cítí se frustrované. Tyto změny je často rozrušují a mají pocit, že jsou někým jiným.“ Přístupů pro zmírnění těchto příznaků je mnoho a lékař by měl vždy doporučit ten nejlepší pro danou pacientku.

„Aromaterapie ale může fungovat jako účinný doplněk při léčbě, který pomáhá minimalizovat úzkost.“

Vědecký přehled publikovaný v roce 2011 v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine zase uvádí, že „většina studií naznačuje pozitivní účinky aromaterapie na potlačení úzkosti. A nebyly hlášeny žádné nežádoucí účinky. Doporučuje se, aby aromaterapie mohla být aplikována jako doplňková terapie pro lidi s příznaky úzkosti.“

swim spa ATV osvětlení

Účinky chromoterapie

„Chromoterapie neboli barevná terapie využívá barevné světlo ke zlepšení zdraví.“

Zdravotní účinky světla a barev zkoumaly již starověké kultury, od Egypťanů až po Řeky. Odborný přehled A Critical Analysis of Chromotherapy and Its Scientific Evolution publikovaný v roce 2005 říká, že „barva byla zkoumána jako lék od roku 2000 před naším letopočtem. Lidé té doby si jistě nebyli vědomi vědeckých faktů o barvách, ale věřili v léčení barvami.“

Od 19. století probíhá výzkum chromoterapie ve Spojených státech, v Rusku a Indii. Vědci se domnívají, že kromě jiných vlastností má barva znatelný vliv také na náladu. Pokud jde o výzkum Edwina Babbitta, raného zastánce barevné terapie, ten poznamenává: „Poznal barvu modrou a fialovou jako uklidňující. V související výzkumné práci prováděné v dalších oblastech světa nebyly mezi prezentovanými teoriemi nalezeny žádné spory.“

Někteří psychologové jsou k terapii barvami skeptičtí a poukazují na to, že účinky barev mohou být výrazně zveličovány. Ale jak nedávno připustil jeden autor psychologie:

„Stávající výzkum zjistil, že barva může ovlivnit lidi různými překvapivými způsoby.“

„Neoficiální důkazy naznačují, že instalace modře zbarvených pouličních osvětlení může vést ke snížení kriminality v těchto oblastech. Barva může hrát důležitou roli při vytváření určitých nálad a dokonce ovlivňování rozhodnutí, která lidé dělají.”

Víte, jakou barvu mají nejčastěji sedadla v letadlech? Modrou. Létání je pro mnoho cestujících nesmírně stresující a právě modrá barva jim má pomoci se uklidnit a cítit se lépe. Podle Angely Wrightové, autorky knihy The Beginner’s Guide to Color Psychology je modrá spojována s „důvěrou, efektivitou, vyrovnaností, chladem, reflexí a klidem“. Tedy vlastnostmi, které přispívají k lepší náladě a bezpečnějšímu, příjemnějšímu zážitku z cestování.

Aplikací stejného principu vám chromoterapie ATV LED umožňuje vybrat si barevné schéma, které se hodí k atmosféře, kterou chcete vytvořit – od uklidňující přes romantickou až po povzbuzující.

„V kombinaci s vodoléčbou ve vyhřívané vodě a dalšími formami lázeňské terapie vám může pomoci zvládnout příznaky stresu, zlepšit náladu a podpořit relaxaci.“

Swim spa ATV a lepší spánek

Účinky muzikoterapie

Od Řeků až po domorodé Američany opěvovaly různé starověké kultury výhody toho, čemu dnes říkáme „hudební terapie“. Během prvních dvou světových válek byla muzikoterapie využívána v nemocnicích pro zlepšení stavu raněných vojáků a veteránů. Lékaři, sestry i pacienti si všimli, jak dobře hudba zlepšuje celkovou náladu a dokonce také vnímání bolesti. Muzikoterapie v kontextu lázeňské terapie čerpá z tohoto konceptu a využívá jej pro poskytnutí úlevy od duševního a emočního stresu.

Pokud jde o biologický dopad hudby, studie z roku 2013 s názvem The Effect of Music on the Human Stress Response dospěla k závěru, že:

„Poslech hudby přímo ovlivňuje psychobiologický stresový systém, který je zodpovědný za naše chování a duševní prožívání.“

Ve studii byla skupina 60 zdravých žen vystavena standardnímu psychosociálnímu zátěžovému testu, jehož cílem bylo vyvolat fyzickou stresovou reakci. Před testem byly účastnice náhodně rozděleny do jednoho ze tří sluchových prostředí: v jednom poslouchaly relaxační hudbu, v druhém poslouchaly šplouchání vody a ve třetím prostředí neslyšely vůbec nic. Výsledek? „Poslouchání hudby ovlivnilo především autonomní nervový systém (ve smyslu rychlejšího zotavení) a v menší míře endokrinní a psychickou stresovou reakci.“ Co to znamená?

Autonomní nervový systém je zodpovědný za řízení dýchání, srdečního tepu, trávicích procesů a dalších tělesných funkcí bez vědomého myšlení. Pravděpodobně jste zažili reakci tohoto systému, pokud jste někdy byli ve stresové situaci nebo jste prožili záchvat úzkosti. Totiž dušnost, zrychlený tep a možná i zažívací potíže.

„Poslouchání hudby evidentně pomáhá tomuto systému rychleji se zotavit ze stresu.“

Endokrinní systém je soustava žláz, které regulují metabolismus, funkci tkání, sexuální funkce, spánek a náladu. Patří sem nadledvinky, které produkují steroidní hormon kortizol, který je často označován jako „stresový hormon“. V již zmíněné studii byl největší rozdíl mezi těmi, kteří poslouchali šplouchající vodu a relaxační hudbu, právě v jejich „kortizolové reakci“. Psychologická stresová reakce popisuje subjektivní reakci na stres. Podle stejné studie se osobní vnímání stresu ve skupině snížilo při poslechu hudby a bylo na stejné úrovni jako při poslechu zvuku šplouchající vody.

Příjemná vůně, krásné barvy, relaxační hudba a šplouchání vln nás uklidňuje, dodává nám dobrou náladu a pomáhá nám zbavit se stresu a úzkostí. A přesně to vám dopřejí americké vířivky Marquis a swim spa ATV.

Marquis MicroSilk kyslíková terapie

Účinky kyslíkové terapie

Kyslíková terapie, kterou poskytují vířivky Marquis, pomůže zlepšit kvalitu, zdraví i vzhled vaší pokožky. Díky ní se budete cítit – i tak vypadat – mladší a svěžejší. Během kyslíkové terapie je tělo namáčeno ve vodě nasycené kyslíkem a tím dochází k okysličení pokožky. Pokožka je díky tomuto procesu hydratovaná, detoxikovaná a lépe prokrvená. Voda ve vířivce obsahuje během této terapie až o 70 % více rozpuštěného kyslíku než voda z vodovodu. Kyslíková terapie využívá Venturiho efekt k vytváření miliard drobných kyslíkových mikrobublin o rozměru méně než 50 mikronů. Čím menší bubliny jsou, tím pomaleji stoupají k hladině a tím déle se vznášejí ve vodě obklopující tělo.

 

Výhody kyslíkové terapie

Na nejsvrchnější vrstvě pokožky vytvářejí mikrobubliny hedvábný šumivý pocit, který podporuje relaxaci a zmírnění stresu. Umocňují také zážitek z hydroterapie a aromaterapie.

„Jak mikrobubliny implodují, vytvářejí miliardy exotermických reakcí, během kterých se uvolňuje tepelná energie zpět do vody.“

Říká se tomu „saunový efekt“. Teplo je rozmisťováno do vody rovnoměrněji, čímž jsou umocňovány výhody hydroterapie jako je lepší krevní tlak a zvýšená srdeční frekvence. Pokud budete během kyslíkové terapie používat aromaterapeutické esence, ty se dostanou do kontaktu s mikrobublinkami uvolní se do vody ve větším množství a intenzitě. Díky tomu jich můžete používat mnohem méně.

Na hlubší úrovni pronikají mikrobubliny do kožních pórů, vlasových folikulů a mazových žláz. Kyslík je přírodní čistič a mikrobubliny jsou záporně nabité, takže je přitahují nečistoty jako kožní maz, anaerobní patogeny a další kontaminanty, které jsou nabité kladně. Výsledkem je vyšší úroveň detoxikace a hydratace než u neokysličené vody.

 „Kosmetické výhody zahrnují snížení podráždění pokožky, jemnou exfoliaci a redukci výskytu vrásek.“

Podle International Journal of Cosmetic Science je „voda účinným prostředkem pro dopravu rozpuštěného O2 přes povrch kůže a mohla by být použita ke zlepšení napětí pokožky pro podporu zdraví a funkce pokožky“. Při okysličení pokožky je podpořen průtok krve, což může pomoci zlepšit zdraví a funkci pokožky.
Studie publikovaná v Canadian Journal of Physiology and Pharmacology uvádí, že „kůže absorbuje značné množství O2 z vody nasycené O2. To poskytuje příležitost pro léčbu zaměřenou na kožní onemocnění ischemického původu (kožní poruchy způsobené nedostatečným prokrvením kůže)“. Konkrétní doporučení léčby vždy konzultujte se svým lékařem nebo dermatologem. Kyslíková terapie ale může v tomto ohledu výrazně pomoci.

„Mezi spokojené zákazníky, kteří mají s kyslíkovou terapií skvělé zkušenosti, patří také lidé s příznaky ekzému, lupénky a ichtyózy.“

Kyslíková terapie není určena k léčbě nebo úplnému vyléčení těchto onemocnění, ale její kombinace s hydroterapií nabízí svým uživatelům značný terapeutický přínos.

Vířivky Marquis používají pro kyslíkovou terapii MicroSilk®.

KONTAKTUJTE NÁS PRO BEZPLATNÉ ODBORNÉ
PORADENSTVÍ A POMOC PŘI VÝBĚRU:

723 703 755 
[email protected]

 

TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:

0 komentářu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *