Vířivka vám může pomoci nejen s regenerací těla po fyzické zátěži či prevencí úrazu. V případě zranění vám totiž pomůže s rehabilitací a urychlením léčby.
Hydroterapie ve vířivce Marquis pomáhá zbavit se mírných bolestí a ulevit od každodenního stresu, kromě toho vám ale může pomoci také zotavit se z různých bolestivých zranění.
„Usnadňuje totiž proces hojení a snižuje pravděpodobnost dekondice, což je proces fyzického nebo duševního úpadku v důsledku nečinnosti.“
Proces hojení zahrnuje tři fáze:
- Zánětlivá fáze: trvá přibližně týden, během této doby se krevní cévy rozšiřují, aby umožnily tok základních buněk, živin a hojivých faktorů do poraněné oblasti
- Fáze proliferace: trvá přibližně 7-21 dní, původní struktura poraněné části se v této době přestavuje, a to tak, aby došlo k podpoření funkce krevních cév; omezený pohyb v této době umožňuje tkáni hojit se bez rozsáhlých jizev
- Fáze zrání: po asi 3 týdnech se buňky v poraněné části začnou remodelovat do organizovanější struktury; doba trvání této fáze se různí podle míry a vážnosti zranění, v některých případech může trvat rok i déle
Vždy byste se o nejvhodnějším způsobu léčby a rehabilitace měli poradit se svým lékařem. Respektujte potřeby svého těla a vyhněte se opětovnému poškození poraněné tkáně.
„Bezprostředně po úrazu je nesmírně důležitý dostatečný odpočinek.“
Jakmile se měkká tkáň začne regenerovat, lehký pohyb pomáhá tkáni přizpůsobit se a předcházet ztrátě svalového tonusu a síly v okolních partiích. Tento lehký pohyb se označuje jako „optimální zatěžování“ a může zahrnovat jemné masáže, mírný tlak na poraněnou oblast apod. Optimální zatěžování je velmi oblíbené mezi sportovními terapeuty a hydroterapie je jedním z velmi oblíbených prostředků, jak tohoto optimální zatížení dosáhnout.
Článek zveřejněný v Indian Journal of Orthopaedics říká:
„Protože časná mobilizace a zatížení tkání prokázalo pozitivní účinek… je moudré zahájit program zatížení, jakmile to bolest dovolí… Úvodní zátěž by měla zahrnovat návrat k plné zátěži, čehož lze dosáhnout také pomocí hydroterapie.“
Hydroterapie probíhá ve vodě, a tak můžete těžit hned ze dvou vedlejších účinků vody: vztlaku a hydrostatického tlaku. Lidské tělo ve vodě plave. Gravitační síla na nás ve vodě působí nižším tlakem a je tedy pro zraněnou část těla, která musí nést naši váhu, méně bolestivá. Vodoléčba vám pomůže přejít z nesení částečné hmotnosti na nesení plné hmotnosti a podporuje vaši schopnost zapojit se do optimální zátěže. Tím se maximalizuje schopnost poraněné tkáně přizpůsobit se pohybu.
A když je vaše tělo ponořené, tlačí na něj váha okolní vody. Tento tlak se nazývá „hydrostatický“, protože voda (hydro) se nepohybuje (je statická). Podle článku Rehabilitation of Ankle and Foot Injuries in Athletes publikovaném v časopise Clinical Sports Medicine je hydroterapie: „vynikajícím prostředkem pro práci na rozsahu pohybu, který zároveň využívá výhody hydrostatického tlaku.“
A článek The Science Behind the Soak z roku 2012 jasně říká:
„Jednoduché ponoření vytváří na tělo hydrostatický tlak, který je hnací silou ke snížení otoku kloubů… To může mít za výsledek snížení bolestivosti a zlepšení pohyblivosti.“
Pro ilustraci si zkuste představit vyvrtnutí kotníku. Tento úraz zahrnuje nadměrné natažení vazů, které drží kotníkové kosti pohromadě. Je to zranění bolestivé a navíc silně omezující stabilitu celého kloubu. Pro život je nezbytné znovu získat plný rozsah pohybu, sílu a koordinaci. Tato fáze přichází po prvotním ledování a odpočinku, zpočátku ale může být velmi nepříjemné pohybovat se celou svou vahou po zraněné noze. Vztlak vody ve vířivce vám ovšem „ubírá“ část hmotnosti a hydrostatický tlak vám pomůže zmírnit bolest a zlepšit pohyblivost kloubu.
Další zdravotní výhody vířivky
Někdy jsou vedlejší účinky zranění stejně špatné jako zranění samotné. Například odborný přehled s názvem The Benefits of Hydrotherapy to Patients with Spinal Cord Injuries zkoumal komplikace vzniklé důsledkem poranění míchy. V přehledu se uvádí, že „většina pacientů s poraněním míchy vede sedavý život spojený se zvýšenou inzulinovou rezistencí, sníženou citlivostí na inzulin, zvýšenou… obezitou a indexem tělesné hmotnosti a také špatnou kardiorespirační funkcí.
Přínosy hydroterapie zahrnují zvýšenou aerobní kapacitu, zlepšenou svalovou sílu a vytrvalost, zvýšený rozsah pohybu kloubů… stejně jako snížení svalové únavy a bolesti kloubů a lepší kardiorespirační funkce.“
Publikace dále uvádí vztlak, hydrostatický tlak a schopnost vody vést teplo jako vlastnosti, díky kterým je hydroterapie přínosná pro lidi s poraněním míchy.
Fyzická bolest zranění je náročná, ale stejně tak těžká je bolest emocionální, která se s omezenou pohyblivostí pojí. Není snadné sedět celé dny na gauči, když se všichni ostatní baví. Vířivka je ale ideální místo pro setkávání plná zábavy a radosti – hydroterapie ve vířivce tedy poskytuje skvělou příležitosti pro upevnění rodinných, přátelských či romantických vztahů. Když se zotavujete ze svého zranění, nepochybně máte bolavé svaly, které vyžadují pozornost, nebo duševní stres, kterému byste rádi unikli. Spojením výhod vodoléčby a lázeňské terapie můžete ze své rekonvalescence vytěžit maximum a sdílet některé z mnoha výhod vodoléčby se svými blízkými.
KONTAKTUJTE NÁS PRO BEZPLATNÉ ODBORNÉ
PORADENSTVÍ A POMOC PŘI VÝBĚRU:
723 703 755
[email protected]
0 komentářu