Zotavení s pomocí hydroterapie

Bez ohledu na vaši fyzickou kondici, zdatnost či úroveň, prevence zranění a regenerace po výkonu jsou velmi důležité pro udržení dlouhodobé kvality života.

Hydroterapie neboli vodoléčba je jednou z nejdostupnějších osvědčených léčebných metod. Kombinace tepla, hydrostatického tlaku a hydromasáže přináší mnoho zdravotních benefitů a pomáhá zůstat aktivní, dobře se cítit a podávat ty nejlepší výkony.

Výhody pasivního ohřívání

Při cvičení by voda ve swim spa měla dosahovat nanejvýše 27-29 °C, jinak riskujete hypertermii. Ovšem pokud se pouze koupete ve swim spa či vířivce a nevěnujete se žádné fyzické aktivitě, teplotu vody můžete zvýšit na 35-40 °C. Při takových teplotách se kůže rychle zahřívá, dochází k rozšíření povrchových krevních cév a průtok krve do kůže (dermis) a spodní fascie se zvyšuje.

„A stejně jako při mírném cvičení se zrychluje srdeční frekvence.“

Srdce je schopné pumpovat krev efektivněji, čímž se snižuje kardiovaskulární zátěž. Tím také dochází ke snížení krevního tlaku a výsledkem je uvolněný stav mysli a zlepšení svalového výkonu.

Studie publikovaná v roce 2008 v publikaci Journal of Athletic Training prokázala, že ponoření do teplé vody před cvičením „snižuje většinu nepřímých známek poškození svalů, ke kterému dochází během cvičení, a to včetně bolesti svalů a zvýšené aktivity enzymu kreatinkinázy v krvi.“ Laicky řečeno namočení ve vyhřáté vodě před sportovní aktivitou pomáhá snížit poškození svalů během cvičení a tím také usnadňuje následné zotavování.

Studie z roku 2005, kterou publikoval časopis Journal of Science and Medicine in Sport, zjistila podobné účinky na tělo, ale po tréninku. Střídání horké a studené vody v určitých časových intervalech po cvičení „urychluje odstraňování laktátu z krve, má za následek lehčí a méně napjaté svaly, navozuje pocit duševní svěžesti a zlepšuje subjektivní vnímání zotavení.“

„Mějte ale na paměti, že rychlé a náhlé výkyvy teploty mohou zvýšit krevní tlak, poraďte se proto nejdříve se svým lékařem.“

Předpokládá se také, že ponoření do zahřáté vody aktivuje tzv. proteiny tepelného šoku. Tato skupina polypeptidových molekul chrání buňky před teplem, chladem, nízkou hladinou cukru v krvi a dalšími faktory vyvolávajícími stres. Kromě toho zvyšují tyto proteiny toleranci našich buněk vůči stresu. Mezi dlouhodobé kardiovaskulární přínosy pobytu ve vyhřáté vodě patří nižší výskyt kardiovaskulárních onemocnění a koronárních příhod (např. infarkt), které mohou být i smrtelné. Podle výzkumu publikovaného v roce 2015 je aktivita proteinů tepelného šoku spojená také s delší životností.

Relaxace ve swim spa ATV

Výhody hydrostatického tlaku

Při ponoření tlačí na tělo váha vody, která je obklopuje. Je to podobné, jako kdybyste měli oblečený celotělový kompresní oblek. Tento hydrostatický tlak působí stejnou silou zároveň na celé tělo, čímž zabraňuje hromadění krve v končetinách a pomáhá snižovat bolest či otoky a naopak zvyšovat rozsah pohybu.

Odborník na rehabilitační medicínu Dr. Bruce E. Becker, který je mimo jiné autorem známé publikace Comprehensive Aquatic Therapy, poznamenává: „Hydrostatický tlak pomáhá při rozptýlení edému (otoku), při postupném zvyšování rozsahu pohybu kloubů a v boji proti spasticitě (zvýšené svalové napětí).“.

„Hydrostatický tlak jemně stlačuje hrudník, což vyžaduje námahu inspiračních (nádechových) svalů.“

Podle studie z roku 2005 u starších dospělých „může být zvýšená kondice způsobená zvýšenou vytrvalostní kapacitou inspiračních svalů.“ Budování vytrvalosti těchto svalů může tedy vést k celkovému zlepšení funkce plic.

Výhody hydromasáže

Hydromasáž neboli masáž ve vodě či vodou je srovnatelná s klasickou masáží. Na rozdíl od „suché“ masáže je ale při hydromasáži využíván terapeutický vliv pasivního ohřevu a hydrostatického tlaku.

Swim spa ATV a vířivky Marquis disponují robustním systémem čerpadel a hadic, které směrují sloupce ohřáté vody směrem k hydromasážním sedadlům. Tato sedadla jsou zaměřena na krk, ramena, oblast beder a boků, na nohy a také na chodidla. Speciálně navržené trysky zaostřují proud vody a přivádějí do ní vzduch, čímž vytváří tzv. perkusivní efekt.

Některé modely swim spa ATV i vířivky od Marquis disponují tryskami s orbitální rotací, která tělo doslova „hněte“. Kombinace tlaku a rotačního pohybu rozproudí krev a lymfu, urychluje odstranění toxinů z těla, dodání životně důležitých živin a přináší i další léčivé benefity.

„Hydromasáž udržuje svaly měkké a poddajné, snižuje pocit bolesti a ztuhlosti a tím zlepšuje celkovou pružnost.“

Jemným protahováním a pohybovými cvičeními během hydroterapie můžete tyto výsledky ještě podpořit.

Zdravotní a wellness účinky swim spa ATV

Cena vlastnictví swim spa nebo vířivky

Výhody hydroterapie a hydromasáže výrazně převyšují finanční investici.

„5leté vlastnictví swim spa či vířivky vás vyjde o dost levněji než 3-4 hodiny týdně u maséra po stejně dlouhou dobu.“

A to samozřejmě započítáváme provozní náklady vířivky/swim spa, náklady na energie i pravidelnou údržbu (dezinfekce, čištění filtrů apod.).

ATV jako divize společnosti Marquis Corp. je lídrem v oboru vysokoprůtokové nízkotlaké hydroterapie, která poskytuje hlubší průnik do svalů, aniž by jakkoliv poškozovala pokožku. Vodoléčba je účinným a naštěstí také snadno dostupným prostředkem prevence úrazů a regenerace po výkonu. Od přínosů pro krevní tlak a krevní oběh přes zlepšení kardiovaskulárního zdraví až po snížení bolesti a zvýšení rozsahu pohybu je použití hydroterapie pro sportovce a aktivní dospělé prospěšné a bez nežádoucích vedlejších účinků. Nemluvě o zábavném způsobu relaxace a odpočinku.

Chcete-li zažít výhody vlastnictví vířivky nebo swim spa, kontaktujte nás a zjistěte, jaký model je pro vás ten pravý.

Chcete zjistit cenu nebo si tento produkt vyzkoušet?

Máte otázky? Neváhejte nás kontaktovat telefonicky na 723 703 755 nebo přes formulář níže.