Kompletní průvodce úpravou vody ve vířivce, swim spa či bazénu, který se věnuje všem základním postupům a také produktům, jejich používání a dávkování.
Nemějte z úpravy vody obavy
Většina zákazníků řeší při výběru vířivky, swim spa či bazénu především jejich vlastnosti a parametry důležité pro výběr. O úpravu vody, která je čeká, se příliš nezajímají.
„A ani většina prodejců není v této oblasti příliš nápomocná
– svým zákazníkům o úpravě vody nic neříkají
a nechávají všechno na nich.“
Setkáváme se se zákazníky, kteří jsou z úpravy vody ve vířivkách poměrně zoufalí. Nemají potřebné informace, neví, co mají dělat, a mají pocit, že je celý proces příliš složitý, náročný na čas a energii a také drahý. To ale není pravda. Úprava vody ve vířivce, swim spa či bazénu může být opravdu jednoduchá a rychlá a zajistí vám dlouhodobě čistou, zdravou a krásnou vodu. Stačí, když zvolíte správný systém, který vám nabídne komplexní úpravu vody.
Nejlepší přípravky pro úpravu vody
My jsme během své dlouholeté praxe vyzkoušeli mnoho přípravků pro úpravu vody a zatím se nám nejlépe osvědčil systém Aqua Excellnet pro bezchlorovou úpravu vody ve vířivkách, swim spa a bazénech. Používáme jej sami dlouhou dobu, protože jsme zatím na nic lepšího a komplexnějšího nenarazili. Tyto produkty jsou účinné a spolehlivé, což nám potvrzují také naši zákazníci.
„Jen samotné kvalitní produkty vám ale čistou vodu nezaručí.“
Důležité je naučit se s nimi správně pracovat a používat a dávkovat je tak, aby odvedli tu nejlepší práci. Pokud vám více vyhovují jiné přípravky, nebudeme vám nic rozmlouvat. Na následujících řádcích však najdete rady, jak upravovat vodu ve vířivce, swim spa a bazénu s pomocí právě Aqua Excellentu, protože již delší dobu používáme jen tento systém úpravy vody.
Důkladné vyčištění
Nejdříve vířivku důkladně vyčistěte, včetně všech ventilů a potrubí. K tomu používáme prostředek Spa Cleaner. Takto důkladné čištění vířivky provádějte 2× za rok.
„POZOR!
Prostředek Spa Cleaner se používá pouze ve vířivkách,
pro swim spa a bazény je nevhodný.“
V případě úpravy vody v těchto zařízeních se nám osvědčilo dezinfikovat vodu (a tím také ventily, potrubí a filtrační systém) jednou za rok s použitím prostředku Kyrol TC.
Po důkladném propláchnutí umyjte také skořepinu prostředkem Shell Polish a spodní stranu termokrytu, ideálně za použití prostředku Cover Cleaner, který následně opláchněte čistou vodou.
Vnitřek vířivky a spodní část termokrytu setřete měkkým hadříkem. My rádi používáme originální Magic Cleaning Cloth, a to především na průběžné čištění vířivky během roku. Podrobný postup najdete v tomto článku.
Napouštění vody
Pokud do vířivky, swim spa či bazénu do 30 m3 napouštíte novou vodu a víte, že je vaše voda tvrdší, napouštějte ji přes Změkčovač vody a Prefiltr. Zhruba v polovině napouštění pak do vody přidejte 2,5 dcl na 1 000 litrů (podle tvrdosti vody) prostředku Defender, který zabrání vysrážení křídovitého povlaku na stěnách vířivky. V případě, že napouštíte vířivku, swim spa či menší bazén měkkou vodou, stačí při jejím napouštění použít pouze Prefiltr.
„Změkčovač vody i Prefiltr mají životnost asi 30 000 litrů proteklé vody.“
Po použití uzavřete Změkčovač vody s pomocí přiložených zátek a uložte jej ve vodorovné poloze. Před dalším napouštěním jej propláchněte přibližně 3 až 5 litry vody. Prefiltr můžete nechat uschnout na vzduchu.
Úprava pH a alkalinity
Po napuštění vířivky je nutné nastavit a stabilizovat alkalinitu a pH vody. K tomu skvěle slouží prostředky pH+, pH- či Alkalinita a požadované hodnoty nejlépe zkontrolujete testovacími proužky. V případě vysoké alkalinity stačí opravit pouze pH vody, aby bylo mezi hodnotami 6,7 a 7,2.
„Prostředkem Alkalinita ji nesnížíte,
ten slouží pouze k jejímu zvýšení!“
Jakmile je voda napuštěná a pH stabilizované, přidejte do vody dezinfekční prostředek, nejlépe Kyrol TC, a to podle objemu napouštěné vířivky, swim spa nebo bazénu. Po asi cca 12 hodinách přidejte prostředek All in One, který zabraňuje usazování bakterií na stěnách a potrubí vířivky, čímž bakteriím výrazně omezuje schopnost vytvářet biofilm, ve kterém zůstávají v relativním bezpečí a množí se. Oba tyto prostředky dávkujte jednou týdně.
Pravidelné čištění
Nám se nejlépe osvědčilo přidávat do vířivek a swim spa bezchlorovou širokospektrální dezinfekci Kyrol TC každý den kdy byla vířivka použita, na konci po posledním použití vířivky. Se zapnutou hydromasáží či cirkulací a přibližně 5-10 ml na 1 000 litrů.
„Množství musíte přizpůsobit nejen objemu, ale také počtu lidí,
kteří vířivku používali, a četnosti jejího použití.“
Tyto prostředky zajistí ideální oxidaci všech látek ve vodě. Prostředek All in One nepřidávejte každý den, stačí jen jednou týdně a to po 12-24 hodinách od použití Kyrol TC.
Čištění filtrů
Čistou a zdravou vodu zajistíte nejen pravidelnou úpravou vody, ale také důkladným a pravidelným čištěním filtrů. Máte-li tvrdou vodu, je nutné, abyste filtry v prvních 14 dnech po novém napuštění co dva nebo tři dny proplachovali.
„U nafukovacích nebo malých vířivek,
případně levných vířivek s malým filtrem,
je toto proplachování nutné provádět každý den.“
Zní to možná náročně, ale ušetříte si tím starosti s vodním kamenem a celkově si tím usnadníte úpravu vody a stabilizaci jejího pH. Také ušetříte na prostředcích a prodloužíte účinnost filtrů, což šetří čerpadla.
Po prvních 14 dnech od nového napuštění čistěte filtry jednou nebo dvakrát za týden. To záleží na tom, jak často vířivku používáte, kolik lidí, jaká je dodržována hygiena vstupu do vířivky, jak velké máte filtry a jak velká je filtrační plocha vzhledem k objemu vody, závisí to také na kvalitě filtračního systému. Na to, jaký interval čištění filtrů ve vířivkách, swim spa a bazénech zvolit, si musíte přijít sami podle svých vlastních zkušeností a pozorování.
„Kontrolujte však filtr, nikoliv vodu ve vířivce,
protože ta může být čistá, i když je filtr zanesený.“
Pro pravidelné čistění kartušových filtrů doporučujeme používat prostředek Filter Cleaner. Filtr vložte do nádoby tak, aby byl celý ponořený, přilijte asi 10 litrů vody (i méně, pokud máte menší nádobu) a přidejte prostředek Filter Cleaner.
Nám se také velmi osvědčil nástroj pro čištění filtrů. Ten filtry důkladně vyčistí vodou a při čištění kartušového filtru navíc nijak nepoškodí membrány. Více o čištění filtrů najdete v tomto článku.
Náš tip: Zapomeňte na málo efektivní a nepohodlné kartušové filtry
Nahraďte je našimi speciálními filtry.
Jak si poradit s dalšími problémy
Pokud se vám ve vířivce, swim spa či bazénu objeví pěna, použijte prostředek Foam Down. Nechte zapnutou cirkulaci a pokapejte pěnu pár kapkami. Jestli nezmizí, přidejte ještě dalších pár kapek.
Někdy se ve vířivce, swim spa či bazénu objeví mastná linka po celém obvodu v úrovni hladiny vody. Na její odstraňování doporučujeme použít Magic Cleaning Cloth, který odstraní všechny nečistoty a zabrání jejich průniku do vody.
„Tento šikovný hadřík stačí poté opláchnout v teplé vodě
a můžete jej kdykoliv znovu použít.“
Chcete-li vodu ve vaší vířivce, swim spa či bazénu trochu osvěžit, můžete použít různé vůně do vody. Stačí nakapat jen pár kapek a voda bude provoněná krásnou svěží vůní.
V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit! Rádi vám pomůžeme a poradíme.
KONTAKTUJTE NÁS:
723 703 755
[email protected]
TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:
-
Úprava vody ve vířivce, swim spa či bazénu od A po Z: Přehledný návod, jak upravovat vodu ve vaší vířivce – snadno a rychle!
-
Jak na úpravu vody ve vířivce, swim spa či bazénu?: Se správným postupem a čisticími prostředky bude úprava vody opravdu hračka!
-
Úprava vody ve vířivce, swim spa a bazénu – základní pojmy: Vyznejte se jednou provždy ve všech pojmech souvisejících s úpravou vody!
-
Úprava vody ve vířivce, swim spa a bazénu – chlorová vs bezchlorová chemie: Jaké jsou způsoby úpravy vody a jaké mají hlavní klady a zápory?
-
6 hlavních problémů s úpravou vody ve vířivce: Jaké jsou nejčastější problémy s vodou ve vířivce? Poradíme vám, jak s nimi zatočit!
Prosim o informaci,zda ozonator v bazénu má vliv na kyslíkové čištění.
Díky
Ozonátor je pomocníkem při dezinfekci vody v bazénu.
Pro čistou a zdravou vodu v bazénu je důležitá kvalitní dezinfekce bezchlorovým oxidem chloričitým – Kyrol TC.
Kvalitní bezchlorová dezinfekce vody s upraveným ph a ozonátor zajišťují zdravotní nezávadnost bazénové vody.
Stejně důležitá je však i kvalitní filtrace vody. Pokud používáte pískovou filtraci, doporučuji v případě problémů s vodou přidat externí mikrofiltraci.
Externí mikrofiltrace filtruje nečistoty od 3 mikronů, takže z vody odstraní všechny mechanické nečistoty a nánosy.
I základní, nazelenalá, zapáchající a silně znečištěná voda bude s pomocí vnější mikrofiltrace a oxidu chloričitého – Kyrol TC opět průzračná a dokonale čistá.
Pokud máte jakékoliv problémy s vodou ve vaší vířivce nebo bazénu nás neváhejte kontaktovat na [email protected].