Jak vyčistit kartušový filtr u vířivky?

K udržení čisté a zdravé vody ve vířivce, swim spa nebo bazénu nestačí pouze správná úprava vody. Velmi důležité je také pravidelné a dostatečné čištění filtrů. Jak na ně?

 

Aby byly filtry do vířivky funkční, je nutné, aby byly čisté a měly nepoškozenou filtrační tkaninu. V České republice je ale ve většině oblastí poměrně tvrdá voda, někde také se zvýšeným obsahem železa nebo manganu. A proto je nesmírně důležité v prvních 10 či 14 dnech filtry čistit a důkladně oplachovat tekoucí vodou, nejlépe každý druhý den, abyste je zbavily vodního kamene. Poté se o ně starejte podle potřeby, nejlépe každých 7 dní. Pokud to jde, pořiďte si náhradní filtry a používejte je střídavě. Pokud nebude průtok vody přes filtry dostatečný, může se vám na displeji zobrazit „vířivka chyba E90„.

„Předejdete tak ucpání většiny mikrootvorů filtrační tkaniny, díky kterému si znehodnocujete filtry vířivky.“

Nejen, že filtrační účinek zanedbaných filtrů bude menší, trpí tím také cirkulační – filtrační čerpadlo a snižuje se rovněž hydromasážní výkon nebo hlučnost vaší vířivky.

 

cisteni filtru ve virivce spabalancer

 

Jak čistit filtr u vířivky

Nám se jako nejlepší postup čištění filtrů u vířivky během prvních 10–14 dnů osvědčil tento:

1. Vyndejte filtr z vířivky a vložte ho do kbelíku, ve kterém ho budete čistit. Máte-li náhradní filtr, vložte jej do vířivky. Poté za pomoci čističe filtrů připojeného na hadici důkladně vystříkejte každý záhyb vyjmutého filtru. V kbelíku uvidíte, jak moc je voda kalná. Až bude kbelík plný, vyprázdněte jej a postup opakujte do té doby, než vám zůstane kýbl plný čistě průzračné vody. V tu chvíli víte, že jste filtry vířivky důkladně vyčistili od všeho, co by mohla voda rozpustit.

2. Když už máte filtr bezvadně vyčištěný (po opláchnutí zůstane v kbelíku průzračně čistá voda), postupujte dále. Do kbelíku s filtrem nalijte 10 litrů vody a přidejte přípravek Filtr Cleaner. Filtr nechte ve směsi namočený 24 hodin. Filtr do vířivky by měl ve vodě být zcela ponořený. Po 24 hodinách vyndejte filtr z čisticího roztoku a důkladně ho pod tekoucí vodou opláchněte, dokud nebude opět čistá a průzračná voda. Tím předejdete vytvoření pěny ve vířivce způsobeného zbytky po čisticích látkách. Použít můžete také speciální sprchu na čištění filtrů, která je vyrobena z masivního a pevného hliníku a který vám spolehlivě pomůže filtry vyčistit.

3. (volitelné) Pokud chcete filtr vyčistit opravdu důkladně, přidejte do 10 litrů vody 25 ml přípravku na dezinfekci vody a nechte jej v této směsi namočený přes noc. Filtr do vířivky je i po tomto úkonu nutné důkladně opláchnout pod tekoucí vodou. Přípravek zajistí 100% vydezinfikování filtrů.

Po prvních 14 dnech od napuštění už stačí filtry vířivky pouze čistit podle své potřeby. Ideálně jednou nebo dvakrát týdně, to záleží hlavně na tom, jak často budete vířivku používat. Při takovémto čištění sami postupujeme podobně jako při čištění během prvních 14 dní. Ovšem rozdíl je v tom, že používáme bezchlorovou dezinfekci Kyrol, a prostředek Filtr Cleaner.

 

„Zmíněné prostředky dokážou dokonale rozpustit všechny mastnoty, tuky a zažranou špínu i z mikrootvorů filtru.“ 

 

Rozhodně se na to ale příliš nespoléhejte a prvních 14 dní provádějte čištění pořádně. Zejména tehdy, máte-li doma tvrdou vodu, jak již bylo zmíněno výše. Jinak by došlo doslova k zabetonování filtrů a ani ten nejlepší čistič by jim nevrátil 100% funkčnost.

Pokud nečistíte filtry v nějaké nádobě, nikdy je nevyčistíte dokonale, jelikož už po chvilce proplachování (ať už na trávě, dlažbě nebo ve sprše) se vám bude zdát, že jde čistá voda a s čištěním byste rychle skončili. Uvidíte, že když to vyzkoušíte třeba ve kbelíku, neuvěříte vlastním očím, kolik kalu z vodního kamene se bude stále a stále vyplavovat z filtrů.

„Když začnete čistit filtry každý druhý den, bude to mnohem jednodušší.“

Vodu ve vířivce máme stále krásně čistou, bez chloru nebo jiných těžkých chemikálií a vždy připravenou na vyzkoušení a vzájemné porovnávání jednotlivých vířivek, co se týče jejich pohodlí a hydromasážních systémů. Kromě toho, s důkladně vyčištěnými filtry bude mnohem nižší také spotřeba chemie do vířivky a vy tak ušetříte peníze. A navíc budete mít ve své vířivce zdravější vodu.

 

Náš tip: Zapomeňte na málo efektivní a nepohodlné kartušové filtry

kartusovy filtr do virivky

Nahraďte je našimi speciálními filtry.

specialni filtr do virivky

Další kroky, jak vyčistit vířivku

Konkrétní kroky, jak čistit filtry do vířivky, jsme vám již podrobně popsali výše. Měli byste ale vědět, že k čisté vodě ve vířivce vede několik cest, a klasické filtry nemají mnohdy veškeré požadované schopnosti filtrace. Někdy bude třeba, abyste se zaměřili také na dodatečnou externí filtraci a dobrou chemii. Níže proto zmiňujeme vhodné extrerní prostředky, které vedou k vhodnému udržování a úpravě vody, ať už ve vířivce, ve swim spa či v bazénu. Pokud si chcete zajistit křišťálově čistou vodu, čtěte, co je dobré také použít:

Mikrofiltrace

Jedná se o jedno z řešení, jak na problém s kalnou vodou ve vířivce. Tato filtrace dokáže přefiltrovat i ty nejmenší částečky, které jsou našemu oku neviditelné, a tím dokonale čistit vodu. Jedná se o velmi výkonné čerpadlo, které velmi snadno a rychle přivedete do provozu. Je to velmi spolehlivé zařízení, ale také byste měli vědět, že samostatně nenahradí běžnou úpravu vody. Jen s využitím šetrných chemických prostředků dopřejete vaší vířivce dokonalé vyčištění. Proto se zaměřte i na další krok. Externí mikrofiltraci můžete objednat zde. Jak funguje tato externí mikrofiltrace a proč je tak přínosná se dočtete v tomto článku.

Mikrofiltrace působí velmi dobře také ve spojitosti s dezinfekčním prostředkem.

Bezchlórová chemie

Mezi další kroky, jak dotáhnout ideální úpravu vody, patří například bezchlorový prostředek, který je určený nejen k dezinfekci a úpravě vody ve vířivce (ale i ve wim spa či bazénu). Jelikož zde není chlor, nepůsobí proto chloračně, ale oxidačně. Spolehlivě likviduje nejrůznější viry, bakterie a plísně. Přitom patří mezi šetrné prostředky, které ale přináší zaručené výsledky. Mezi takové se řadí například osvědčený produkt Kyrol TC, jehož spotřeba je 7x – 15x nižší než spotřeba běžně používaného chlóru.

Bezchlórová chemie má spoustu výhod. Je šetrná k lidskému zdraví i k přírodě. 

 

uprava vody

 

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit! Rádi vám poradíme a pomůžeme s výběrem.

 

KONTAKTUJTE NÁS:
723 703 755 
[email protected]

 

TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:

 

 

0 komentářu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *