Vířivka chyba E90 – co to znamená a jaké je řešení?

Chyba E90 – snížený průtok vody = znečištěný filtr ve vířivce. Jak ho správně čistit, čím ho nahradit? Jak tuto chybu navždy odstranit?

 

Pravidelně čistit filtr ve vířivce může být někdy otravné, ale v dnešním článku vám poradíme, jak na to.

Zanedbané filtry ztrácejí filtrační schopnost, jsou samy o sobě znečišťovateli vody ve vířivce, snižují výkon hydroterapie a životnost čerpadel, které se při znečištěných a zanedbaných filtrech musí mnohem více namáhat.

Následkem toho elektronika hlásí chybu E90 a zvyšuje se i hlučnost vířivky.  Filtry čistěte důkladně a pravidelně, zanedbaná péče vede k tomu, že vířivka hlásí chyba E90 – snížený průtok vody (špinavý filtr).

 

Co přesně znamená chyba E90 (často u vířivek Intex) a jak se jí vyhnout?

V případě, že se objeví kód E90, jednou z příčin může být příliš nízká hladina vody ve vířivce. Chyba E90 se může objevit také v důsledku znečištěné vody, nečistot usazených v odtokové mřížce nebo na vstupní přípojce. Zkontrolujte rovněž vstupní a výstupní přípojky mezi vířivkou a kontrolní jednotkou a ujistěte se, že nejsou pokroucené, zablokované nebo dokonce neprotékají. Nejčastější příčinou chyby E90 jsou ale ucpané filtry.

Musíte zajistit dostatečný průtok vody filtrem, udržovat filtr čistý a vydezinfikovaný. Jen tak docílíte čisté a zdravé vody ve vířivce a chyba vířivky intex E90 už vás nebude obtěžovat.

 

virivka intex chyba e90

 

Jak čistit filtry, aby se chyba E90 více nezobrazovala?

Nejpraktičtějším pomocníkem je masivní sprcha Filter Sprinkler, čistič ve tvaru U, který s pomocí vysokého tlaku vyčistí všechny záhyby filtrační tkaniny.

Pohodlně se drží v rukách a intenzitu průtoku vody můžete nastavovat s pomocí ventilu přímo na rukojeti sprchy. Doporučujeme sprchovat filtr nad nádobou, abyste viděli splachované nečistoty. Filtr sprchujte tak dlouho, dokud nebude voda v nádobě úplně čistá. Filtr postupně otáčejte a sprchujte, pak ho otočte také vzhůru nohama a opět důkladně osprchujte. Tímto způsobem dokonale odstraníte všechny mechanické nečistoty.

Více najdete ve videu v popisu produktu.

Po důkladném vysprchování máte filtr vyčištěný od mechanických nečistot. Teď je nutné přejít k druhému kroku, kterým je chemické čištění a následně zkouška správného fungování.

Čtěte dále, abyste se vyvarovali chybám a abyste měli jistotu, že se chyba E90 na displeji vaší vířivky již neobjeví.

Druhým krokem je chemické čištění a dezinfekce filtru. Na hloubkové uvolnění nečistot, mastnoty a biologického filmu z filtrační tkaniny je potřeba minimálně 1x za 14 dní (podle pravidelnosti používání vířivky i častěji) použít Filter Cleaner. Práškový čistič, který rozpustíte v teplé (ne vroucí) vodě, a filtr necháte v připraveném roztoku alespoň 1 hodinu, ideálně však přes noc. Poté filtr znovu důkladně vysprchujete sprchou Filter Sprinkler.

Vhodná je i dezinfekce vyčištěných filtrů, která zabrání vzniku plísní pro případ, že je necháváte volně vysušit. Vyčištěné filtry vložte na jednu noc (nebo na 8 – 12 hodin) do vhodné nádoby s roztokem Kyrol TC (15 ml na 10 litrů vody). Potom filtry vyjměte a nechte volně vysušit. Takto budou bezpečně připraveny k dalšímu použití. Nedostatečné filtrování vody může způsobovat také problém kalné vody ve vířivce.

Zde naleznete článek o tom jak vyčistit kartušový filtr.

 

chyba e90 virivka

 

Jak otestovat, zda je filtr dostatečně průchodný a chyba E90 odstraněná?

Pokud máte filtr z jedné strany uzavřený, jeho otestování je velmi jednoduché. Ponořte filtr závitem nahoru do vody ve vířivce a jestliže se okamžitě začne plnit vodou, je čistý a průchodný. Pokud do filtru voda vtéká pomalu, filtrační tkanina má v sobě ještě nějaké nečistoty, nejčastěji se jedná o vodní kámen, železo apod.

Když filtr čistíte nepravidelně, vodní kámen zachycený mezi stěnami filtrační tkaniny vytvoří jemný hrubý nános a filtr doslova zabetonuje. Tento stav je většinou neodstranitelný a je potřeba filtr vyměnit za nový, nebo přejít na speciální filtr do vířivky.

Royal Filtr a Royal filtrační médium vám zjednoduší práci a chyba nízkého průtoku vody E90 bude navždy odstraněná.

Royal Filtr je vyrobený z PETG materiálu, který je pro toto použití ideální zejména vzhledem k jeho houževnatosti, pevnosti a odolnosti. Filtr vydrží dlouhá léta a jeho materiál je navíc 100% recyklovatelný.

Filtry jsou vyráběny v České republice v různých barevných provedeních v závislosti na aktuální barvě vstupní suroviny. V případě potřeby umíme vyrobit na zakázku různé rozměry filtru.

Nahraďte běžný kartušový filtr za speciální filtr do vířivky, který vám hravě vyčistí vodu ve vířivce, swim spa i v menších bazénech. Multifunkční mikrofiltrační náplň snadno vyperete v pračce a snížíte tak starosti s čištěním filtrů a spotřebu chemie na minimum.

 

Speciální filtr do vířivky

Má tvar válce, jehož spodní část je vybavena vyměnitelným závitem nebo jen otvorem v závislosti na typu filtrace dané vířivky. Spodní třetina délky má po celém obvodu plnou stěnu, horní dvě třetiny a víko jsou perforovány. Ve středu válce je umístěna perforovaná sací tryska, jejíž výška sahá do dvou třetin válce. Její spodní část má plnou pevnou stěnu a vymezuje prostor pro odkalovač. V této úrovni je také po celém obvodu filtru mřížka odkalovače, která odděluje odkalovací prostor od filtračního média.Toto filtrační médium odfiltruje nečistoty již od 3 mikronů, což je násobně více než zvládnou běžné kartušové filtry.

Výhody filtru

  • Je 10x účinnější než písková filtrace nebo běžný kartušový filtr. Veškeré nečistoty velikosti od 3 mikronů hravě odfiltruje. Poradí si se všemi pouhým okem neviditelnými částicemi jako jsou tuky, oleje, biologické nečistoty, močovina, antiperspiranty, ale také železo či mangan.
  • Tento jedinečný filtr do vířivky vám zajistí úsporu vody, peněz, chemie a hlavně času a starostí, které jste věnovali čištění běžných filtrů
  • Čištění je nesmírně jednoduché. Filtr vyjmete z vířivky, filtrační médium vyjmete a operete v pračce jednou za týden. Perte bez pracího prostředku na rychlém cca 15min. programu při teplotě 30°C. Následně nechte médium volně vyschnout a opět použijte.
  • Filtr do vířivky v součinnosti s bezchlorovou dezinfekcí KYROL TC a ostatními produkty bezchlorové chemie zajistí čistou a zdravou vodu ve vířivce či bazénu.
  • Životnost konstrukce filtru je odhadována díky jejich robustnosti po mnoho let. Životnost filtračního média je 1 rok.
  • Oproti běžným kartušovým filtrům garantuje speciální filtr vysoký průtok vody. Díky tomu se čerpadla méně namáhají, nehrozí chyba E90 a tak můžete maximálně využívat jejich hydroterapeutického výkonu. Běžné kartušové filtry se snadno zanesou vodním kamenem či kalem, což sníží jejich průchodnost, a to způsobuje snížení výkonu a občas dokonce poruchy čerpadel.
  • Větší nečistoty se zachytí ve spodní části filtru díky integrovanému odkalovači.
  • Filtru i filtrační médium jsou plně recyklovatelné. S recyklací kartušových filtrů může být problém, protože jsou zde napevno spojeny dva rozličné materiály – filtrační tkanina a plast.

 

Zapomeňte na málo efektivní a nepohodlné kartušové filtry

kartusovy filtr do virivky

Nahraďte je našimi speciálními filtry.

specialni filtr do virivky

 

Royal multifunkční filtrační médium je jedinečné

Toto mikrofiltrační médium se skládá ze tří různých funkčních filtračních složek pro maximálně účinnou filtraci vody ve vířivce nebo bazénu. Dokonale odfiltruje všechny nečistoty o velikosti od 3 mikronů, díky čemuž je 10x účinnější než běžný kartušový filtr.

Filtrační médium vyperete v pračce na rychlém cca 15 min. programu na 30 °C bez pracího prostředku a je opět připraveno k použití.  Životnost média je 1 rok a je 100% recyklovatelné.

 

Multifunkční médium se skládá z těchto 3 funkčních filtračních složek

1. White Microfilter – absorpční mikrofiltrační médium

2. Silver Microban Active – antimikrobiální mikrofiltrační médium

3. Carbon Odor Absorber – pachy pohlcující mikrofiltrační médium

 

Věříme, že vám tento článek pomůže při řešení problémů se sníženým průtokem vody a odstraněním závady E90, kterou nejčastěji způsobují znečištěné filtry ve vířivce.

Pokud potřebujete poradit nebo servis vířivky, neváhejte se na nás obrátit.

 

virivky chyba e90

 

 

Věříme, že vám tento článek pomůže při řešení problémů se sníženým průtokem vody a odstraněním závady E90, kterou nejčastěji způsobují znečištěné filtry ve vířivce.

Pokud potřebujete poradit nebo servis vířivky, neváhejte se na nás obrátit.

 

uprava vody

KONTAKTUJTE NÁS PRO BEZPLATNÉ ODBORNÉ
PORADENSTVÍ A POMOC PŘI VÝBĚRU:

723 703 755 
[email protected]

0 komentářu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *