Úprava vody ve vířivce, swim spa a bazénu – základní pojmy

Čistá voda ve vířivce, swim spa nebo bazénu se neobejde bez úpravy. S ní se pojí několik důležitých pojmů, které je třeba znát. Díky jejich znalosti bude úprava vody jednodušší a vy si svou vířivku, swim spa či bazén budete moci užívat déle.

 

Věnujte úpravě vody pozornost již od pořízení vířivky, swim spa či bazénu. Tím výrazně ušetříte čas, energii, chemii i vodu – a tím pádem i peníze – potřebné na její další úpravu. Pomocí kvalitní technologie a také filtračního systému ušetříte ještě více. Nezanedbávejte proto ani jejich údržbu. A jaká slovíčka z oblasti úpravy vody ve vířivce, swim spa či bazénu byste tedy měli znát?

 

Průtok vody

Je důležité, abyste zajistili plynulý průtok vody ve vaší vířivce nebo bazénu. Voda musí také stále protékat do filtračního systému. Průtok se nesmí nikde zastavovat či zpomalovat.

„Proto je nutné udržovat také vstup
do filtračního systému v neustálé čistotě.“

 

Filtrace

Voda musí nejen plynule přicházet do filtračního systému, ale také skrze něj. Z tohoto ohledu je nejdůležitější dokonalá čistota filtrů. Ty je třeba pravidelně (zhruba co 14 dní) čistit, v případě nového napuštění vody do vířivky, swim spa či bazénu častěji.

 

Sanitace

Tento pojem označuje proces čištění, který vede ke snížení množství mikrobakterií ve vaší vířivceči bazénu. K tomu je nutné, aby měla voda správné pH a aby bylo použito správné množství dezinfekčních prostředků. A to po celou dobu provozu zařízení.

 

Rovnováha vody

Dosáhnout rovnováhy vody není obtížné. Nejdříve je nutné si uvědomit, že rovnováha vody nesouvisí se sanitací. Jde spíše o vzájemný vztah hned několika faktorů, které určují efektivitu sanitačních prostředků.

„Těmito faktory jsou zejména pH, alkalita a tvrdost vody
– a všechny tyto faktory musí být v rovnováze.“

 

rovnovaha vody ve virivce

 

pH vody

Udržovat vyvážené pH vody je tou nejdůležitější částí, pokud chceme dosáhnout rovnováhy vody. pH vody označuje míru její kyselosti a zásaditosti. Ideální, tedy vyvážené pH, má hodnoty od 7,4 do 7,6.

Je-li hodnota pH nižší než 7,2, může se voda ve vaší vířivce, swim spa či bazénu stát korozivní. Takto nízké pH vody může dále k poškození některých vnitřních částí řídícího systému nebo topení.

Pokud pH vody kolísá, výrazně se snižuje účinnost dezinfekčních prostředků na bázi chloru, bromu nebo aktivního kyslíku.

„Kvůli tomu pak samozřejmě roste také nutnost
jejich častého využívání, tedy i jejich spotřeba
a vaše náklady na úpravu vody.“

Kromě toho může nadužívání těchto prostředků vést k podráždění očí nebo kůže či nadměrné pěnivosti vody ve vaší vířivce, swim spa nebo bazénu.

 

Alkalita vody

Alkalita neboli zásaditost vody souvisí s vyváženým pH. Její ideální hodnota je okolo 80 až 120 mg/l. Je-li tato hodnota nižší, je těžší dosáhnout stabilního pH, vyšší hodnoty alkality pak mohou způsobit zakalení vody. To vede opět ke snížení účinnosti dezinfekčních prostředků.

 

Tvrdost vody

Tvrdost vody souvisí s vápníkem, který obsahuje každá voda. Hladina vápníku by se měla pohybovat mezi 200-300 mg/l.

„Příliš měkká voda může mít korozivní účinky,
je proto nutné tvrdost vody zvýšit
pomocí vhodných prostředků.“

Tvrdost vody upravujte po každém novém napuštění vaší vířivky, swim spa nebo bazénu novou vodou, a to pomocí k tomu určených přípravků. Máte-li vodu s centrální úpravou, tyto starosti vám odpadají. Ideálním pomocníkem pro úpravu vody a její tvrdosti jsou filtry, které vodu nejen upravují, ale už během napouštění ji zbavují případných nečistot.

 

Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme a poradíme s výběrem.

 

KONTAKTUJTE NÁS:
723 703 755 
info@welldo.cz

 

 

 

TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:

0 komentářu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *