7 hlavních problémů s úpravou vody ve vířivce

Krásná, čistá a především zdravá vířivka se neobejde bez patřičné úpravy. K jejímu dosažení potřebujete především vyřešit těchto 7 základních problémů, které jsou spojené se samotnou vířivkou.

 

1. Málo vody ve vířivce a časté používání

Nejběžnějším objemem vířivky je 1 000 – 2 000 litrů vody. Většinou vířivku používají najednou 3-4 lidé. Pokud bychom si tato čísla převedli na klasický bazén, vychází to asi jako kdyby si do bazénu o velikosti 8 x 4 x 1, 6 metrů (tedy 50 m3) najednou vlezlo 250 lidí.

„Umíte si představit koupel v takovém bazénu?“

 

2. Příliš vysoká teplota vody ve vířivce

Teplota 37 °C a víc je vyšší než běžná teplota lidského těla. Co může koupel v takto teplé vodě způsobit? Dojde ke zrychlení biologických a chemických procesů, což může vést k přemnožení některých bakterií. Ty jsou v takovéto vodě schopné svou populaci výrazně znásobit každých 20 minut. Pokud bychom začali s jednou bakterií, za 8 hodin jich ve vířivce budeme mít 16 miliónů! Takové přemnožení není dobré pro člověka ani pro kvalitu vody. Nemusíte však mít obavy. Existuje efektivní a zdravé řešení – bezchlorová dezinfekce Kyrol TC. V tomto článku jsme se věnovali tématu jaká je ideální teplota vody ve vířivce.

„Je také dobré si uvědomit, že se v teplé vodě otevírají kožní póry, lidé se ve vířivce tedy potí a mohou vyprodukovat až půl litru potu na jednu osobu.“

 

3. Masážní trysky způsobují ve vířivce silné proudění vody

Hydromasážní systém vířivky stimuluje náš podkožní lymfatický systém, díky tomu dochází k detoxikaci kůže. Póry jsou otevřené a toxiny z nich se vyplavují do vody. Mastnota, šupinky odumřelé kůže, kožní bakterie, zbytky po kosmetice (většina je na petrolejové bázi) a všechno ostatní se dostává do vody ve vířivce.

 

Péče o vodu ve vířivce je o něco náročnější než v bazénu. 

 

problemy s tryskami ve virivce

 

4. Vysoká teplota a proudění vody mají i další technické nevýhody

Voda ve vířivce uvolňuje silně kyselý plyn oxidu uhličitého, který je za normálních okolností ve studené vodě vázaný. Tento proces má za následek zvýšení pH vody.

„Jakmile se vzduch, tedy kyslík smíchá s vodou, velká část dezinfekčních prostředků na to reaguje tím, že se rychle rozpouští.“

Kromě toho se mění také jejich složení v důsledku ztvrdnutí iontů, což může vést k vytvoření vápenatých usazenin.

 

5. Potrubí vířivky

Moderní vířivky jsou často složeny z více než 50 metrů různých trubek. Uvnitř těchto trubek se nacházejí bakterie, které zde vytvářejí tzv. biofilm. Ten není možné běžně odstranit ani pomocí chlorové dezinfekce, ani mechanicky, neboť se k němu nelze dostat. Proto musíte použít tento speciální čistič potrubí vířivky. Nalijete ho do vody 24hod před její výměnou. Doporučuje se použít a tedy vyměnit vodu ve vířivce 2x ročně.

Abyste však měli potrubí čistá během celého roku (nejen po půlroční údržbě) doporučujeme používat přípravek All in One, který zabraňuje usazování biofilmu na stěnách vířivky a také v potrubích. Dávkuje se jen 1x týdně.

Prohlédněte si video jaké nečistoty vylézají z potrubí po 1 roce používání vířivky

Natočili jsme video po roční výměně vody za použití Spa Cleaner (nalitého do vířivky 24hod předem). Takové nečistoty se vyplavily z potrubí, které zůstávaly běžně během roku usazeny. Pokud se tyto usazeniny pravidelně neodstraní způsobuje to vyšší dávkování chemie a častější problémy s vodou. Proto nepodceňujte důkladné čištění vířivky.

 

6. Opravdu malý filtrační systém vířivky

V některých vířivkách bývá systém filtrace velmi podceňovaný a nárokům vody prostě nedostačuje. Filtrační cykly jsou příliš krátké na to, aby vyčistily veškeré nečistoty.

„Nečistoty pak zůstávají ve vířivce a jediná možnost,
jak je odstranit, je použití chemie.“

 

Nemusíte mít ale obavy, protože tento speciální filtr do vířivky si hravě poradí se zakalenou vodou případně jinými problémy s vodou ve vířivce. Nám i našim zákazníkům se osvědčilo doplnit tyto filtry s ucelenou řadou chemie do vířivky Aqua Excellent. Stačí dávkovat jen jednou za týden a voda ve vaší vířivce bude svou čistotou připomínat horský potůček, a to po celý rok.

 

Náš tip: Zapomeňte na málo efektivní a nepohodlné kartušové filtry

kartusovy filtr do virivky

Nahraďte je našimi speciálními filtry.

specialni filtr do virivky

 

7. Tvrdost vody

Neméně důležitým problémem je také vodní kámen. Ten vzniká následkem tvrdé vody a je hlavní příčinou zanesených masážních trysek, vodního potrubí, ale filtrů, čerpadla a dalších součástek. Tím se pak snižuje výkon hydromasážních trysek, trpí tím filtrace i čerpadla a celkově to ovlivňuje správný chod vířivky i její životnost. Proto se zaměřte také na stupeň tvrdosti vody, ať znáte vlastnosti vody ve vaší domácnosti a můžete to případně ihned řešit.

Pokud máte tvrdou vodu, po napuštění asi poloviny vody do vířivky přidejte cca 2,5 dcl přípravku Aqua Excellent Defender a vířivku napusťte doplna. Přípravek zabrání vysrážení vodního kamene na stěnách vířivky. Tvrdost vody zůstane rozpuštěna ve vodě a to umožní její vyfiltrování.

Chcete-li si zachovat kvalitu vířivky i po desítky let, dejte si proto pozor, jakou vodu využíváte.

uprava vody

TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:

 

2 Komentáře

  1. Jiří Davídek

    A půjde to na vířivku PURE SPA SC-WF-20?

    Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *