7 hlavních problémů s úpravou vody ve vířivce

Krásná, čistá a především zdravá vířivka se neobejde bez patřičné úpravy. K jejímu dosažení potřebujete především vyřešit těchto 7 základních problémů, které jsou spojené se samotnou vířivkou.

 

1. Málo vody ve vířivce a časté používání

Nejběžnějším objemem vířivky je 1 000 – 2 000 litrů vody. Většinou vířivku používají najednou 3-4 lidé. Pokud bychom si tato čísla převedli na klasický bazén, vychází to asi jako kdyby si do bazénu o velikosti 8 x 4 x 1, 6 metrů (tedy 50 m3) najednou vlezlo 250 lidí.

„Umíte si představit koupel v takovém bazénu?“

 

2. Příliš vysoká teplota vody ve vířivce

Teplota 37 °C a víc je vyšší než běžná teplota lidského těla. Co může koupel v takto teplé vodě způsobit? Dojde ke zrychlení biologických a chemických procesů, což může vést k přemnožení některých bakterií. Ty jsou v takovéto vodě schopné svou populaci výrazně znásobit každých 20 minut. Pokud bychom začali s jednou bakterií, za 8 hodin jich ve vířivce budeme mít 16 miliónů! Takové přemnožení není dobré pro člověka ani pro kvalitu vody.

„Je také dobré si uvědomit, že se v teplé vodě otevírají kožní póry, lidé se ve vířivce tedy potí a mohou vyprodukovat až půl litru potu na jednu osobu.“

 

3. Masážní trysky způsobují ve vířivce silné proudění vody

Hydromasážní systém vířivky stimuluje náš podkožní lymfatický systém, díky tomu dochází k detoxikaci kůže. Póry jsou otevřené a toxiny z nich se vyplavují do vody. Mastnota, šupinky odumřelé kůže, kožní bakterie, zbytky po kosmetice (většina je na petrolejové bázi) a všechno ostatní se dostává do vody ve vířivce.

 

Péče o vodu ve vířivce je o něco náročnější než v bazénu. 

 

problemy s tryskami ve virivce

 

4. Vysoká teplota a proudění vody mají i další technické nevýhody

Voda ve vířivce uvolňuje silně kyselý plyn oxidu uhličitého, který je za normálních okolností ve studené vodě vázaný. Tento proces má za následek zvýšení pH vody.

„Jakmile se vzduch, tedy kyslík smíchá s vodou, velká část dezinfekčních prostředků na to reaguje tím, že se rychle rozpouští.“

Kromě toho se mění také jejich složení v důsledku ztvrdnutí iontů, což může vést k vytvoření vápenatých usazenin.

 

5. Potrubí vířivky

Moderní vířivky jsou často složeny z více než 50 metrů různých trubek. Uvnitř těchto trubek se nacházejí bakterie, které zde vytvářejí tzv. biofilm. Ten není možné odstranit ani pomocí chlorové dezinfekce, ani mechanicky, neboť se k němu nelze dostat.

 

6. Opravdu malý filtrační systém vířivky

V některých vířivkách bývá systém filtrace velmi podceňovaný a nárokům vody prostě nedostačuje. Filtrační cykly jsou příliš krátké na to, aby vyčistily veškeré nečistoty.

„Nečistoty pak zůstávají ve vířivce a jediná možnost,
jak je odstranit, je použití chemie.“

 

Nemusíte mít ale obavy, protože všechny problémy vám pomůže vyřešit SpaBalancer. Stačí dávkovat jen jednou za týden a voda ve vaší vířivce bude svou čistotou připomínat horský potůček, a to po celý rok.

 

7. Tvrdost vody

Neméně důležitým problémem je také vodní kámen. Ten vzniká následkem tvrdé vody a je hlavní příčinou zanesených masážních trysek, vodního potrubí, ale filtrů, čerpadla a dalších součástek. Tím se pak snižuje výkon hydromasážních trysek, trpí tím filtrace i čerpadla a celkově to ovlivňuje správný chod vířivky i její životnost. Proto se zaměřte také na stupeň tvrdosti vody, ať znáte vlastnosti vody ve vaší domácnosti a můžete to případně ihned řešit.

Chcete-li si zachovat kvalitu vířivky i po desítky let, dejte si proto pozor, jakou vodu využíváte.

TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:

 

0 komentářu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *