Čistá a zdravá voda ve vířivce snadno a rychle!

V dalším článku o péči o vodu ve vířivce se dozvíte vše o základních faktorech nezbytných pro krásnou a čistou vodu: pH, filtraci, cirkulaci a dezinfekci.

 

V našem blogu najdete celou řadu článků o péči o vodu ve vířivce, swim spa či bazénu. Snažíme se v nich vysvětlit vše důležité, co potřebujete k tomu, aby voda ve vaší vířivce, swim spa nebo bazénu byla dlouhodobě a bez větší námahy čistá, zdravá a krásná. Najdete zde články o prostředcích a chemii pro péči o vodu.

„Díky našim dlouholetým zkušenostem víme,
že udržet vodu ve vaší vířivce, swim spa či bazénu čistou,
je jednoduché, pokud znáte základní faktory
a máte k dispozici funkční systémové řešení.“

V tomto článku se proto zaměříme právě na ty tři základní faktory, které jsou pro čistotu vody nezbytné. Jsou jimi pH, filtrace a cirkulace a také dezinfekce vody. Je nezbytné, aby tyto tři prvky byly vždy splněny a ideálně se plynule prolínaly.

 

pH vody

Ideální pH vody ve vířivce je 7, s určitými odchylkami se ale počítá a tak se rozmezí pohybuje spíše mezi 6,8 – 7,2.

Příliš nízké pH způsobuje korozivnost vody, což může dělat problémy vykuřovacímu tělesu či jiným kovovým částem. Příliš vysoké pH zase způsobuje zakalení vody a její zbarvení, nejčastěji na mléčnou, hnědou nebo zelenou barvu, podle obsahu minerálů a dalších látek ve vodě.

Pokud pro péči o vodu ve vaší vířivce používáte chlorovou či bromovou dezinfekci na bázi kyslíku, je stabilita pH vody velmi důležitá.

„Při výkyvech pH je totiž nutné dávky dezinfekce navýšit,
aby nedošlo ke snížení její účinnosti.“

S pH souvisí také alkalita vody, která je v našich končinách většinou poměrně vysoká. Alkalitu nelze snižovat běžnými prostředky pro péči o vodu, lze ji pouze zvyšovat. Snižování se provádí odfiltrováním minerálních látek a dalších složek z vody, jejichž obsah se liší místo od místa.

 

Filtrace a cirkulace vody

Kromě viditelných nečistot obsahuje voda ve vířivce také kal, minerální látky, které mají vliv na vzniku vodního kamene, miikroorganismy a jiné biologické látky. To vše je naším očím sice neviditelné, i přesto je nutné se toho zbavit pomocí odfiltrování.

 

filtrace a cirkulace vody ve virivce

 

Každá vířivka je vybavena nějakým filtračním systémem a filtry. Nejméně účinný filtrační systém mívají obykle levné akrylátové a nafukovací vířivky. Jejich filtry jsou často schopné odfiltrovat pouze objekty větší než 60 mikronů. Mikročástice proto cirkulují skrze filtry z a zpátky do vody, zakalují ji a znečišťují a zároveň se neuvěřitelně rychle rozmnožují.

„Kvalitní vířivky s důmyslným filtračním systémem
mají zajištěnou filtraci vody v pravidelných intervalech
a také po každém použití vířivky.“

Používají filtry s dostatečnou filtrační plochou a jsou schopné filtrovat objekty už od 20 mikronů.

Jak si ale poradit se znečištěnou vodou u nafukovacích vířivek či levných akrylátových? Po několika letech různých pokusů a omylů jsme dospěli k závěru, že velmi účinným řešením je pořízení kvalitní externí mikrofiltrace.

Ta je schopná filtrovat vše od velikosti 3 mikronů a je díky tomu až 140× účinnější než filtrační systém v nafukovacích vířivkách. Tuto kvalitní externí mikrofiltraci využijí ale také majitelé kvalitních vířivek s účinným filtračním systémem v případě, že žijí v oblasti s výrazně tvrdou vodou.

„Externí mikrofiltrace vám velmi usnadní péči o vodu
a s ní spojený čas i peníze.“

Její použití je důležité zejména v prvních dnech od napuštění vířivky, kde pomáhá eliminovat vodní kámen, kal i vše ostatní, co do vody nepatří. Externí mikrofiltrace šetří také filtry vířivky a lze ji použít kdykoliv, kdy se voda zakalí nebo jako prevenci.

Filtrace ve vířivce musí pracovat alespoň 2 × 4 hodiny každý den. Všechny trysky, vodopády, fontány i jiné otvory musí být během procesu filtrování otevřené, aby se z nich odfiltrovala stojící voda, která se kazí nejrychleji. Při použití filtrace v nafukovacích vířivkách ji doporučujeme nechat puštěnou alespoň 12 hodin denně.

 

Dezinfekce vody

Vodu ve vířivce, jakékoliv, je nutné také dezinfikovat. Nenechte si namluvit, že pro dostačující dezinfekci vody ve vířivce stačí, když je vybavená ozonátorem, salinátorem, UV lampou či čímkoliv jiným. Kvalitní ozonátor s injektorem vám sice může posloužit jako dobrý pomocník, jen on však na dezinfekci vody rozhodně nestačí.

„Péče o vodu vždy bude vyžadovat trochu vašeho času,
ale čím kvalitnější vířivku máte,
čím kvalitnější je napouštěná voda
a použité prostředky pro komplexní péči o vodu ve vířivce,
tím méně času bude potřeba.“

Nám se nejlépe osvědčily přípravky SpaBalancer, kterým se podrobněji věnujeme v jiných článcích na našem blogu.

Nejvíce času vám zabere čištění filtrů, pokud je však budete provádět důkladně a pravidelně, bohatě vám na ně postačí 15 minut jednou za 7 až 14 dní. Samozřejmě v případě kvalitních vířivek s kvalitním filtračním systémem. U levných akrylátových modelů s minimální filtrační plochou můžeme mluvit o 15 minutách co 2 až 3 dny, u nafukovacích vířivek pak o 7 minutách každý den.

 

Připravili jsme si pro vás konkrétní případy z praxe. Na první fotografii vidíte novou kvalitní vířivku napuštěnou vodou ze studny, která je průzračně čistá.

cista_voda_ve_virivce

 

Vířivka nebyla po dobu prvních 7 dní od napuštění vůbec použita, přesto se po této době z ničeho nic zakalila.

cista_voda_ve_virivce

 

To samé se stalo po napuštění druhé vířivky.

cista_voda_ve_virivce

 

Bylo zjištěno příliš vysoké pH, které se následně několikrát snižovalo. Obě tyto vířivky mají mimořádně kvalitní filtrační systém. V případě potřeby je ale možné odfiltrování minerálů, dalších látek a vodního kalu výrazně urychlit pomocí externí mikrofiltrace. Takto vypadá voda ve vířivce druhý den po použití externí mikrofiltrace.

cista_voda_ve_virivce

 

A takto vypadá další den večer.

cista_voda_ve_virivce

 

Voda ve vířivce je opět křišťálově průzračná a čistá.

cista_voda_ve_virivce

 

V obou vířivkách.

cista_voda_ve_virivce

 

Z těchto fotografií vidíte, že odfiltrovat lze v podstatě všechno a je lepší přistoupit k odfiltrování, než pokaždé měnit vodu za novou. To je jednak neekonomické (a také neekologické) a navíc zcela zbytečné. Co se týče péče o vodu ve vířivce, začíná vše s novým napuštěním od začátku.

„U kvalitních vířivek je potřeba vyměnit vodu
zhruba jednou za 6 měsíců.“

Pokud své vířivce zajistíte dokonalou filtraci vody a také odfiltrování všech složek, které ve vodě nemají co dělat, a to už od prvního napuštění, o to snáze se vám bude udržovat pH vody. A díky přidávání vhodné dezinfekce pro péči o vodu ve vířivce a pravidelnému čištění filtrů máte jistotu, že vám voda ve vířivce vydrží čistá, zdravá a krásná po dobu několika měsíců. Právě souhra pH, filtrace a cirkulace a dezinfekce vody je vaším klíčem k úspěchu v péči o vodu ve vířivce!

 

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit! Rádi vám pomůžeme a poradíme s výběrem.

KONTAKTUJTE NÁS:
723 703 755 
info@welldo.cz

TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:

2 Komentáře

  1. Vratislav Petřík

    mužu do nafukovaci vyřivky použit mořskou sul aby nedošlo k poškozeni ohřevu nebo čerpadlaVVv

    Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.