Hydroterapie a artritida

Artritida je velmi nepříjemná. Naštěstí existují způsoby, jak kloubům ulevit a zlepšit jejich pohyblivost.

Podle nedávných odhadů je u více než 54 milionů dospělých v USA ročně diagnostikována nějaká forma onemocnění kloubů. Artritidy existuje více než 100 různých forem, ale mezi běžné příznaky patří:

 • bolest,

 • oteklé klouby,

 • ztuhlost,

 • snížený rozsah pohybu.

Tyto příznaky představují každodenní vyčerpávající zátěž. Ve Spojených státech je dokonce právě artritida nejčastější příčinou pracovní neschopnosti. Artritida ale netrápí jen starší generaci, postižení jsou jí i mladí lidé. Skoro 300 000 dětí od kojenců po teenagery žijících v USA trpí nějakou formou artritidy. Nejběžnějším typem je pak juvenilní idiopatická artritida neboli juvenilní revmatoidní artritida.

swim spa ATV pomáhá při artritidě

Holistická léčba artritidy

Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak pomoci kloubům ke správnému fungování, jak zlepšit pohyblivost a celkově kvalitu svého života. Prvním krokem je správná diagnóza a seznámení se se všemi možnostmi léčby. Léčení artritidy zahrnuje často změnu jídelníčku, fyzioterapii a léky. Mnoho lékařů pak jako doplňky k léčbě doporučuje také:

 • teplé/studené terapie a masáže

 • pravidelnou fyzickou aktivitu

 • dostatečný odpočinek, zvláště po fyzické aktivitě

 • udržování zdravé hmotnosti

swim spa ATV a podpora fyzické aktivity

Hydroterapie podporuje fyzickou aktivitu

„Když nás pohyb začne bolet, je pochopitelné, že budeme dávat přednost klidnějšímu a sedavému způsobu života.“

Zpočátku tak bolesti utichnou, z dlouhodobého hlediska ale dojde ke ztuhlosti kloubů a svalů, což bude mít za následek ještě větší bolesti než na začátku. Pro každého, kdo trpí artritidou či jiným onemocněním pohybového aparátu, je velmi těžké zahrnout do svého každodenního života pohyb. Vhodným řešením je právě cvičení ve vodě. Proč?

Hydroterapie má mnoho příznivých účinků na naši psychiku a naši dobrou náladu. Kromě toho ale také připravuje tělo na fyzickou námahu, usnadňuje ji a pomáhá při regeneraci po ní. Hydroterapie a cvičení ve vodě pomáhají zůstat aktivním a zlepšují celkovou kvalitu života.

Podle nadace Arthritis Foundation „namáčení v teplé vodě snižuje gravitační sílu, která stlačuje kloub, nabízí 360stupňovou podporu pro bolavé končetiny, může snížit otoky a záněty a zvýšit oběh.“ Web Mayo Clinic poznamenává: „I když některé děti (s juvenilní artritidou) dobře reagují na studené zábaly, většina dětí dává přednost horkému zábalu nebo horké koupeli či sprše.“ A Nemocnice pro nemocné děti navrhuje: „Cvičte ve vířivce nebo plavejte v bazénu s teplou vodou.“ Stejné zásady platí pro mladé i staré.

Podobně jako při nošení celotělového kompresního obleku vytváří voda obklopující tělo tzv. hydrostatický tlak.

„Ten podporuje recirkulaci tekutin v rukou, pažích, nohou a chodidlech a pomáhá tak při mírnění otoků a zánětů.“

Voda o teplotě 30-40 °C zvyšuje teplotu pokožky, rozšiřuje povrchové cévy a zlepšuje krevní oběh. Se zvyšující se tělesnou teplotou začíná srdce bít rychleji, podobně jako při mírném aerobním cvičení. Srdce je navíc schopné pumpovat efektivněji krev, a tak dochází ke snížení krevního tlaku. Tělo při zahřívání uvolňuje také tzv. proteiny tepelného šoku, které spouštějí buněčnou ochranu před chladem, horkem a záněty. Některé výzkumy naznačují, že právě tyto proteiny mohou mít souvislost s delší životností.

Koupel v teplé vodě je tedy velmi prospěšná, swim spa a vířivky toho ale nabízí mnohem více. Hydromasáž využívá terapeutické trysky, s jejichž pomocí proud vyhřívané vody směřuje proti bodům stresu a napětí v našem těle. Mezi takové body patří hlavně krk, ramena, záda, boky, nohy a také chodidla. S pomocí ovládacích prvků můžete navíc nastavit množství vzduchu ve vodě a tím regulovat proud vody a jeho sílu. Díky rotujícím vložkám v některých tryskách si můžete dopřát také kruhové masáže s „hnětacím“ efektem.

„Kombinace různých trysek v různých uspořádáních vám pomůže uvolnit svaly, zlepšit elasticitu svalové tkáně a odstranit toxiny z těla, čímž se sníží ztuhlost a bolest.“

Během hydromasáže se můžete jemně protahovat a připravit tím tělo na fyzickou námahu. Z hydroterapie vsedě přejděte k aktivnějšímu vodnímu cvičení nebo plavání. A po námaze si dopřejte další cyklus hydromasáže, abyste pomohli tělu s regenerací.

Holistická léčba artritidy se swim spa ATV

Hydroterapie podporuje relaxaci

Zdravý životní styl zahrnuje nejen pravidelnou fyzickou aktivitu, ale také dostatečné množství odpočinku. Díky pořádné relaxaci dokážeme z těla uvolnit nahromaděné napětí a lépe se vypořádáváme s každodenními psychickými a emocionálními stresory.

„Hydroterapie poskytuje široké spektrum relaxačních benefitů, což je také jeden z nejčastějších důvodů, proč lidé vířivky a swim spa pořizují.“

Holandská studie, která byla publikovaná v roce 2013 v Annals of the Rheumatic Diseases, studovala po dobu šesti měsíců 80 pacientů trpících revmatoidní artritidou. Výzkumníci věnovali zvláštní pozornost každodenním stresorům a spoléhali na subjektivní vnímání stresu každého pacienta. Studie zjistila, že „pacienti, kteří mají sklon k většímu znepokojení, hlásili o něco větší aktivitu onemocnění, více oteklé klouby a více bolesti.“ Sami výzkumníci doporučují toto téma podrobit dalšímu zkoumání, avšak už teď je jisté, že mezi stresem a příznaky artritidy existuje jistá souvislost.

„Koupel v teplé vodě kombinuje několik typů terapie, jejichž cílem je zmírnit duševní a emocionální napětí.“

Fyzická úleva od bolesti je jen jeden z účinků. Jemný zvuk bublající vody se snoubí s klidnou hudbou, swim spa  či vířivka osvětlené uklidňujícími barvami a vzduch okolo nádherně voní díky aromaterapeutickým esencím přidaným do vody. Zapojením všech smyslů najednou se relaxační zážitek ještě umocní. Večerní koupel ve vířivce nebo swim spa může dokonce zajistit lepší spánek.

Vlastní swim spa a vířivka jsou ale také úžasným prostorem pro setkání plná zábavy pro páry i rodiny. Jsou útočištěm, kde se můžete sejít se svými blízkými, kde vás nebude rozptylovat žádná elektronika, internet, televize, videohry ani sociální sítě. Skvělé místo pro zlepšení vztahů, pro lehkou konverzaci a navození emocionální pohody.

swim spa ATV aquabike

Hydroterapie a vodní cvičení podporují hubnutí

Je logické, že snížená aktivita v důsledku fyzické bolesti často vede k nárůstu hmotnosti. Vyšší hmotnost ale přináší další fyzickou zátěž pro klouby a svaly, které už tak dost bolí. To vede k ještě menší fyzické aktivitě a k ještě výraznějšímu přibírání.

„Tento začarovaný kruh lze naštěstí prolomit, a to právě díky hydroterapii a vodnímu fitness, které pomáhájí lidem zhubnout.“

Při koupeli ve vířivce nebo swim spa je tělo nadnášeno ve vodě a tíha gravitace se přirozeně uvolňuje. Vyhřívaná voda navíc v těle spouští celou řadu prospěšných procesů. Jedním z nich je tvorba proteinů tepelného šoku, které zlepšují funkci inzulínu. Jen samotná koupel navíc napodobuje mírné aerobní cvičení. Ale ani při cvičení ve vodě není tělo nijak výrazně namáháno. Budete se při něm cítit dobře a pohodlně, nic vás nebude bolet a můžete se dokonce i bavit – zatímco kila půjdou postupně dolů.

Při hubnutí hraje důležitou roli samozřejmě také strava. Některé potraviny mohou příznaky artritidy zhoršovat a mnoho z nich podporuje přibírání na váze. Dodržování zdravého způsobu stravování, které vám doporučil váš lékař, může vést ke snížení bolesti, snadnějšímu hubnutí a více energie pro fyzické aktivity. Hydroterapie přispívá také k lepší náladě a uvolnění od stresu, takže díky pravidelným koupelím ve vašem swim spa či vaší vířivce nebudete mít tak často potřebu sahat po nezdravých jídlech.

Relaxace ve swim spa ATV

Hydroterapie má smysl

Hydroterapii často doporučují i sami lékaři svým pacientům, které trápí artritida nebo související zdravotní obtíže jako fibromyalgie. Procesy v lidském těle jsou složité a vzájemně propojené a každý z nás je jiný. Výhody hydroterapie jsou ale jasné:

 • snížení bolesti

 • zmírnění zánětu

 • zlepšení pohyblivosti

 • zlepšení nálady

 • více možností, jak zůstat dlouhodobě aktivní

„Velké přínosy hydroterapie a vodního cvičení pro fyzické i psychické zdraví jsou hlavním důvodem, proč si lidé vířivky a swim spa pořizují.“

Kombinace tepelné terapie a hydromasáže, úžasný prostor pro setkání partnerů, rodin či přátel a pohodlí a soukromí jsou důvody, proč zákazníci volí jako nejlepší značku swim spa právě ATV a vířivky od Marquis.

Napište nám

Máte otázky? Neváhejte nás kontaktovat telefonicky na 723 703 755 nebo přes formulář níže.

Nezapomeňte že si můžete všechny produkty u nás reálně vyzkoušet. Těšíme se na Vás.